این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

پیشگیری در مشکلات رابطه زناشویی

پیشگیری در مشکلات رابطه زناشویی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/01/21 0 نظر

رابطه زناشویی و پیشگیری از مشکلاتش از نظر همه افراد دارای اهمیت می باشد. بخشی از زندگی ما مربوط به رابطه جنسی مان است. اهمیت پیشگیری در بروز هر نوع مشکل در زندگی بسیار بالا است. چون هزینه پیشگیری همیشه کمتر از درمان است. همه افراد نیز خواهان آرامش و آسایش هستند

رابطه زناشویی و پیشگیری از مشکلاتش از نظر همه افراد دارای اهمیت می باشد. بخشی از زندگی ما مربوط به رابطه جنسی مان است. اهمیت پیشگیری در بروز هر نوع مشکل در زندگی بسیار بالا است. چون هزینه پیشگیری همیشه کمتر از درمان است. همه افراد نیز خواهان آرامش و آسایش هستند.از آنجایی که صحبت از مسائل جنسی خود یک تابو محسوب می شود لذا وجود مشکلات دراین حیطه ویژگی خاصی دارند. که رفع سریع و صحیح شان حائز اهمیت است. مشکلات رابطه زناشویی در حوزه تعداد دفعات رابطه جنسی، علایق جنسی، پوزیشن ها و  غیره است.  مشکلات جنسی با رابطه زناشویی شروع می شود. یعنی در نوع، روش و یا ارتباط رضایتمندی وجود ندارد. در روابط تحصیلی، اجتماعی و خانوادگی برای فرد مشکل بوجود می آید.

انواع مشکلات رابطه جنسی

انواع مشکلات جنسی شامل: آزارگری یا آزارخواهی رابطه جنسی، سرد مزاجی زن، گرم مزاجی، خودارضایی، تنوع طلبی و روابط خارج از خانواده و اعتیاد به پورنوگرافی است. شناخت انواع مشکلات رابطه زناشویی و علت بروز آن در پیشگیری از بروز مشکلات جنسی کمک شایان توجهی به ما می کند.

علت بروز مشکلات رابطه جنسی

علت بروز مشکل در رابطه زناشویی با توجه به انواع  مشکلات  طیف وسیعی را شامل می شود .در این مواقع فرد پاسخ های طبیعی در چرخه پاسخ جنسی را می دهد. ولی با همسر در رابطه جنسی خود دچار مشکل است. تمایلات و علایق، نوع رابطه جنسی و سایر نکات ذکر شده منبعث از یادگیری ها، فانتزی های ذهنی، تجارب شخصی و شخصیت افراد است. لذا با توجه تک تک این نکات و بررسی آنها پی به علت بروز مشکلات در رابطه جنسی خواهیم برد. با توجه به ویژگی های رابطه جنسیتی زن و مرد و شناخت آنان از خصوصیات جسمی و روانی و عاطفی شان علت بروز در آنها تا حدودی متفاوت است. بطور مثال مردها تمایل به درگیر شدن و لذت بردن دارند و زن ها به لذت دادن و لمس شدن وخود را در اختیار قرار دادن دارند. این تمایلات در بعد روانی زنان و مردان نیز وجود دارد.اگر به ابعاد وجودی مان توجه کنیم و بخوبی از آنها آگاه شده و بدرستی در رفع شان بکوشیم از بروز مشکلات جنسی جلوگیری می شود. شناخت هیجانات و نحوه بر طرف نمودن هیجان مورد دیگری است که می تواند منجر به ایجاد مشکلات در رابطه زناشویی در زوجین بشود. نوع هیجانات جنسی در زن و مرد بصورت روحیه شکارچی و طعمه است. در مواقعی که زن تمام قدرت را در اختیار می گیرد حس تملک کردن و در اختیار گرفتن مرد موجب ارتباط خارج از خانواده می شود. در مورد خانم ها علت عاطفی موجب روابط خارج از خانواده و ایجاد مشکل در رابطه زناشویی شان می شود. وقتی ارتباط عاطفی را از همسر نگیرد از بیرون خانواده بدنبال دریافت ارتباط عاطفی لذت بخش خواهد رفت.

