این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

عدم اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/04/31 نظر 0 بازدید 142

آیا احساس می کنید که پر از شک و عدم اعتماد به نفس هستید؟ آیا با وجود دستاوردهای موفق در زندگی خود ، احساس عدم اعتماد به خود دست از سرتان برنمی دارد؟3 شکل متداول عدم اعتماد به خود وجود دارد  و چگونگی شروع و مقابله با آنها را برایتان شرح داده ایم.

آیا احساس می کنید که پر از شک و عدم اعتماد به نفس هستید؟ آیا با وجود دستاوردهای موفق در زندگی خود ، احساس عدم اعتماد به خود دست از سرتان برنمی دارد؟ آیا احساس می کنید شایسته عشق ماندگار نیستید و شرکای قبلی زندگیتان به ناچار شما را ترک می کنند؟ آیا شما به طور مداوم در خانه هستید و از گردش بیزارید؟ آیا احساس داشتن اضافه وزن ، کسل بودن ، احمق ، گناه یا زشتی می کنید؟
بیشتر ما بعضی اوقات احساس ناامنی می کنیم ، اما برخی از ما در تمام طور زندگیمان احساس پوچی و ناامنی را با خود داریم. نوع کودکی که پشت سر گذاشته اید ، آسیب های گذشته ، تجربیات اخیر عدم موفقیت یا طرد شدن ، تنهایی ، اضطراب اجتماعی ، اعتقادات منفی در مورد خود ، کمال گرایی یا داشتن والدین یا شریک انتقادی ، همگی می توانند در ناامنی شما نقش داشته باشند. در زیر 3 شکل متداول عدم اعتماد به خود وجود دارد  و چگونگی شروع و مقابله با آنها را برایتان شرح داده ایم.

بیشتر بخوانید : عزت نفس چیست؟ و منظور از عزت نفس جنسی چه میباشد؟

نوع 1: ناامنی مبتنی بر عدم موفقیت یا طرد شدگی اخیر

وقایع اخیر در زندگی ما می تواند تا حد زیادی بر روحیه ما و روشی که در مورد خودمان احساس می کنیم تاثیر بگذارد. تحقیقات در مورد شادی نشان می دهد که 40٪ از "عامل خوشبختی" ما مبتنی بر وقایع اخیر زندگی است. بزرگترین عامل منفی خوشبختی پایان دادن به یک رابطه و به دنبال آن فوت همسر ، از دست دادن شغل و وقایع منفی در سلامتی است. از آنجا که ناخشنودی همچنین بر عزت نفس شما تأثیر می گذارد ، عدم موفقیت و طرد شدن می تواند یک عدم اطمینان مضاعف را به شما منتقل کند. طرد شدن به ناگزیر باعث می شود که لااقل برای مدتی خودمان و سایر افراد را بصورتی منفی تر ببینیم. و کسانی از ما که از ابتدا عزت نفس کمتری دارند نسبت به شکست واکنش شدیدتری نشان می دهند. به نظر می رسد که یک تجربه مانند از دست دادن شغل شما باورهای منفی قدیمی را در مورد ارزش شخصی شما به دست می آورد و آنها را فعال می کند. این اتفاق ممکن است به درک این واقعیت کمک کند که شکست تجربه ای است که ممکن است د هر زمان رخ دهد: پشتکار به رغم محدودیت ها می تواند منجر به موفقیت های نهایی شود - که باعث افزایش عزت نفس شما می شود.

در زیر برخی از ابزارهایی که می توانید برای غلبه بر عدم امنیت یا عدم اطمینان مبتنی بر طرد شدن آورده شده است استفاده کنید:

-    به خودتان فرصت دهید تا التیام یابید و با حالت عادی سازگار شوید.
-    با رعایت علایق و کنجکاوی خود ، بیرون بروید و با زندگی درگیر شوید.
-    برای حواس پرتی و آسایش به دوستان و خانواده خود برسید.
-    از افرادی که به آنها اعتماد دارید بازخورد بگیرید.
-    استقامت داشته باشید و به سمت اهداف خود حرکت کنید.
-    در صورت لزوم مایل باشید استراتژی متفاوتی را امتحان کنید.

نوع 2: عدم اعتماد به نفس به دلیل اضطراب اجتماعی

بسیاری از ما عدم اطمینان در موقعیت های اجتماعی مانند مهمانی ها ، اجتماعات خانوادگی ، مصاحبه ها و ملاقات را تجربه می کنیم. ترس از ارزیابی توسط دیگران - و کمبود آن - می تواند شما را به احساس اضطراب و خودآگاهی سوق دهد. در نتیجه ، شما ممکن است از موقعیت های اجتماعی اجتناب کنید ، هنگامی که رویدادهای اجتماعی را پیش بینی می کنید ، اضطراب را تجربه کنید یا در طی آنها احساس خودآگاهی و ناراحتی کنید. تجربه گذشته می تواند احساس عدم تعلق خاطر ، احساس مهم یا جالب بودن یا فقط به اندازه کافی خوب بودن را به شما منتقل کند. بسیاری از مراجعین توصیف می کنند که چگونه مورد ضرب و شتم یا محرومیت از گروهی از دوستان در مدرسه راهنمایی یا دبیرستان ، همچنان بر بزرگسالان تأثیر منفی می گذارد. اگر با والدین مشکل دار بزرگ شده اید یا والدینی که به شما را دوست دارند و محبوب هستید ، ممکن است نسبت به اینکه دیگران شما را چگونه درک می کنند بیش از حد حساس شوید. این نوع از ناامنی عموماً مبتنی بر اعتقادات تحریف شده در مورد ارزش خود و در مورد میزان ارزیابی سایر افراد از شماست. بیشتر اوقات ، مردم بیشتر به نحوه برخورد آنها نسبت به قضاوت درباره دیگران متمرکز هستند. کسانی که داوری می کنند و از این امر مستثنی هستند ، غالباً ناامنی های خود را می پوشانند و بنابراین نظرات آنها ممکن است از دقت کمتری برخوردار باشد. آنها ممکن است به جای شخصیت و یکپارچگی برای صفات سطحی ارزش قائل شوند.

