این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

مکانیسم های دفاعی

مکانیسم های دفاعی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/03/25 نظر 0 بازدید 45

مکانیسم های دفاعی رفتاری است که افراد برای جدا کردن از وقایع ، اعمال یا افکار ناخوشایند استفاده می کنند. این راهکارهای روانشناختی ممکن است به افراد کمک کند بین خود و تهدیدها یا احساسات ناخواسته مانند احساس گناه یا شرم فاصله بگیرند.

 

مکانیسم های دفاعی رفتاری است که افراد برای جدا کردن از وقایع ، اعمال یا افکار ناخوشایند استفاده می کنند. این راهکارهای روانشناختی ممکن است به افراد کمک کند بین خود و تهدیدها یا احساسات ناخواسته مانند احساس گناه یا شرم فاصله بگیرند.

این نظریه که برای اولین بار توسط زیگموند فروید ارائه شد ، با گذشت زمان تکامل یافته و ادعا می کند که رفتارها ، مانند مکانیسم های دفاعی ، تحت کنترل آگاهانه فرد نیستند. در حقیقت ، اکثر مردم این کارها را بدون درک از استراتژی مورد استفاده خود انجام می دهند.مکانیسم های دفاعی بخشی طبیعی از رشد روانشناختی است. 

اگر به دنبال تقویت نعوظ خود هستید مقاله شاک ویو تراپی را بخوانید .

 

 

10 مکانیزم دفاعی رایج

 

ده ها مکانیزم دفاعی مختلف شناسایی شده است. بعضی از آنها بیشتر از بقیه استفاده می شود.در بیشتر موارد ، این پاسخ های روانشناختی تحت کنترل آگاهانه فرد نیست. 

رایج ترین مکانیسم های :

 

1. انکار

انکار یکی از رایج ترین مکانیسم های دفاعی است. وقتی از پذیرش واقعیت یا واقعیت ها امتناع می کنید ، این اتفاق می افتد. شما حوادث یا شرایط خارجی را از ذهن خود مسدود می کنید تا مجبور نشوید با تأثیر عاطفی کنار بیایید. به عبارت دیگر ، شما از احساسات یا حوادث دردناک اجتناب می کنید.این مکانیسم دفاعی یکی از شناخته شده ترین آنها نیز هست. 

2. سرکوب

افکار نامطبوع ، خاطرات دردناک یا باورهای غیر منطقی می توانند شما را ناراحت کنند. به جای روبرو شدن با آنها ، ممکن است ناخودآگاه تصمیم بگیرید که آنها را پنهان کنید به امید فراموش شدن کامل آنها.
این بدان معنا نیست که خاطرات کاملاً ناپدید می شوند. آنها ممکن است رفتارها را تحت تأثیر قرار دهند ، و ممکن است روابط آینده را تحت تأثیر قرار دهند. شما ممکن است متوجه تأثیر این مکانیسم دفاعی نشوید.

3. فرافکنی

برخی افکار یا احساساتی که در مورد شخص دیگری دارید ممکن است شما را ناراحت کند. اگر این احساسات را فرافکنی کنید ، آنها را به اشتباه به شخص مقابل نسبت نمی دهید.
به عنوان مثال ، ممکن است از همکار جدید خود متنفر باشید ، اما به جای اینکه آن را بپذیرید ، انتخاب کنید که به خود بگویید آنها از شما بدشان می آید. 

4. جابجایی

شما احساسات و ناامیدی های شدید را به سمت شخص یا جسمی هدایت می کنید که احساس خطر نمی کند. این به شما امکان می دهد انگیزه واکنش را برآورده کنید ، اما عواقب قابل توجهی را به خطر نمی اندازید.
مثال خوبی از این مکانیسم دفاعی عصبانی شدن از فرزند یا همسرتان است زیرا روز بدی در محل کار خود گذراندید. هیچ یک از این افراد هدف احساسات شدید شما نیستند .

5. پسرفت

برخی از افرادی که احساس خطر یا اضطراب می کنند ممکن است ناخودآگاه به مرحله اولیه رشد فرار کنند.
این نوع مکانیسم دفاعی ممکن است در کودکان خردسال بسیار بارز باشد. ممکن است شروع به خیس شدن تخت یا مکیدن انگشت شست خود کنند.
بزرگسالان نیز می توانند پسرفت کنند. ممکن است از انجام کارهای روزمره اجتناب کنند زیرا احساس خستگی بیش از حد دارند.

6. منطقی سازی

برخی از افراد ممکن است سعی کنند رفتارهای نامطلوب را با مجموعه واقعیات خودشان توضیح دهند. این به شما امکان می دهد با انتخابی که انجام داده اید احساس راحتی کنید .

7. تصعید

این نوع مکانیسم دفاعی یک استراتژی مثبت تلقی می شود. این به این دلیل است که افرادی که به آن اعتماد دارند تصمیم می گیرند احساسات یا احساسات شدید را به یک شی یا فعالیت مناسب و ایمن هدایت کنند.
به عنوان مثال ، شما تصمیم می گیرید به جای اینکه به کارمندان خود ضربه بزنید ، ناامیدی خود را به کیک بوکسینگ یا ورزش هدایت کنید. همچنین می توانید احساسات را به سمت موسیقی ، هنر یا ورزش هدایت کنید.

8. شکل گیری واکنش

افرادی که از این مکانیزم دفاعی استفاده می کنند احساس خود را تشخیص می دهند ، اما رفتارهای مخالف غریزه خود را انتخاب می کنند.
به عنوان مثال شخصی که چنین واکنشی نشان می دهد ، ممکن است احساس کند نباید احساسات منفی مانند عصبانیت یا ناامیدی را بروز دهد. آنها تصمیم می گیرند در عوض واکنش بیش از حد مثبتی نشان دهند.


9. تقسیم بندی

جدا کردن زندگی شما به بخشهای مستقل ممکن است راهی برای محافظت از بسیاری از عناصر آن باشد.
به عنوان مثال ، هنگامی که تصمیم می گیرید در مورد مسائل زندگی شخصی در محل کار خود بحث نکنید ، آن عنصر از زندگی خود را مسدود یا تقسیم می کنید. این به شما امکان می دهد بدون اینکه با اضطراب یا چالش روبرو شوید ، در حالی که در آن محیط یا ذهنیت هستید ، ادامه دهید.

 

بیشتر بخوانید : برون گرایی و درون گرایی

 

10.تفکر

هنگامی که با یک وضعیت امتحان شده روبرو می شوید ، می توانید همه احساسات را از پاسخ های خود حذف کنید و در عوض بر روی حقایق کمی تمرکز کنید. این استراتژی را ممکن است در هنگام استفاده مشاهده کنید که فردی که از کار خود رها شده تصمیم به گذراندن روزهای خود در ایجاد صفحات گسترده ای از فرصت های شغلی و راهنمایی ها می گیرد.

 

درمان مکانیسم های دفاعی ناسالم

 

درمان با یک متخصص بهداشت روان ، مانند روان درمانگر ، روانشناس یا روانکاو ، ممکن است به شما کمک کند مکانیسم های دفاعی را که بیشتر از همه استفاده می کنید تشخیص دهید. 


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...