این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

چاقی چگونه باعث اختلال نعوظ میشود

چاقی چگونه باعث اختلال نعوظ میشود
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/08/27 نظر 0 بازدید 408

چاقی و اضافه وزن  امروزه به عنوان یک معضل جهانی شناخته می شود و افراد چاق در کنار آثار منفی که اضافه وزن روی روان آنها میگذارد، با مشکلات جسمی بسیاری درگیر هستند که یکی از آنها اختلال نعوظ است که در این مقاله به چرایی این موضوع پرداخته‌ایم.

اختلال نعوظ به عنوان ناتوانی در رسیدن به حداکثر نعوظ، یا ناتوانی در حفظ آن تعریف میشود. در این حالت مرد توانایی برقراری یک رابطه ی جنسی رضایت بخش و ارضا کردن همسر خود را ندارد. اختلال نعوظ شایع ترین مشکل سلامت جنسی در مردان است و اثرات روانی و جسمی بسیاری به همراه دارد از جمله نگرانی، کاهش اعتماد به نفس فرد و ایجاد مشکلاتی در زندگی زناشویی.چاقی را می توان یک علت اختلال نعوظ در رابطه جنسی به حساب آورد. در بیماران چاق اگر غلظت خون وجود داشت می توان از درمان پی آر پی (  PRP  ) برای درمان اختلال نعوظ استفاده کرد . همچنین در بیشتر بیماران استفاده تاثیر شاک ویو تراپی بر اختلال نعوظ استفاده کرد . شاک ویو تراپی در این بیماران نسبت به سایر درمان ها ارجحیت دارد.

 

اختلال نعوظ در افراد چاق 

 

اختلال نعوظ یک بیماری وابسته به سن است و در 20 % از افراد بالای 40 سال دیده میشود اما میتواند در تمام طول زندگی فرد دیده شود. عوامل خطری از جمله دیابت، بیماری های متابولیک، بیماری های قلبی_عروقی، فشار خون بالا و عدم فعالیت فیزیکی در یک فرد نوجوان نیز میتوانند باعث ابتلای او به اختلال نعوظ ناگهانی  شوند. چاقی و اضافه وزن از عواملی هستند که به صورت غیر مستقیم باعث اختلال نعوظ میشوند. در این مقاله به شیوع چاقی در جهان و نقش چاقی در اختلال نعوظ میپردازیم. همچنین بررسی میکنیم که کاهش وزن چه اثرات مثبتی بر اختلال نعوظ دارد. اگر اضافه وزن دارید و همزمان از مشکل اختلال نعوظ رنج میبرید، با ما در این مقاله همراه باشید تا به رابطه ی این دو پی ببرید.

 

شیوع چاقی در جهان:

 

آمار تکان دهنده ای که از بررسی های جمعیتی به دست آمده، نشان میدهد که شیوع چاقی و اضافه وزن در جهان بسن سال های 1975 تا 2016 سه برابر شده است. این در حالی است که بیش از 1.9 بیلیون نفر از افراد بالای 18 سال در سال 2016 اضافه وزن داشتند و بیش از 650 میلیون نفر از آنها چاق بودند.

 

چاقی و اختلال نعوظ:

 

چاقی یک مشکل سلامتی بزرگ محسوب میشود که با بیماری های زیادی در ارتباط است. یکی از این بیماری ها مشکل اختلال نعوظ در مردان است که در سال های اخیر چند برابر شده و یکی از عوامل مرتبط با این افزایش را میتوان چاقی دانست. در سال 2020 محققان با بررسی 45 مقاله ی منتشر شده به این نتیجه رسیدند که شیوع اختلال نعوظ در مردان با وزن مناسب 34.8 % است در حالی که در افراد با اضافه وزن، این نسبت به 40.7 % و در افراد چاق به 60% میرسید. مطالعات همچنین نشان داده اند که میزان بروز اختلال نعوظ در یک فرد با سطح چاقی اون متناسب است. یعنی به میزانی که یک فرد چاق تر میشود،مشکلات جنسی او نیز افزایش می یابند.

 

مکانیسم تاثیر چاقی بر اختلال نعوظ:

 

برای مشکل اختلال نعوظ عوامل زیادی شناخته شده که همگی به صپزت مستقیم باعث این بیماری میشوند. عواملی از جمله دیابت، بیماری های متابولیک، بیماری های قلبی_عروقی، فشار خون بالا و ...

چاقی از عواملی است که نقش آن در ایجاد اختلال نعوظ به صورت غیر مستقیم است. در واقع اضافه وزن میتواند با بسیاری از عوامل مستقیم در ارتباط باشد و از این طریق تاثیر به مراتب بالاتری در ایجاد اختلال نعوظ داشته باشد که در اینجا به بررسی بعضی از آنها میپردازیم.

1-چاقی باعث کاهش سطح هورمون جنسی تستوسترون که هورمون جنسی مردانه است می شود و از این طریق باعث کاهش میل جنسی می شود.

2-در هنگام نعوظ، نیتریک اکسید از اندوتلیوم ترشح شده و سطح آن در جریان خون مرد افزایش می یابد. نیتریک اکسید باعث استراحت عضلات صاف دیواره ی شریان ها در آلت مرد شده و جریان خون آن را افزایش میدهد. در افرادی که اضافه وزن دارند، عملکرد اندوتلیوم و در نتیجه ترشح نیتریک اکسید کاهش می یابد و نعوظ دچار مشکل می شود.

3-دیابت از عوامل خطر مستقیم برای اختلال نعوظ محسوب میشود. 35 تا 75 درصد از افرادی که با اختلال نعوظ درگیر هستند، دیابت نیز دارند. این بیماری قند خون را افزایش داده و از این طریق سطح نیتریک اکسید را کاهش میدهد. چاقی یک عامل زمینه ای برای دیابت نوع 2 محسوب میشود و از این طریق به صورت غیر مستقیم در ایجاد اختلال نعوظ نقش دارد.

4-چاقی و اضافه وزن باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می شوند. افراد چاق گاها تصویر بدنی منفی از خود دارند و با شرم بدن رو به رو میشوند. این افراد چون از ظاهر خود ناراضی هستند، نمیتوانند عملکرد مناسبی در رابطه ی جنسی داشته باشند و سرخوردگی ناشی از این موضوع،به مرور نعوظ آنها را نیز دچار مشکل میشکند.

 

خبر خوب:اختلال نعوظ با کاهش وزن بهبود می یابد

 

در سال 2010، تحقیقی روی افراد دیابتی دارای اضافه وزن انجام شد. در این تحقیق 1 ساله افراد شرکت کننده با رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی کافی، وزت خود را کاهش دادند و در پایان مطالعه، نعوظ آنها به طرز چشمگیری بهبود یافت. بنابراین اگر دارای اضافه وزن هستید و اختلال نعوظ شما به این علت است، کاهش وزن میتواند کمک فوق العاده ای به شما بکند.

 

به عنوان سخن آخر، باید بگوییم که جاقی امروزه به عنوان یک معضل جهانی شناخته می شود و افراد چاق در کنار آثار منفی که اضافه وزن روی روان آنها میگذارد، با مشکلات جسمی بسیاری درگیر هستند که یکی از آنها اختلال نعوظ است که در این مقاله سعی کردیم به چرایی این موضوع بپردازیم.

ولی خبر خوش این است که این اختلال با کاهش وزن تا میزان زیادی بهبود می یابد. پس اگر اختلال نعوظ به نگرانی بزرگی در زندگی شما تبدیل شده است، با تصمیم برای کاهش وزن‌تان میتوانید یه گام مهم برای بهبود سلامت جنسی خود بردارید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...