در زیر چند ابزار برای مقابله با ناامنی در موقعیت های اجتماعی آورده شده است:

-    دوباره با منتقد درونی خود صحبت کنید. به تمام دلایلی که می تواند جالب و سرگرم کننده باشید یا دوست یا شریک خوبی باشید را یادآوری کنید.
-    از قبل آماده کنید به مواردی فکر کنید که می توانید در مورد آنها صحبت کنید - رویدادهای فعلی ، فیلمهایی که دیده اید ، سرگرمی ، شغل و خانواده خود را.
-    اجتناب از وضعیت اجتماعی ، اوضاع را بدتر می کند. بنابراین حتی اگر عصبی هستید به مهمانی یا یک ملاقات بروید. اضطراب شما باید هنگامی که با دیگران درگیر می شوید کاهش یابد - اگر اولین بار یا بار دوم این اتفاق نمی افتد ، دفعات بعدی ، بهبود میابید.
-    خود را یک هدف محدود و واقع بینانه قرار دهید. این ممکن است از صحبت کردن با دو نفر جدید یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد کار و سرگرمی های یک شخص باشد.
-    برای مقابله با تمرکز شدید ، عمداً روی دیگران متمرکز شوید. کلاه ناظر خود را بگذارید و متوجه شوید که افراد دیگر چه احساسی دارند و چه کارهایی انجام می دهند. آیا متوجه هرگونه شباهت یا مهارتی هستید که می توانید از آنها یاد بگیرید؟

بیشتر بخوانید : هوموفوبیا چیست؟

نوع 3: ناامنی ناشی از کمال گرایی

برخی از ما برای همه کارهایی که انجام می دهیم استانداردهای بسیار بالایی داریم. شما ممکن است بالاترین نمرات ، بهترین شغل ، شکل کامل ، زیبا ترین آپارتمان یا خانه زیبا ، بچه های مرتب و مودب و یا شریک ایده آل را بخواهید. متأسفانه ، زندگی همیشه دقیقاً به روشی که ما می خواهیم پیش نمیرود ، حتی اگر خیلی سخت کار کنیم. نتیجه ای وجود دارد که حداقل تا حدی از کنترل ما خارج است. شغل ممکن است کمی باشد ، شرکا ممکن است در برابر تعهد مقاومت کنند ، یا ممکن است ژن هایی داشته باشید که لاغر شدن را دشوار می کند. اگر دائماً ناامید شوید و خود را به دلیل کمبود مقصر بدانید ، احساس ناامنی و بی ارزش خواهید کرد. در حالی که تلاش و تلاش خود را به بهترین وجه ممکن انجام می دهد ، مزیت دیگری به شما می بخشد ، جنبه های دیگر کمال گرایی که ناسالم است. ضرب و شتم به خودتان و نگرانی مداوم در مورد عدم خوب بودن می تواند منجر به افسردگی و اضطراب ، اختلالات خوردن یا خستگی مزمن شود.

در زیر چند روش برای مبارزه با کمال گرایی آورده شده است:

-    سعی کنید خود را بر اساس میزان تلاش خود ، که قابل کنترل است ، ارزیابی کنید تا نتیجه ، که به عوامل بیرونی وابسته است.
-    به این فکر کنید که اگر کار شما 10 درصد بهتر باشد ، چقدر تفاوت ایجاد می کند. آیا زمان و انرژی صرف شده برای بررسی و بررسی مجدد یا پاسخ دادن به هر ایمیل واقعا ارزش آن را دارد؟
-    کمال گرایی اغلب مبتنی بر تفکر همه یا هیچ چیز نیست ، بنابراین سعی کنید مناطق خاکستری را پیدا کنید. آیا روشی دلسوزانه یا درک بیشتر برای مشاهده وضعیت وجود دارد؟ آیا هنگام ارزیابی خود شرایط خود را در نظر می گیرید؟ آیا چیزی که آموخته اید یا به دست آورده اید -وجود دارد حتی اگر نتیجه نهایی کامل نباشد؟
-    کمالگرایان غالباً عزت نفس مشروط دارند: آنها وقتی خودشان در صدر قرار می گیرند خودشان را دوست دارند و وقتی همه چیز پیش نمی رود ، خود را دوست ندارند. آیا می توانید یاد بگیرید که خود را دوست داشته باشید حتی وقتی که خوب کار نمی کنید؟ روی ویژگی های درونی مانند شخصیت ، اخلاص و ارزش های خود متمرکز شوید ، نه اینکه فقط در چه نمره هایی دریافت کنید ، به چه میزان حقوق دریافت کنید یا چند نفر را دوست داشته باشید.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...