این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

تاثیر آپنه انسدادی بر اختلالات جنسی

تاثیر آپنه انسدادی بر اختلالات جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/09/23 نظر 0 بازدید 415

در این مقاله به بررسی آپنه انسدادی خواب و تاثیرات آن بر اختلالات جنسی میپردازیم و درمان های آن را بررسی می کنیم.

آپنه ی انسدادی خواب، یکی از مشکلات شایع در میان افراد است و در مردان شیوع بیشتری از زنان دارد. آپنه ی انسدادی خواب باعث کاهش کیفیت و کمیت خواب شده و کیفیت زندگی فرد را کاهش می دهد. همچنین باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه ی جنسی زوجین نیز می شود. این مشکلات هم زنان و هم مردان را درگیر می کند. پیش از این رابطه کیفیت خواب و اختلالات جنسی را به طور کلی بررسی کردیم و به رابطه خواب و اختلالات جنسی زنان به طور مجزا پرداختیم. همچنین گفتیم که کیفیت خواب در اختلال نعوظ نقش مهمی دارد. یکی از مواردی که کیفیت خواب را کاهش میدهد، آپنه ی انسدادی خواب است که در این مقاله به بررسی آن میپردازیم. تاثیرات آن را بر اختلالات جنسی می بینیم و درمان های آن را بررسی می کنیم.

آپنه ی انسدادی خواب چیست؟
آپنه ی انسدادی خواب مشکل شایعی است که یکی از نشانه های اصلی آن خروپف های بلند حین خواب و قطع تنفس به صورت مکرر در طول خواب شبانه است. علت آن را میتوان مربوط به انسداد همه یا بخشی از راه تنفسی فوقانی مربوط دانست که باعث کاهش سطح اکسیژن می شود. با این فرایند سطح اکسیژن برای حداقب 10 ثانیه بیش از 90٪ کاهش می یابد و فرد را دچار مشکلات مربوطه کاهش سطح اکسیژن می کند. فردی که با فرد مبتلا به آپنه ی انسدادی خواب هم بستر است نیز از این عوارض در امان نمی ماند و خواب او نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. پس اگر تنها یکی از زوجین نیز مبتلا به این اختلال باشند، تاثیر آن هر دو را درگیر می کند.

تاثیرات آپنه ی انسدادی خواب بر جسم


-اختلال نعوظ: آپنه ی انسدادی با انسداد راه های تنفسی سطح اکسیژن را تا 90٪ کاهش می دهد و فرد را دچار مشکلات مربوط به کاهش اکسیژن می کند. کاهش اکسیژن رسانی به آلت تناسلی فرد نعوظ او را دچار مشکل می کند و ممکن است او را مبتلا به اختلال نعوظ دوره ای یا همیشگی کند. همچنین بخش زیادی از ترشح هورمون جنسی تستوسترون در طول خواب و در فاز REM اتفاق می افتد. ابتلا به آپنه ی انسدادی، مدت زمان خواب فرد را کاهش می دهد و او را مکررا از خواب بیدار می کند و از این طریق سطح هورمون تستوسترون را کاهش داده و فرد را با اختلال نعوظ رو به رو می کند. کاهش این هورمون همچنین میل جنسی فرد را کاهش می دهد و تمایل او به برقراری رابطه ی جنسی با همسرش کم می شود.
- کاهش میل جنسی زنان و اختلال در ارگاسم: زنان نیز در صورت ابتلا به آپنه ی انسدادی خواب، با مشکلات جنسی مواجه می شوند. آپنه ی انسدادی باعث کاهش سطح هورمون های جنسی زنانه و کاهش میل جنسی او می شود. همچنین کمبود خواب ناشی از آپنه ی انسدادی خلق و خوی فرد را کاهش داده و ارگاسم او را که نیاز به آمادگی عاطفی دارد دچار مشکل می کند.
-مشکلات قلبی-عروقی: کمبود اکسیژن مقطعی ناشی از آپنه باعث مشکلات قلبی-عروقی از جمله فشار خون بالا، سکته و نارسایی قلبی می شود. حتی دیده شده که بسیاری از افراد به علت آپنه ی انسدادی در حین خواب، دچار سکته ی قلبی شده و جان شان را از دست می دهند.
-کاهش کیفیت زندگی: افراد مبتلا به آپنه ی انسدادی خواب، خواب منظمی ندارند. آنها بار ها در طول شب به علت کمبود اکسیژن بیدار می شوند و خواب آنها کافی نیست. در نتیجه در طول روز احساس خستگی می کنند و حتی ممکن است به این افراد برچسب پرخواب زده شود. بی خوابی در طول روز مشکلاتی از جمله کاهش خلق و خو و عدم مواجه با شرایط سخت را به وجود می آورد و ممکن است این افراد در محل کار یا در محیط زندگی خود دچار مشکل شوند.

