این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

یائسگی و علائم آن چیست؟

یائسگی و علائم  آن چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 1,336

یائسگی پایان دوره های قاعدگی شما را نشان می دهد. این تشخیص پس از اینکه 12 ماه بدون دوره قاعدگی رفته باشد داده می شود.یائسگی یک فرایند بیولوژیکی طبیعی است. اما علائم جسمی مانند گرگرفتگی و علائم عاطفی یائسگی ممکن است خواب شما را مختل کند، انرژی را کاهش داده یا سلامت جنسی و احساسی را تحت تأثیر قرار دهد. 

یائسگی پایان دوره های قاعدگی شما را نشان می دهد. این تشخیص پس از اینکه 12 ماه بدون دوره قاعدگی رفته باشد داده می شود. یائسگی ممکن است در 40 یا 50 سالگی اتفاق بیفتد، اما در ایالات متحده سن متوسط برای یائسگی​​51 سال است . یائسگی یک فرایند بیولوژیکی طبیعی است. اما علائم جسمی مانند گرگرفتگی و علائم عاطفی یائسگی ممکن است خواب شما را مختل کند، انرژی را کاهش داده یا سلامت جنسی و احساسی را تحت تأثیر قرار دهد. درمان های موثر بسیاری وجود دارد، از تنظیمات شیوه زندگی و هورمون درمانی .

در صورتی که شریک جنسی شما از شلی آلت رنج می برد مقاله شاک ویو تراپی را بخوانید .

 

علائم یائسگی چیست؟

ممکن است این علائم و نشانه ها را ما ه ها یا سال ها تجربه کنید:

  • دوره های نامنظم قاعدگی
  • خشکی واژن
  • عرق شبانه
  • مشکلات خواب
  • تغییرات خلق و خوی
  • افزایش وزن و کاهش سوخت و ساز بدن
  • ریزش مو و خشکی پوست

تغییرات قاعدگی، برای هر زن متفاوت است. به احتمال زیاد، قبل از پایان یافتن قاعدگی، بعضی از ناهنجاری ها را تجربه خواهید کرد.

دوره های گذرا در دوران قاعدگی معمولا امری شایع است. اغلب دوره های قاعدگی یک ماه به حالت تعلیق درآمده و به عقب برگردانده میشوند و چند ماه طول می کشد و سپس چند ماه دیگر دوباره شروع می شود.  زمان دوره ها نیز کوتاه تر می شوند. با وجود دوره های نامنظم، حاملگی امکان پذیر است. اگر دوره ای از قاعدگی را گذرانده اید اما مطمئن نیستید که وارد یائسگی شده اید ، آزمایش حاملگی را در نظر بگیرید.

یائسگی در مردان چگونه اتفاق می افتد؟

چه زمانی باید دکتر را ملاقات کنید؟

برای مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه ، به طور منظم با پزشک خود مشورت کنید. در طول و بعد از یائسگی، این قرار ملاقات ها را ادامه دهید. مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه برای سن شما ممکن است شامل آزمایش های غربالگری توصیه شده بهداشتی مانند کولونوسکوپی، ماموگرافی و غربالگری تری گلیسرید باشد. پزشک شما ممکن است سایر آزمایش ها و امتحانات را نیز توصیه کند، از جمله آزمایش تیروئید، یا بر اساس سابقه پزشکی شما، آزمایشات مربوط به پستان و لگن.

از لینک های زیر ببینید چقدر شانس مبتلا شدن به عفونت جنسی دارید 

آزمون احتمال عفونت جنسی در شما

 
 

 


علل یائسگی:


کاهش طبیعی هورمون های تولید مثل ایجاد شود.

 همانطور که به 30 سالگی خود نزدیک می شوید، تخمدانها شروع به ساخت استروژن کمتر و پروژسترون می کنند – هورمون هایی که قاعدگی را تنظیم می کنند – و باروری شما کاهش می یابد. در 40 سالگی، دورههای قاعدگی شما ممکن است طولانیتر یا کوتاهتر، سنگینتر یا سبکتر و بیشتر یا کمتر باشد، تا اینکه در نهایت – به طور متوسط ​​در سن 51 سالگی – تخمدانها تخمک گذاری را متوقف کنند و دورههای بیشتری نداشته باشید.