بیشتر بخوانید : چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟

رابطه جنسی، شناخت و گفتگو

پیشگیری از مشکلات در رابطه زناشویی با توجه به علت بروز آنها از طیف وسیعی برخوردار است. برای این منظور لازم است اولا فرد از خود شناخت زیادی داشته باشد. هم چنین بتواند تمایلات ذهنی و فانتزی های خود را بطور واضح با شریک جنسی اش مطرح نماید. توجه داشته باشید که مشکلات در رابطه جنسی بخوبی و در طی چند جلسه مشاوره برطرف خواهند شد. همکاری زوجین در این خصوص حایز اهمیت است. بطور مثال در سردمزاجی- گرم مزاجی که مشکل در تعداد دفعات است همکاری زوجین این موضوع را بخوبی رفع میکند. در این مشکل جنسی فرد تا وقتی تست نکرده نمی تواند بفهمد خودش و شریکش کدام اند. چون تصورات در زمینه سکس دلیل بر گرم مزاجی یا سرد مزاجی نیست. بنابر این در این مشکل فقط یک سری نکات را در نظر می گیریم مثل رسش و پختگی که بک تفاوت سنی منطقی زن و مرد داشته باشند. البته سرد مزاجی و گرم مزاجی بعد از جند سال زندگی و داشتن رابطه جنسی مداوم نیز می تواند بوجود بیاید. سرد مزاجی وگرم مزاجی ثانویه بدلایل پوزیشن یا نوع رابطه (مثلا اورال) باشد. در مشکل خود ارضایی طبق مقیاس کنزی تمام مردان این کار را انجام می دهند پس می تواند عادت کند و لذت خاص خودش را داشته باشد و ناشی از تصورات و فانتزی های خودش باشد که قادر نیست با شریک جنسی مطرح کند و یا ایده آل های عشق بازی و تصورات دیگری (آنال،اورال و…)دارد که بدلایل شخصیتی و… خودارضایی را ترجیح می دهد البته خود ارضایی علل دیگری می تواند داشته باشد که بحث مفصلی را دارد. در خصوص روابط خارج از خانواده زن و مرد با ایجاد روابط گرم وصمیمانه و برطرف نمودن نیازهای عاطفی، روانی ، اجتماعی و رفاهی یکدیگر می توانند از بروز مشکلات در رابطه زناشویی شان پیشگیری نمایند. توجه به این نکات و درک متقابل از نیازها  و برطرف ساختن شان مطابق با سلیقه شریک تان باعث ایجاد لذت و آسایش و آرامش در هر دو نفر می شود. زنان بیشتر در معرض خیانت های احساسی و مردان ئر معرض خیانت های جنسی قرار می گیرند. نقش فرهنگ و تربیت در ایجاد مشکل در رابطه جنسی بسیار زیاد است. تربیت و فرهنگ برای ما ایده آل سازی و ایجاد باور می کنند. مشکلات جنسی ما بر اساس سلایق و باورها و انتظارات ما از رابطه جنسی شکل می گیرند بنابر این هر مقدار که خرده فرهنگ های زوجین با هم مطابقت بیشتری داشته باشند مشکلات در رابطه زناشویی شان کمتر خواهند بود. در زوجین با شباهت های فرهنگی اختلال نعوظ در مرد و بی میلی جنسی در زن کمتر گزارش می شود. نکته مهم گفتگو در زمینه علایق و سلایق مان است. تا شریکمان بتواند در رابطه جنسی مان همکاری نموده و خود را با ما مطابقت دهد. همینطور ما نیز از نیازهای او و چگونگی رفع ان با خبر شده و اقدام لازم را انجام بدهیم.اکثر مواقع ایجاد گفتمان از خواسته هایمان موجب پیشگیری از بروز مشکل در رابطه زناشویی خواهد شد. در صورتیکه بدلایل مختلف قادر به ابراز علایق مان نیستیم جلسات گفتگو محور با کمک پزشک در این مورد راهگشاست.

نقش آموزش در رابطه جنسی سالم

تکنیک های جرات ورزی، اعتماد به نفس و همدلی کردن برای کسانیکه در گفتگو کردن مشکل دارند آموزش داده می شود. در مورد تنوع طلبی تقویت سیستم لیمبیک و افزایش قدرت تصمیم گیری و پذیرش افراد هم را ه درمان این مشکل محسوب میشود و هم راه پیشگیری از مشکل تنوع طلبی محسوب می شود. در ضمن ایفای نقش در رابطه جنسی و رفتار های مطابق با جنسیت در کلیه مشکلات رابطه زناشویی نکته کلیدی پیشگیری از ایجاد مشکل در رابطه جنسی و ایجاد سلامت جنسی محسوب می شوند

نظرات

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...