تشخیص آپنه ی انسدادی چگونه است؟
تشخیص دقیق در لابراتوارهای خواب و با استفاده از ابزار دقیق که خواب شخص را در طول یک شب زیر نظر می گیرند، انجام می شود. اما تشخیص آن به سادگی با علایم زیر که توسط فردی که با شما هم بستر شده دیده شده است صورت می گیرد:
-خروپف های شدید با صدای بلند
-قطعی تنفس در طول شب که ممکن است شما را بیدار کند بدون اینکه علت آن را بدانید یا حتی شما را بیدار نکند.
-سر درد هنگام بیدار شدن از خواب
-خواب آلودگی در طول روز

درمان آپنه ی انسدادی
درمان های مختلفی برای این بیماری وجود دارد.
1-دارو درمانی

این روش با تجویز پزشک انجام می شود با استفاده از داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد فشار خون. باید توجه داشته باشید اگر مبتلا به اختلال نعوظ و آپنه هستید، مصرف این دارو ها می تواند مشکل شما را تشدید کند.
2-فشار هوای مثبت مداوم(CPAP) 

این روش موثر ترین روش برای درمان آپنه ی انسدادی خواب می باشد. در این روش یک ماسک روی بینی شما قرار می گیرد و هوای کنترل شده به شما می رساند تا تنفس بهتری حین خواب داشته باشید. این روش باعث بهبود مشکل اختلال نعوظ و بهبود میل جنسی در زنان نیز می شود. چون با یک خواب بهتر، ترشح هورمون های جنسی را افزایش می دهد و اکسیژن رسانی به آلت تناسلی را نیز بهبود می بخشد.
3-جراحی

در این روش بافت نرمی که پشت گلو قرار دارد برداشته می شود تا فرد تنفس بهتری حین خواب داشته باشد. این روش هم باعث بهبود اختلال نعوظ می شود.
4-وسایل دهانی

 در این روش یک وسیله ی دهانی بر روی فک پایین فرد قرار می گیرد که آن را جلو می آورد و از این طریق راه تنفس فرد را باز می کند.

آیا درمان آپنه ی انسدادی باعث بهبود اختلالات جنسی می شود؟
درمان آپنه ی انسدادی با خط اول درمان یعنی فشار هوای مثبت مداوم آغاز می شود. ثابت شده است که این درمان ترشح هورمون تستوسترون را در مردان افزایش می دهد و مشکل نعوظ آنها را بهبود می بخشد. اگر همزمان به آپنه ی انسدادی خواب و اختلال نعوظ مبتلا هستید، درمان آپنه ی انسدادی نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

آپنه ی انسدادی خواب یکی از چندین عامل مرتبط با مشکلات جنسی زنان و مردان می باشد و نمیتوان تنها آن را مقصر دانست. اما درمانگر باید متوجه نقش آن در مشکلات جنسی باشد چرا که آپنه ی انسدادی به طور قطع باعث مشکلات زناشویی می شود. پس اگر شما و همسرتان مدتی است درگیر مشکلات جنسی شده اید و رابطه تان به خوبی قبل نیست ، حتما به پزشک مراجعه کنید تا متوجه دلیل مشکل خود بشوید و اگر آپنه ی انسدادی خواب علت اصلی آن بود، برای درمان آن اقدام کنید.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...