این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

تعریف سلامت جنسی و جنسیتی ؟

تعریف سلامت جنسی و جنسیتی ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/11/20 0 نظر

سلامت جنسی از دیر باز در سکسولوژی مورد مناقشه بوده است. ولی سازمان بهداشت جهانی یک تعریف سلامت جنسی ارایه نمود که کاملا جهانشمول است .

سلامت جنسی در نگاهی جهانی

تعریف سلامت جنسی از دیر باز در سکسولوژی مورد مناقشه بوده است. ولی سازمان بهداشت جهانی تعریف جدیدی از سلامت جنسی ارایه نمود که کاملا جهانشمول است . سلامت جنسی و جنسیتی از نظر سازمان بهداشت جهانی چگونه تعریف می شود. سازمان بهداشت جهانی در آخرین ویرایش در مورد  “سلامت جنسی و جنسیتی ” تعریف دقیقی از یک انسان سالم از نظر جنسی ارائه داده است .

تعریف سلامت جنسی و جنسیتی کاملا جهانشمول بوده و فاقد هرگونه گرایش نژادی ، جنسی ، جنسیتی ، فرهنگی ، دینی است و شامل تمام انواع رابطه جنسی می شود.

به عبارت بهتر  این تعریف به تمامی افراد  یک  معیاری میدهد که بتوانند قضاوت صحیحی از لحاظ جنسی در مورد خودشان داشته باشند . البته مهم نیست که این شخص یک مرد سفید پوست  کاتولیک در اسکاندیناوی باشد یا یک دختر رنگین پوست  مسلمان در سومالی و یا یک تراجنسیتی در ایران

 این مقاله رابخوانید: هویت جنسی یا جنسیتی چالشی جدید

تعریف سلامت جنسی:

فردی دارای سلامت جنسی و جنسیتی است که نه تنها فاقد اختلال عملکرد یا ناتوانی یا بیماری مرتبط  باجنسیت بوده بلکه در رفاه و آسایش فیزیکی ، روانی و اجتماعی در امور مرتبط با جنسیت باشد .

واقعا ما از نظر جنسی در شرایط سلامتی قرارداریم ؟ توجه کنید که اغلب ما سلامت جنسی و جنسیتی خود را فقط با قسمت اول این تعریف ارزیابی کرده و اگر اختلال عملکردی در دستگاه تناسلی نداشته باشیم فکر میکنیم که پس ما سالمیم .

ولی مطابق این تعریف مسئله  سلامت جنسی و جنسیتی فراتر از نگاه فیزیکی است و رفاه و آسایش روانی و اجتماعی از معیار هایی است که باید دوباره وضعیت خود را با این تعریف بازبینی کنیم .

با توجه باینکه مشکلات جنسی و جنسیتی در گرو روابط افراد است و انسانهای سالم نیز روابط جنسی سالمی خواهند داشت و نهایتا جامعه به سمت سلامت سوق داده خواهد شد .

سلامت جنسی در جامعه ما چگونه است؟

با نگاهی به خود و روابطمان و در نگاهی کلان تر ، جامعه ما از نظر سلامت جنسی و جنسیتی چگونه است ؟

آیا می توان گفت اگر فردی از نظر فیزیکی سالم باشد و اختلال در فعالیت جنسی نداشته باشد سالم است؟ آیا در صورتیکه مردی اختلال نعوظ یا زودانرالی ندارد و یا خانمی دچار اختلالارگاسم یا بی میلی جنسی نیست حتما دارای سلامت جنسی هستند؟ با تعریف سازمان بهداشت جهانی متوجه می شویم که نگاه ما به مسایل جنسی باید کلان تر باشد.و سلامت روانی و رفاه جنسی افراد را هم در نظر بگیریم.

واضح است که سلامت جنسی و جنسیتی در جامعه  نیازمند برخورد مثبت و توام با حس احترام به جنسیت و رابطه جنسی همراه با امکان برخورداری از تجارب لذتبخش و ایمن جنسی بدون هیچ اجبار ، تبعیض و خشونت و تهدید است .

بیشتر بخوانید: جندر فلوید چیست ؟

مسئولیت ما  تلاش برای سلامت جنسی و جنسیتی خودمان در درجه اول و بعد برای ارتباطمان و سپس برای جامعه است و  اولین گام در این مسیر این است که حقوق جنسی و جنسیتی  افراد باید مورد احترام ، حمایت و تامین قرار گیرد .

نمره شما در مسائل جنسی از لحاظ  رفاه و آسایش فیزیکی ، روانی و اجتماعی چند است ؟ شریک جنسی شما چطور ؟

با این رویکرد نگاهی دوباره به زنجیره روابطتان بکنید ؟ اطرافیانمان  سالم  هستند ؟

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...