این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

آیا می توانید HPV را از بوسیدن دریافت کنید؟

آیا می توانید HPV را از بوسیدن دریافت کنید؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/02/13 نظر 0 بازدید 36

هیچ مطالعه ای رابطه قطعی بین بوسیدن و ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را نشان نداده است. با این حال ، برخی تحقیقات نشان می دهد که بوسیدن با دهان می تواند انتقال HPV را بیشتر کند. بوسیدن وسیله رایج انتقال HPV در نظر گرفته نمی شود ، اما قبل از اینکه این احتمال را کاملاً رد کنیم ، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

هیچ مطالعه ای رابطه قطعی بین بوسیدن و ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را نشان نداده است. با این حال ، برخی تحقیقات نشان می دهد که بوسیدن با دهان می تواند انتقال HPV را بیشتر کند. بوسیدن وسیله رایج انتقال HPV در نظر گرفته نمی شود ، اما قبل از اینکه این احتمال را کاملاً رد کنیم ، تحقیقات بیشتری لازم است. بنابراین این برای شما و شرکای شما چه معنایی دارد؟

اگر در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی دچار زگیل شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی را بخوانید .

 

ما به طور قطع می دانیم که رابطه جنسی دهانی می تواند ویروس HPV را منتقل کند. برخی از مطالعات مقطعی منبع معتبر نشان می دهد که انجام رابطه جنسی دهانی بیشتر در طول زندگی باعث می شود فرد به HPV دهانی مبتلا شود
HPV از طریق تماس نزدیک پوست با پوست منتقل می شود ، بنابراین انتقال ویروس از طریق بوسیدن شبیه از دهان به دهان دیگر منتقل می شود. آیا نوع بوسه مهم است؟
بوسیدن با دهان باز و لمس زبان ، شما را در معرض تماس بیشتر پوست با پوست قرار می دهد. برخی از بیماری های مقاربتی قطعاً می توانند از طریق بوسیدن گسترش یابند و برای برخی از این افراد ، خطر انتقال آن افزایش می یابد.
تحقیقات در این مورد هنوز ادامه دارد. تاکنون ، برخی از تحقیقات پیوند را نشان می دهد ، اما هیچ یک از آنها به طور قاطع پاسخ بله یا  نه ارائه نداده است. مطالعات انجام شده تاکنون اندک یا بی نتیجه بوده است و نشان می دهد که ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

 

در مورد به اشتراک گذاشتن ظروف غذا خوردن یا رژ لب چطور؟


HPV از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود نه از طریق مایعات بدن. به اشتراک گذاشتن نوشیدنی ها ، ظروف و سایر موارد با بزاق بسیار بعید است که ویروس را منتقل کند.

چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید ، از جمله:
 خبر داشتن: هرچه بیشتر در مورد HPV و نحوه انتقال آن بدانید ، می توانید از شرایطی که ممکن است آن را منتقل کنید ، جلوگیری کنید. رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید. استفاده از کاندوم یا سد دندان در حین رابطه دهانی می تواند خطر انتقال شما را کاهش دهد.
آزمایش دهید: شما و همسرتان باید مرتباً از نظر STI آزمایش شوید. هرکسی که دهانه رحم داشته باشد باید آزمایش پاپ اسمیر منظم نیز انجام دهد. این شانس شما را برای تشخیص زود هنگام عفونت و جلوگیری از انتقال بیشتر می کند.
 برقراری ارتباط: با شریک زندگی (همسر) خود در مورد سابقه جنسی و سایر شریک زندگی خود صحبت کنید تا بدانید آیا کسی در معرض خطر است. تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. به طور کلی ، داشتن شرکای جنسی بیشتر می تواند احتمال تماس شما با HPV را افزایش دهد. اگر HPV را منعقد کنید ، هیچ دلیلی برای شرمندگی وجود ندارد. تقریباً همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند  حداقل در طول زندگی خود با یک نوع ویروس HPV مواجه هستند. این شامل افرادی است که فقط یک شریک جنسی داشته اند ، افرادی که بیش از چند نفر دارند و همه افراد در این میان.

 


آیا واکسن HPV می تواند خطر شما را کاهش دهد؟

واکسن HPV می تواند به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان هایی که باعث ایجاد برخی سرطان ها یا زگیل ها می شوند ، کمک کند
یک مطالعه نشان داد که عفونت های HPV در دهان با 88 درصد کاهش در میان بزرگسالان جوان که حداقل یک دوز واکسن HPV دریافت کرده اند ، است.

 

HPV چگونه معمولاً منتقل می شود؟

HPVاز طریق تماس نزدیک پوست به پوست منتقل می شود.  رابطه جنسی واژینال و مقعدی متداول ترین روش های انتقال است. رابطه جنسی دهانی شایع ترین شکل انتقال است.

