این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

تاثیر سیگار بر بدن شما

تاثیر سیگار بر بدن شما
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/12/17 نظر 0 بازدید 654

عوامل بیولوژیکی دخیل در سیگار کشیدن به نحوه پاسخ مغز به نیکوتین مربوط می شود. وقتی فرد سیگار می کشد ، در حدود ده ثانیه دوز نیکوتین به مغز می رسد. علاوه بر ایجاد بیماری قلبی ، تاثیر سیگار در ناتوانی جنسی اثبات شده است و با ترک سیگار رابطه جنسی بهتری خواهید داشت.

 

عوامل بیولوژیکی دخیل در سیگار کشیدن به نحوه پاسخ مغز به نیکوتین مربوط می شود. وقتی فرد سیگار می کشد ، در حدود ده ثانیه دوز نیکوتین به مغز می رسد. علاوه بر ایجاد بیماری قلبی ، تاثیر سیگار در ناتوانی جنسی اثبات شده است و رابطه جنسی بهتر با ترک سیگار خواهید داشت.. در ابتدا ، نیکوتین باعث بهبود خلق و خو و تمرکز ، کاهش عصبانیت و استرس ، شل شدن عضلات و کاهش اشتها و اختلال در سلامت جنسی می شود.
دوزهای منظم نیکوتین منجر به تغییراتی در مغز می شود ا ، که در صورت کاهش عرضه نیکوتین منجر به علائم ترک نیکوتین می شود. سیگار کشیدن به طور موقت این علائم ترک را کاهش می دهد و بنابراین می تواند این عادت را تقویت کند.این چرخه نحوه وابستگی بیشتر افراد سیگاری به نیکوتین است.تاثیر نیکوتین سیگار را اصلا با هیچ درمانی نمی توان جبران نمود. مثلا در افراد ی که سالها سیگار می کشند ، ناتوانی نعوظ  به علت اعتیاد به سیگار ایجاد می شود و پاسخ به درمان نیز سخت است.

عوامل اجتماعی و روانی نیز در سیگار کشیدن سیگاری ها نقش دارد. اگرچه بسیاری از جوانان سیگار را آزمایش می کنند ، اما عوامل دیگر بر اینکه آیا کسی به طور معمول سیگاری می شود تأثیر می گذارد. از جمله داشتن دوستان یا اقوام سیگاری و نگرش والدینشان نسبت به سیگار کشیدن است. وقتی جوانان بزرگسال می شوند ، در صورت سو استفاده از الکل یا مواد مخدر یا در فقر ، احتمال سیگار کشیدن بیشتر می شود. این عوامل احتمال اینکه فردی با استرس روبرو شود را بیشتر می کند. بیشتر بزرگسالان می گویند که آنها به دلیل عادت معمول سیگار می کشند و یا به آنها کمک می کند تا آرام شوند و از پس استرس برآیند.

 

سیگار کشیدن و استرس

 

این ایده که افراد برای کمک به کاهش علائم و نشانه های استرس سیگار می کشند به عنوان خود درمانی شناخته می شود. استرس بسیار شایع است ، هنگامی که احساس ناتوانی در کنار آمدن با فشار ناخواسته می کنیم ، بر ما تأثیر می گذارد. این می تواند علائم جسمی مانند سردرد یا نفس نفس ایجاد کند و همچنین باعث احساس تحریک پذیری ، اضطراب یا کمبود در افراد شود.این احساسات می تواند رفتار ما را تغییر دهد و احساس استرس اغلب باعث می شود مردم بیش از حد معمول الکل بنوشند یا سیگار بکشند. استرس طولانی مدت نیز به اضطراب و افسردگی مربوط می شود.

 

سیگار کشیدن و اضطراب

 

تحقیقات درمورد سیگار کشیدن و استرس نشان داده است که سیگار کشیدن در واقع به جای کمک به افراد در استراحت ، اضطراب و تنش را افزایش می دهد. نیکوتین احساس آرامش فوری ایجاد می کند ، بنابراین افراد با این باور سیگار می کشند که استرس و اضطراب را کاهش می دهد. این احساس آرامش موقتی است و به زودی جای خود را به علائم ترک و افزایش ولع مصرف می دهد.
سیگار کشیدن علائم ترک نیکوتین را کاهش می دهد ، که شبیه علائم اضطراب است ، اما باعث کاهش اضطراب یا مقابله با دلایل اساسی نمی شود.


سیگار کشیدن و افسردگی

 

میزان سیگار کشیدن در میان بزرگسالان مبتلا به افسردگی تقریباً دو برابر بیشتر از بزرگسالان بدون افسردگی است. افراد مبتلا به افسردگی هنگامی که سعی در ترک سیگار دارند و علائم ترک شدیدتری در هنگام ترک سیگار دارند ، مشکل خاصی دارند.نیکوتین ترشح ماده شیمیایی دوپامین در مغز را تحریک می کند. دوپامین در ایجاد احساسات مثبت نقش دارد. اغلب در افراد مبتلا به افسردگی ، که ممکن است از سیگار به عنوان راهی برای افزایش موقت میزان دوپامین استفاده کنند ، کم است. با این حال ، سیگار کشیدن مغز را ترغیب می کند تا سازوکار ساخت دوپامین را خاموش کند ، بنابراین در طولانی مدت میزان عرضه کاهش می یابد ، که به نوبه خود مردم را به سمت سیگار کشیدن بیشتر سوق می دهد.اکثر افراد قبل از بروز علائم افسردگی شروع به سیگار کشیدن می کنند بنابراین مشخص نیست که آیا سیگار کشیدن منجر به افسردگی می شود یا افسردگی افراد را به شروع سیگار کشیدن ترغیب می کند. محتمل ترین توضیح این است که بین این دو رابطه پیچیده ای وجود دارد.

