این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/26 نظر 0 بازدید 435

سندرم پیش از قاعدگی به علت نوسانات هورمونی حدودا یک هفته پیش از آغاز خونریزی علائمی مانند نوسانات خلقی، تحریک پذیری و افسردگی را ایجاد می کند.

سندرم پیش از قاعدگی : 

همه ی بانوان در شرایط عادی به صورت دوره ای به مدت 3 تا 10 روز دچار خونریزی و عادت ماهیانه هستند. این خونریزی در اثر تغییرات هورمونی و طبق برنامه ای معین اتفاق می افتد و برای بدن بانوان ضروری است. از آنجایی که این خونریزی تحت اثر هورمون هاست، فرد همراه با آن شرایط خاصی را در این دوره تجربه می کند. از جمله این شرایط سندرم پیش از قاعدگی است.
این سندرم در تمام بانوانی که عادت ماهیانه می شوند اتفاق نمی افتد اما بسیار شایع است. و به طور معمول از هر 4 خانم 3 نفر به این سندرم مبتلا هستند.

سندرم پیش از قاعدگی چیست ؟ 

کلمه سندرم به معنای مجموعه ای از علائم غیر معمول است که همگی ناشی از یک علت هستند. سندرم پیش از قاعدگی نیز به علت نوسانات هورمونی حدودا یک هفته پیش از آغاز خونریزی علائمی مانند نوسانات خلقی، حساس شدن سینه، هوس کردن غذا های مختلف، خستگی مفرط، ضعیف شدن اعصاب، تحریک پذیری و افسردگی را ایجاد می کند. البته گفتنی است که این علائم ممکن است آزار دهنده باشند اما طبیعی هستند و خطری ندارند. 
این سندرم در تمام افراد به صورت یکسان بروز پیدا نمی کند و ممکن است فردی همه علائم را باهم و فرد دیگر تنها یک یا دو نشانه را تجربه کند. البته درمان هایی وجود دارند که به کاهش علائم شما کمک می کنند.

علل ایجاد سندرم پیش از قاعدگی : 

اینکه دقیقا چرا در برخی افراد علائم سندرم پیش از قاعدگی بروز پیدا می کند و در برخی دیگر نه هنوز مشخص نیست اما به طور کلی این سندرم در اثر نوسانات هورمونی مربوط به عادت ماهیانه ایجاد می شود و بنابراین خانم های باردار و یا افرادی که دچار یائسگی شده اند این علائم را تجربه نمی کنند.
حدس زده می شود که برخی از این علائم مربوط به تغییرات سروتونین (ماده شیمیایی در مغز که نقش مهمی در حالات روحی دارد) باشد. اگر شما این ماده را به صورت دارو دریافت کنید ممکن است بتواند مشکلات افسردگی و بی خوابی سندرم پیش از قاعدگی را برطرف کند.
همچنین ممکن است افرادی که از قبل دچار افسردگی هستند این علائم را قبل از عادت ماهیانه خود تجربه کنند.

چرا زنان خونریزی واژن دارند ؟ 

علائم سندرم پیش از قاعدگی : 

این سندرم از آنجایی که تحت اثر هورمون هاست طیف گسترده ای از علائم را ایجاد می کند اما به طور کلی بیشتر خانم ها علامت های زیر را تجربه می کنند. ممکن است شما تعدادی از این نشانه ها را در خود مشاهده کرده باشید اما مطلع نبوده اید که این ها مربوط به سندرم پیش از قاعدگی هستند.
-علائم عاطفی و رفتاری : تنش و اضطراب، حالت افسردگی، گریه های بی دلیل، نوسانات روحی و تحریک پذیری و عصبانیت،  تغییرات اشتها و هوس های غذایی، بی خوابی، دوری از اجتماع، کاهش تمرکز، تغییر در میل جنسی
-علائم جسمی : درد مفاصل یا عضلات، سردرد، خستگی مفرط، افزایش وزن، نفخ شکم، حساسیت سینه، جوش زدن، یبوست یا اسهال
در برخی افراد این علائم به قدری شدید می شود که در زندگی روزمره آن ها تاثیر منفی می گذارد اما بهتر است بدانید که با شروع خونریزی ماهیانه این علائم کم کم از بین می روند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

همانطور که گفته شد این سندرم موضوع خطرناکی نیست و به شما آسیب نمی زند، اما اگر احساس می کنید که زندگی روزمره شما را از لحاظ عاطفی یا جسمی دچار اختلال کرده و در انجام برخی از امور ناتوان شده اید بهتر است به پزشک زنان مراجعه و دارو دریافت کنید.

درباره سرطان دهانه رحم بیشتر بخوانید.

بروزرسانی :  98/12/03

By : R. tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...