 آیا احتمال دارد از طریق رابطه جنسی دهانی به HPV مبتلا شوید؟

 نه ، شما بیشتر احتمال دارد که از طریق اقدامات نفوذی مانند واژن و مقعد به HPV مبتلا شوید تا رابطه جنسی دهانی.
 
آیا HPV خوراکی خطر ابتلا به سرطان دهان ، سر یا گردن را افزایش می دهد؟

 در موارد نادر ، HPV خوراکی می تواند باعث رشد غیر طبیعی سلول ها و تبدیل به سرطان شود. سرطان دهانه حلق می تواند در دهان ، زبان و گلو ایجاد شود. سرطان به خودی خود نادر است ، اما حدود دو سوم سرطان های دهان حلق دارای HPV DNA هستند.

اگر HPV را منتقل کنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر HPV را منتقل کنید ، این احتمال وجود دارد که هرگز از آن مطلع نشوید. معمولاً بدون علائم بروز می کند و در بیشتر موارد به خودی خود برطرف می شود. اگر عفونت ادامه پیدا کند ، ممکن است برجستگی هایی روی دستگاه تناسلی یا دهان خود مشاهده کنید یا پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته باشید که سلول های پیش سرطانی را نشان می دهد. این علائم ممکن است تا چندین سال پس از مواجهه ایجاد نشوند. این بدان معناست که مگر اینکه یک شریک زندگی اخیر به شما بگوید که با HPV مبتلا شده است ، احتمالاً نمی دانید که در معرض آن قرار گرفته اید. به همین دلیل برای شما و شرکای شما مهم است که به طور منظم غربالگری سلامت انجام دهید. تشخیص به موقع به شما امکان می دهد اقدامات احتیاطی برای به حداقل رساندن انتقال و همچنین درمان عوارض جانبی یا عوارض مرتبط با آن انجام دهید.

چگونه تشخیص داده می شود؟ برای خانم ها معمولاً پس از نتیجه گیری غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر تشخیص داده می شود. پزشک شما ممکن است برای تأیید نتیجه اصلی ، آزمایش پاپ اسمیر دوم را انجام دهد یا مستقیماً به آزمایش HPV دهانه رحم برسد. با این آزمایش ، پزشک سلولهای دهانه رحم شما را به طور خاص برای HPV آزمایش می کند. اگر نوعی را تشخیص دهند که ممکن است سرطانی باشد ، ممکن است با انجام کولپوسکوپی ضایعات و سایر ناهنجاری های دهانه رحم را جستجو کنند. پزشک شما همچنین می تواند برآمدگی هایی را که در دهان ، دستگاه تناسلی یا مقعد ظاهر می شود بررسی کند تا تشخیص دهد که آیا آنها زگیل های مربوط به HPV هستند. پزشک ممکن است پاپ اسمیر مقعدی را توصیه یا انجام دهد ، خصوصاً اگر دچار زگیل مقعدی یا سایر علائم غیرمعمول هستید.
 برای مردان در حال حاضر آزمایش HPV وجود ندارد.

اگرHPV به خودی خود از بین نرود ، می تواند مشکلاتی مانند زگیل های تناسلی و سرطان ایجاد کند. انواع HPV که باعث زگیل های تناسلی می شوند ، همان عواملی نیستند که باعث سرطان می شوند ، بنابراین مبتلا شدن به زگیل به معنای سرطان نیست. گرچه هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد ، اما پزشک شما احتمالاً توصیه می کند که بیشتر اوقات برای کنترل عفونت و مشاهده رشد غیرطبیعی سلول برای آزمایشات مراجعه کنید. آنها می توانند هرگونه عارضه مرتبط با HPV ، از جمله زگیل و رشد غیرطبیعی سلول را درمان کنند. به عنوان مثال زگیل های تناسلی اغلب با داروهای تجویز شده درمان می شوند ، با جریان الکتریکی می سوزند یا با نیتروژن مایع منجمد می شوند. با این حال ، از آنجا که این خود ویروس را از بین نمی برد ، احتمال بازگشت زگیل وجود دارد.

بیشتر بخوانید :سد دندانی چیست ؟

 

درمانگر می تواند سلول های پیش سرطانی را از بین ببرد و سرطان های مربوط به HPV را از طریق شیمی درمانی ، پرتودرمانی و جراحی درمان کند.
 به طور کلی بسیار بعید به نظر می رسد که شما فقط با بوسیدن HPV را منتقل کنید ، اما ما مطمئن نیستیم که این کار کاملاً غیرممکن است. بهترین را برای شما این است که یک رابطه جنسی ایمن انجام دهید .

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...