هیسترکتومی

 هیسترکتومی که رحم شما را از بین می برد اما نه تخمدان شما را،  معمولا باعث بروز یائسگی نمی شود. گرچه دیگر دوره ای ندارید، تخمدانها هنوز تخم ها را آزاد می کنند و پروژسترون و استروژن تولید می کنند. اما جراحی که رحم و تخمدانها را حذف می کند (هیسترکتومی کامل و اووفورکتومی دوطرفه) یائسگی را فوری می کند. دوره های شما بلافاصله متوقف می شوند، و شما احتمالا فوری سایر علائم یائسگی که می تواند شدید باشند را،داشته باشید. زیرا این تغییرات هورمونی به طور ناگهانی رخ می دهند.

شیمی درمانی و پرتودرمانی.

این درمان های سرطانی می تواند منجر به یائسگی شود و باعث می شود علائمی از قبیل گرگرفتگی در طی یا در مدت کوتاهی پس از دوره درمان اتفاق بیافتد. متوقف کردن قاعدگی (و باروری) از شیمی درمانی همیشه به صورت دائمی نیست، بنابراین ممکن است به دلیل اقدامات کنترل تولد باشد.

نارسایی اولیه تخمدان

حدود 1 درصد از زنان، یائسگی قبل از 40 سالگی (یائسگی زودرس) را تجربه می کنند. یائسگی ممکن است ناشی از نارسایی اولیه تخمدان باشد – زمانی که تخمدانها قادر به تولید سطح طبیعی هورمونهای تولید مثل نیستند – که ناشی از عوامل ژنتیکی یا بیماریهای خودایمنی است. اما اغلب هیچ علتی را نمی توان پیدا کرد. برای این دسته از زنان، هورمون درمانی به طور معمول حداقل تا سن طبیعی یائسگی توصیه می شود تا از مغز، قلب و استخوان ها محافظت کند .

عوارض جانبی یائسگی

بعد از یائسگی خطر ابتلا به بیماری های خاصی افزایش می یابد. عبارتند از:

بیماری قلبی و خون (قلب و عروق)

هنگامی که میزان استروژن شما کاهش می یابد خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی افزایش می یابد. بیماری قلب علت اصلی مرگ در زنان و مردان است. بنابراین مهم است که ورزش منظم داشته باشید، یک رژیم غذایی سالم بخورید و یک وزن طبیعی داشته باشید. از پزشک خود برای مشاوره در مورد چگونگی محافظت از قلب خود، از جمله چگونگی کاهش کلسترول خون یا فشار خون خود سوال کنید.

پوکی استخوان

 این وضعیت باعث می شود که استخوان ها شکننده و ضعیف شوند و منجر به افزایش خطر شکستگی شود. در طی چند سال اول پس از یائسگی، شما ممکن است تراکم استخوان را به سرعت از دست بدهید، و این موضوع خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد. زنان مبتلا به پوکی استخوان بیشتردر معرض شکستگی ستون فقرات، مفصل ران و مچ دست قرار دارند.

بی اختیاری ادرار

همانطور که بافت های واژن و مجرای ادراری شما به مرور تحلیل بروند، ممکن است به طور مکرر، ناگهانی و شدید نیاز به ادرار داشته باشید، به دنبال آن از دست دادن غیرمستقیم ادرار (بی اختیاری)، یا از دست دادن ادرار با سرفه، خنده یا بلند شدن (بی اختیاری استرس) نیز می تواند اتفاق بیافتد .

 البته در اغلب موارد ممکن است این علایم به دلیل عفونت های ادراری باشد. تقویت عضلات کف لگن با تمرینات « کگل » و استفاده از استروژن موضعی واژینال ممکن است به کاهش علائم بی اختیاری ادرار کمک کند. هورمون درمانی نیز ممکن است گزینه درمان مناسب برای دستگاه ادراری یا تغییرات واژن باشد.

عملکرد جنسی

خشکی واژن از کاهش تولید رطوبت و از دست دادن انعطاف پذیری می تواند باعث ناراحتی و خونریزی جزئی در طی رابطه جنسی شود. همچنین احساس خستگی ممکن است میل شما را برای فعالیت جنسی کاهش دهد 
(سرد مزاجی زن )مرطوب کننده ها و روان کننده های واژینال بر پایه ی آب ممکن است کمک کنند. اگر یک روان کننده واژینال کافی نیست، بسیاری از زنان از درمان موضعی واژینال استروژن استفاده می کنند که به عنوان کرم واژینال، قرص یا حلقه موجود است.

افزایش وزن

 بسیاری از زنان در طی گذر یائسگی و بعد از یائسگی وزن اضافه می کنند زیرا متابولیسم کاهش می یابد. برای حفظ وزن فعلی تان، شما ممکن است نیاز به مصرف کمتر مواد غذایی و انجام تمرین ورزشی بیشتری داشته باشید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...