این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

آیا استرس باعث ناتوانی جنسی می شود؟

آیا استرس باعث ناتوانی جنسی می شود؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/11/21 نظر 0 بازدید 1,134

یک تعامل پر تنش با یک رئیس و فشار دوستان و خانواده، از دست دادن شغل، عدم موفقیت در تحصیل و... . همه ی ما گاهی اوقات با این شرایط استرس زا روبرو می شویم. برای برخی از ما این وقایع به صورت پراکنده اتفاق می افتد اما برای بعضی از افراد، استرس روزانه یک قسمت عادی در زندگی آن هاست.در کلینیک سکس تراپی کامش اگر دلیل جسمی برای مشکلات جنسی شما وجود نداشته باشد ما به دنبال درمان ناتوانی جنسی ازطریق یافتن علت استرس در شما هستیم.

استرس چیست؟

در ابتدایی ترین تعریف، استرس، پاسخ بدن ما به فشارهای یک وضعیت یا یک رویداد زندگی است. در کلینیک سکس تراپی کامش اگر دلیل جسمی برای مشکلات جنسی شما وجود نداشته باشد ما به دنبال درمان ناتوانی جنسی ازطریق یافتن علت استرس در شما هستیم.
استرس می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. از متداول ترین مسائلی که می تواند موجب استرس شود، تجربه ی یک چیز جدید یا غیر منتظره، اینکه کنترل کمی روی یک وضعیت داشته باشیم مانند بیمار شدن یکی از بستگان درجه یک، مرگ دوست عزیز، طلاق و جدایی، از دست دادن شغل و... .
هنگامی که با استرس روبرو می شویم، بدن ما هورمون استرس ترشح می کند که باعث واکنش جنگ یا گریز می شود و سیستم ایمنی ما را فعال می کند. این پاسخ به ما کمک می کند تا به سرعت در برابر شرایط خطرناک واکنش نشان دهیم.
با این وجود ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که استرس بیش از حد و مقابله با آن زیاد شود. اگر پاسخ به استرس در ما به طور مکرر فعال شود، یا با گذشت زمان ادامه یابد، این اثرات می تواند موجب فرسایش بدن شود و ما به طور مکرر در حالت جنگ یا گریز قرار بگیریم. احساس این فشار شدید برای مدت طولانی، اغلب بر سلامت جسم و روان ما تاثیر منفی می گذارد.

 

بیشتر بدانید: اگر تمایل داشته باشید می توانید آزمون تنیدگی روانی(استرس) را در همین جا انجام دهید.

 

علائم استرس چیست؟

1: تغییرات هیجانی و عاطفی:

هنگامی که استرس دارید، ممکن است احساسات مختلفی از جمله اضطراب، ترس، عصبانیت، اندوه و ناامیدی را تجربه کنید. برای برخی افراد، وقایع استرس زا می تواند علائم افسردگی را ایجاد کند.


2: تغییرات رفتاری:

وقتی استرس دارید، ممکن است که رفتارهای متفاوتی انجام دهید. به عنوان مثال ممکن است نتوانید درست بخوابید. امکان دارد به سیگار کشیدن و مصرف الکل روی بیاورید.


3: تغییرات بدنی:

هنگام استرس، برخی افراد شروع به سردرد، سوء هاضمه و حالت تهوع می کنند. ممکن است شما سریع نفس بکشید یا دچار تپش قلب شوید و یا از درد های مختلف رنج ببرید.

 

بیشتر بدانید: اگر  تمایل داشته باشید می توانید آزمون افسردگی را در همین جا انجام دهید

 

استرس خوب چیست؟

اگر چه استرس ها تاثیر منفی بر جای می گذارند، اما بعضی اوقات می تواند فایده هم داشته باشد. استرس می تواند برای انجام کارهایی که به نفع ما است، انگیزه بدهد. مثلا برای امتحان، بیشتر مطالعه کنیم و یا برای حفظ سلامتی به طور مرتب به پزشک مراجعه کنیم.استرس متوسط می تواند در شرایط چالش بر انگیز مفید باشد. به عنوان مثال، ورزشکاران ممکن است در اثر استرس پیش از بازی، انگیزه و انرژی بیشتری داشته باشند.
اما هنگامی که استرس از این سطح بهینه فراتر می رود دیگر یک نیروی مثبت نخواهد بود. افرادی که به این میزان از استرس می رسند  احساس خستگی و فرسودگی می کنند و عملکرد آن ها کاهش پیدا می کند.

 

بیشتر بدانید: اگر تمایل داشته باشید می توانید آزمون قدرت تحمل را در همین جا انجام دهید.

 

استرس در کودکان و نوجوانان:

بیشترین مطالعات در مورد کودکان و نوجوانانی که در معرض خشونت، سوء استفاده جنسی و جسمی، طلاق و درگیری والدین هستند، انجام شده است. بازماندگان سوء استفاده جنسی در کودکان، بالاترین میزان پریشانی و اختلالات روانی از جمله اختلالات شخصیت را گزارش کرده اند. کودکان والدین مطلقه نسبت به همسالان خود رفتارهای ضداجتماعی، اضطراب  و افسردگی بیشتری را گزارش کرده اند. نوجوانان بالغ والدین مطلقه در مقایسه با کسانی که والدین آن ها از هم طلاق نگرفته اند، استرس، درگیری خانوادگی و عدم حمایت دوستان را گزارش می دهند.
 

بیشتر بدانید: اگر تمایل داشته باشید می توانید آزمون رضایت از زندگی را در همین جا انجام دهید.

 

استرس در زوجین:

در روابط بین زوجین، استرس علت اصلی تنش بین فردی و رابط ناسازگار است. وقتی هر دو طرف، از عوامل تحریک کننده ی استرس آگاهی داشته باشند، بهتر می توانند از آن ها اجتناب کنند.
از جمله راهکارهایی که برای کاهش استرس در روابط بین زوجین می توان انجام داد:


1:همیشه همسر خود را در اولیت قرار دهید:

این یک اصل بزرگ و کلیدی در کاهش استرس است. در حالت ایده آل، زن و شوهر همدیگر را در اولویت قرار می دهند، اما شما فقط بر رفتارهای خود کنترل دارید.

2: باهم تفریح کنید:

فیلم دیدن، پیاده روی کردن، بازی، سفر، نه اینکه فقط سرگرم کننده باشند بلکه سرنوشت ساز هستند.


3: در چیزهای کوچک غرق نشوید:

وقتی اولین فشارهای استرس را احساس می کنید به خودتان یادآوری کنید که واقعا چه چیزی مهم است. پس سبک زندگی خود را ساده کنید.


4: با صداقت و یک رنگی و احترام، ارتباط برقرار کنید:

سوء تفاهم باعث ایجاد تنش های زیادی می شود.

 

بیشتر بدانید: اگر تمایل داشتید می توانید مقاله ی تاثیر استرس بر قاعدگی چگونه است را مطالعه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...