این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

بی نظمی قاعدگی

بی نظمی قاعدگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/20 نظر 0 بازدید 587

قاعدگی، پریود و یا عادت ماهیانه به خونریزی دوره ای رحم زنان از طریق واژن گفته می شود. گاهی این دوره دچار تغییراتی می شود. که به آن بی نظمی قاعدگی می گویند.

بی نظمی قاعدگی :
قاعدگی، پریود و یا عادت ماهیانه به خونریزی دوره ای رحم زنان از طریق واژن گفته می شود. این دوره خونریزی بسیار برای بدن زنان اهمیت دارد و می توان از روی آن به مسائل زیادی پی برد. همچنین از طریق چرخه هورمون ها تاثیرات زیادی بر روی زنان می گذارد. اما گاهی این چرخه از حالت طبیعی و تعادل خود خارج می شود. به این وضعیت بی نظمی قاعدگی گفته می شود.
بی نظمی قاعدگی همواره دلیلی برای نگرانی و بیماری نیست و ممکن است تنها به علت اتفاقات گذرا و مقطعی ایجاد شده باشد. اما اگر طولانی شود می تواند خطرناک و نشانه بیماری باشد. 
قاعدگی طبیعی چگونه است ؟
چرخه عادت ماهیانه بدون وجود بی نظمی قاعدگی معمولا یک دوره ی 21 تا 35 روزه است که بین 2 تا 10 روز آن شامل خونریزی از واژن است. با توجه به ویژگی های بدنی هر فرد میزان خون خروجی از واژن و میزان اثرات جانبی آن نظیر درد و نفخ شکم و ... کاملا با یکدیگر متفاوت است و نباید خود را در این زمینه با کسی مقایسه کنید. حتی ممکن است شرایط عادت ماهیانه شما در هر ماه با ماه قبلی متفاوت باشد.
در واقع این چرخه قاعدگی آمادگی بدن یک زن برای بارداری است که در هر ماه یک بار انجام می شود و در صورتی که جنینی به وجود نیامده باشد دیواره ی ساخته شده برای رحم ریزش می کند تا دیواره جدید ساخته شود. به همین دلیل گاهی بی نظمی قاعدگی و یا پریود نشدن را دلیلی بر بارداری می دانند.
در سال های اول شروع قاعدگی که پس از بلوغ آغاز می شود بی نظمی قاعدگی به وفور مشاهده می شود. اما نگران نباشید. این موضوع طبیعی است و با بالا رفتن سن مدت زمان دوره ها کوتاه تر و منظم ترخواهد شد. همچنین اگر شما فردی هستید که به طور مرتب از قرص های پیشگیری از بارداری از نوع هورمونی استفاده می کنید بی نظمی قاعدگی در شما طبیعی است. 
با نزدیک شدن به سنین یائسگی نیز بی نظمی قاعدگی بسیار شایع است. اما بهتر است در این سنین بین 45 تا 55 سال حتما برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم و غیره توسط پزشک چکاپ شوید.
 

در مورد علت های درد در رابطه جنسی بیشتر بدانید.

