این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

سفلیس-دهانی

سفلیس-دهانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/01/21 نظر 0 بازدید 2,520

سفلیس یک عفونت باکتریایی است. سفلیس از انواع شایع  عفونت مقاربتی (STI) است.سفلیس معمولاً از طریق تماس فرد به فرد منتقل می شود. تماس از طریق رابطه جنسی راه انتقال اصلی بیماری سفلیس است. انتقال سفلیس از طریق رابطه جنسی واژینال ، مقعدی یا دهانی امکان  پذیر است. 

 

 

سفلیس یک عفونت باکتریایی است. سفلیس از انواع شایع  عفونت مقاربتی (STI) است.سفلیس معمولاً از طریق تماس فرد به فرد منتقل می شود. تماس از طریق رابطه جنسی راه انتقال اصلی بیماری سفلیس است. انتقال سفلیس از طریق رابطه جنسی واژینال ، مقعدی یا دهانی امکان  پذیر است. 

هنگامی که سیفلیس در حین رابطه جنسی دهانی پخش می شود ، باکتری ها وارد بریدگی یا سوراخ شدن لایه لب و دهان می شوند. عفونت حاصل از آن سیفلیس دهانی نامیده می شود. ضایعات ناشی از عفونت معمولاً در محلی که باکتری وارد بدن شما می شود ، ظاهر می شوند.

 


سفلیس به سه مرحله تقسیم می شود :

 

-اولیه 
-ثانویه
-مرحله نهان 

این مراحل به شما کمک می کند تا بفهمید چه علائمی را تجربه می کنید. همچنین به پزشکان کمک می کند تا بفهمند کدام روش درمانی را ارائه می دهند.

در حالی که سفلیس یک STI شایع است ، اما اگر به درستی تشخیص داده و درمان نشود ، می تواند عواقب طولانی مدت و بالقوه جدی داشته باشد


علل سفلیس در دهان

 

سفلیس دهانی یک STI است که توسط باکتری Treponema pallidum ایجاد می شود. می تواند از طریق بریدگی یا زخم در واژن ، آلت تناسلی مرد ، مقعد یا دهان وارد بدن شود.
کمتر اتفاق می افتد که سفلیس از طریق تماس نزدیک و محافظت نشده مانند بوسیدن منتقل شود. با این حال ، از طریق به اشتراک گذاشتن ظروف غذا خوردن یا نوشیدن لیوان شیوع پیدا نمی کند.
یک زخم گرد ، محکم احتمالاً در جایی که باکتری وارد بدن شما می شود ایجاد می شود. این شانس به طور معمول بدون درد است و یکی از اولین علائم سیفلیس در دهان است.


علائم سفلیس در دهان

 

تشخیص سیفلیس دهان کمی دشوار است. این به این دلیل است که علائم سفلیس مانند بسیاری از موارد دیگر از جمله جوش به نظر می رسد. همچنین ، زخم ها معمولاً دردناک نیستند.علائم مراحل مختلف سفلیس گاهی همپوشانی دارند. همه این علائم را به یک ترتیب یا همزمان تجربه نمی کنند.

 

رایج ترین علائم سفلیس به صورت مرحله ای 

 

سفلیس اولیه 
- زخم ، که در سیفلیس دهان ممکن است در داخل دهان ، روی لب یا زبان باشد

سفلیس ثانویه : 
-بثورات کف دست ، پایین پا ، یا روی کل تنه
-تورم غدد لنفاوی
-تب
-زخم های بزرگ و برجسته در غشای مخاطی مانند لثه یا زبان
-گلو درد
-سردرد
-کاهش وزن

سفلیس پنهان ( مرحله نهان )
-بدون علائم
-سیفلیس دیررس
-مشکلات شدید پزشکی ، مانند نارسایی عضو


تشخیص سفلیس در دهان

 

برای تشخیص سیفلیس دهان ، گاهی از نمونه برداری از بافت یا مایعات استفاده می شود. این اجازه می دهد تا پزشک باکتری ها را زیر میکروسکوپ ببیند.
با این وجود به احتمال زیاد ، پزشک برای دو آزمایش خون - آزمایش های غیرپرهپونال و ترپونمال - خون می گیرد. هیچ یک از این آزمایش ها به تنهایی قطعی نیستند ، اما این دو آزمایش با هم می توانند تشخیص سفلیس را تأیید کنند.


درمان سیفلیس دهانی

 

سفلیس دهانی در مراحل اولیه بسیار قابل درمان است. درمان استاندارد برای بیشتر سیفلیس های دهانی آنتی بیوتیک است.در مراحل اولیه و ثانویه ، درمان یک تزریق آنتی بیوتیک است. در مراحل بعد و نامشخص ، دوز آنتی بیوتیک یکسان خواهد بود اما به تزریق های متعدد نیاز دارد.
در صورت تشخیص سیفلیس دهان ، تکمیل درمان مهم است. اگر زخم های سفلیس درمان نشوند ، ممکن است طی چند هفته به خودی خود برطرف شوند. با این حال ، این بدان معنا نیست که عفونت از بین رفته است. این باکتری هنوز در بدن شما وجود دارد و علائم اضافی احتمالاً بعداً ظاهر می شوند.
علاوه بر این ، سیفلیس درمان نشده می تواند در دراز مدت به اندام های شما ، مانند قلب و مغز شما آسیب برساند. در نهایت ، این آسیب می تواند کشنده باشد.
بهتر است تا زمان بهبودی کامل زخم ها ، از تماس جنسی با شرکای جدید خودداری کنید تا پزشک تأیید کند که دیگر باکتری در خون شما وجود ندارد. برای تأیید این موضوع ، پزشک ممکن است از شما درخواست کند که هر 6 ماه یکبار برای آزمایش خون برگردید.

 

بیشتر بخوانید : آیا شما مبتلا به سیفیلیس هستید ؟


درمان از اهمیت حیاتی برخوردار است ، زیرا سفلیس درمان نشده می تواند منجر به عوارض طولانی مدت و بالقوه جدی شود. این شامل آسیب و نارسایی اعضای بدن است.
پس از اینکه تحت درمان قرار گرفتید ، مجدداً می توانید به عفونت مبتلا شوید. مهم است که شما درمورد تشخیص خود به همه شرکای جنسی بگویید تا در صورت لزوم آزمایش و درمان شوند. در غیر این صورت ، ممکن است مجدداً آلوده شوید و مجدداً نیاز به درمان داشته باشید.در دراز مدت ، بهترین روش برای جلوگیری از سفلیس دهان ، استفاده از روشهای مانع سازگار و صحیح ، مانند کاندوم و سد دندان ، در حین فعالیت جنسی است.
اگر در مورد لکه ها یا علائم غیرمعمول شک دارید ، بهتر است به یک دکتر مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام برای بالاترین احتمال موفقیت و کمترین خطر عوارض طولانی مدت بسیار مهم است.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...