 

سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی

 

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی سه برابر بیشتر از افراد دیگر سیگار می کشند. یکی از رایج ترین توضیحات در این مورد این است که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی از سیگار برای کنترل یا مدیریت برخی از علائم مرتبط با بیماری خود و کاهش برخی از عوارض دارویی استفاده می کنند.
یک مطالعه اخیر نشان داده است که بین سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی ارتباط وجود دارد. با این حال ، عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهد و برای درک کامل پیوند و مسیر علیت ، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

آیا مصرف سیگار باعث بهبود سلامت روان می شود؟

 

اگرچه بسیاری از افراد با مشکلات روحی و روانی می گویند برای کاهش علائم خود سیگار می کشند ، اما معمولاً قبل از شروع مشکلات سیگار کشیدن را شروع می کنند. سیگار کشیدن زیاد در طولانی مدت لزوماً منجر به علائم کمتری در سلامت روان نمی شود. به نظر می رسد هرگونه مزایای کوتاه مدت سیگار کشیدن با افزایش بیشتر مشکلات بهداشت جسمی مربوط به سیگار کشیدن ، مانند سرطان ریه ، که در افراد مبتلا به مشکلات بهداشت روانی شایع است ، غلبه دارد.

 

راه هایی برای کمک به شما در ترک سیگار

 

برای آماده شدن برای تغییر ، به رابطه خود با سیگار کشیدن فکر کنید. درک تأثیر آن بر شما می تواند انگیزه شما را برای ترک تقویت کند. به این فکر کنید که با عدم سیگار کشیدن چه چیزی بدست خواهید آورد ، به عنوان مثال سلامت جسمی بهتر ، نفس تازه تر ، تمرکز بهتر و پول بیشتر در جیب خود برای خرج کردن در کارهای دیگر. برای شما یادآوری می شود که چرا می خواهید این کار را متوقف کنید.

 

یافتن راه های دیگر برای کنار آمدن با استرس

 

از آنجا که سیگار کشیدن اغلب به عنوان روشی برای کنار آمدن مورد استفاده قرار می گیرد ، در صورت تمایل به ترک سیگار ، افراد سیگاری به روش های دیگری برای مقابله با استرس ، اضطراب یا سایر مشکلات نیاز دارند. روشهایی که به نظر افراد مفید رسیده است شامل مراقبه و تمرینات تنفسی ، ورزش منظم ، کاهش الکل ، داشتن یک رژیم غذایی متعادل ، طب سوزنی و هیپنوتیزم بالینی است. مشاوره یا گفتگو با دوستان حامی یا یکی از اعضای خانواده و فعالیتهای مذهبی یا معنوی نیز می تواند کمک کند.
ایجاد تغییرات به زمان و تلاش نیاز دارد ، پیشرفت اغلب کند است. شاید نتوانید همه عواملی را که در استرس شما نقش دارند کنترل کنید ، اما شناسایی منبع اضطراب و تلاش برای یافتن راه هایی برای کاهش یا غلبه بر آن به اندازه یافتن راه های جدید برای کنار آمدن با آن مهم است.

 

گرفتن حمایت از خانواده و دوستان

 

قطع مصرف سیگار در صورتی که با خانواده و دوستان در این باره صحبت کنید و اجازه دهید آنها از شما حمایت کنند آسان تر خواهد بود. اگر افراد دیگری که با شما زندگی می کنند سیگار می کشند ، ممکن است ترک سیگار برای شما دشوارتر باشد. می توانید سعی کنید سایر اعضای خانوار که سیگار می کشند یا دوستانی که سیگار می کشند همزمان سیگار را ترک کنند. حداقل آنها را تشویق کنید که در اطراف شما سیگار نکشند .
اجتناب از عوامل محرک مرتبط با استعمال دخانیات 

ذهن نسبت به ارتباطات بسیار حساس است ، بنابراین حذف تمام محصولات دخانیات از خانه می تواند به کاهش برخی از ولع مصرف نیکوتین کمک کند. افراد سیگاری عادت دارند در موقعیت های خاص مانند میخانه یا بعد از غذا سیگار بکشند. اگر بتوانید موقعیت های محرک خود را شناسایی کرده و از آنها دوری کنید ، احتمال عود بسیار پایین تر خواهد بود.


علائم احتمالی ترک شامل سردرد ، حالت تهوع ، تحریک پذیری ، اضطراب ، ولع مصرف سیگار ، احساس بدبختی ، مشکل در تمرکز ، افزایش اشتها و خواب آلودگی است. نوشیدن بیشتر آب میوه یا آب تازه ، خوردن غذاهای حاوی فیبر بیشتر و کاهش کافئین و قند تصفیه شده در رژیم غذایی همه به برخی از افراد کمک می کند تا با علائم ترک کنار بیایند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...