چگونه می توان بی نظمی قاعدگی را تشخیص داد ؟ 
برای اینکه بدانید آیا شما دچار بی نظمی قاعدگی هستید یا خیر باید تاریخ های شروع و اتمام خونریزی ماهانه را یادداشت کنید و یا بدانید. افرادی که دچار بی نظمی قاعدگی هستند معمولا در فاصله های بیشتر از ده روز بدون وجود بارداری خونریزی شان عقب می افتد. و یا با فاصله کمتر از ده روز پس از اتمام یک خونریزی دوباره لکه بینی دارند. همچنین این وضعیت بیش از 3 الی 4 ماه در آن ها تکرار می شود. بدون آن که قرص و داروی هورمونی مصرف کرده باشند. 
بنابراین اگر شما فردی هستید که باردار نیستید و دارو مصرف نمی کنید اما تاریخ عادت ماهیانه شما هر ماه کمتر از 10 روز جا به جا می شود و این وضعیت ثابت نیست با احتمال بالا شما دچار بی نظمی قاعدگی نیستید و این وضعیت طبیعی است.
همچنین بهتر است در هر بار خونریزی میزان درد های شکم و کمر و رحم و همچنین میزان خونریزی و لخته خون های خروجی را چک کنید.
چه عواملی باعث بی نظمی قاعدگی می شوند ؟ 
-بارداری و شیردهی : پریود نشدن در یک ماه در صورتی که رابطه کنترل نشده ای داشته اید می تواند نشانه ای از بارداری باشد. همچنین در هنگام تغذیه نوزاد با شیر مادر پس از زایمان نیز ممکن است بی نظمی قاعدگی وجود داشته باشد.
-مشکلات عصبی (استرس و اضطراب) : داشتن استرس و اضطراب در یک ماه به راحتی می تواند پریود شما را عقب بیاندازد. بهتر است نگرانی ها را هرچه سریع تر از خود دور کنید تا دچار بی نظمی قاعدگی نشوید.
-اختلالات غذایی و وزن :  پرخوری عصبی و یا بی اشتهایی ناشی از اعصاب، کاهش و یا افزایش شدید وزن در مدت کوتاه و یا فعالیت های شدید ورزشی به مدت طولانی می تواند بی نظمی قاعدگی را ایجاد کند.
-سندرم تخمدان پلی کیستیک : این سندرم که شامل مجموعه ای از اختلالات تخمدان و هورمونی است تقریبا در زنان شایع است و یکی از عوامل مهم در ایجاد بی نظمی قاعدگی است.
-نارسایی زودرس تخمدان : اگر شما زیر 40 سال سن دارید و هنوز به سن یائسگی نرسیده اید اما دچار بی نظمی قاعدگی شده اید ممکن است دچار نارسایی زودرس تخمدان باشید که در واقع علائم یائسگی را زودتر از سن مناسب ایجاد می کند.
-بیماری التهابی لگن : که نوعی عفونت به حساب می آید و دستگاه تناسلی را درگیر می کند. می تواند بر روی چرخه قاعدگی نیز اثر بگذارد و باعث بی نطمی قاعدگی شود.
-فیبروئید رحم : رشد غیرطبیعی بافت رحم البته به صورت غیر سرطانی است که باعث طولانی شدن فاصله بین دوره های خونریزی می شود.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟ 
اگر شما فردی هستید که بدون مصرف داروهای ضدبارداری و یا امکان بارداری دچار بی نظمی قاعدگی و پریود نشدن به مدت حداقل سه ماه شده اید بهتر است حتما با پزشک مشورت کنید. البته اگر رابطه ی کنترل نشده ای داشته اید بهتر است در وهله اول باردار بودن یا نبودن خود را چک کنید.
همچنین اگر میزان خونریزی شما در یک دوره بیش از 10 روز و یا کمتر از 3 روز بود و این اتفاق تکرار شد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است این خونریزی علت دیگری غیر از عادت ماهیانه داشته باشد. لکه بینی بین هر دوره خونریزی نیز می تواند نشانه ای چیزی غیر عادی باشد. مخصوصا اگر شما با سن یائسگی فاصله زیادی دارید. همچنین میزان خون ریزی نیز باید در نظر گرفته شود. خونریزی بیش از حد عادی نیست. به طور کلی اگر فاصله ی بین خونریزی های شما کمتر از 21 روز و یا بیشتر از 35 روز است و این روند تکرار می شود باید با پزشک مشورت کنید.
برای جلوگیری از بی نظمی قاعدگی چه می توان کرد ؟
گفتنی است گاهی اوقات پیشگیری از بی نظمی قاعدگی ممکن نیست و این اتفاق کاملا ناخودآگاه اتفاق می افتد. و گاهی نیز مشکل و یا بیماری پشت این بی نظمی وجود ندارد و این بی نظمی بی علت است و به زودی رفع می گردد.
اما به طور کلی از عوامل تنظیم کننده تاریخ عادت ماهیانه می توان قرص های ضد بارداری را نام برد. این قرص ها اگر تحت نظر پزشک و با یک برنامه مشخص مصرف شوند می توانند تاریخ های عادت ماهیانه شما را کاملا تنظیم و مرتب کنند. همچنین ممکن است بی نظمی قاعدگی شما مربوط به نوع تغذیه تان باشد. که با تغییر در نوع تغذیه و ورزشتان می توانید روند عادت ماهیانه را به حالت عادی برگردانید.

در مورد ناباروری زنان بیشتر بخوانید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...