این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

اختلال بدشکلی بدن و درمان آن

اختلال بدشکلی بدن و درمان آن
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/11/18 نظر 0 بازدید 626

در حالی که بیشتر افراد قسمت هایی از بدن خود را دارند که احساس اشتیاق نسبت به آن ندارند ، اختلال بدشکلی بدن نوعی اختلال روانپزشکی است که در آن افراد با کمی نقص یا نقص موجود در بدن وسواس می بینند. این فراتر از فقط نگاه کردن به آینه و دوست نداشتن بینی یا اذیت شدن از اندازه ران است. در کلینیک سلامت جنسی افراد برای نارضایتی ازآلت خود مراجعه می کنند. زنان ازشکل واژن خود و مردان از اندازه آلت راضی نیستند.

 

اختلال بدشکلی بدن یا BDD چیست؟


در حالی که بیشتر افراد قسمت هایی از بدن خود را دارند که احساس اشتیاق نسبت به آن ندارند ، اختلال بدشکلی بدن نوعی اختلال روانپزشکی است که در آن افراد با کمی نقص یا نقص موجود در بدن وسواس می بینند. این فراتر از فقط نگاه کردن به آینه و دوست نداشتن بینی یا اذیت شدن از اندازه ران است.در کلینیک سلامت جنسی افراد برای نارضایتی ازآلت خود مراجعه می کنند. زنان ازشکل واژن خود و مردان از اندازه آلت راضی نیستند.

در عوض ، این یک ثابت است که در زندگی روزمره شما تداخل می کند.مهم نیست که چند بار مردم به آنها اطمینان می دهند که خوب به نظر می رسند یا نقصی وجود ندارد ، فرد مبتلا به BDD نمی تواند بپذیرد که این مسئله وجود ندارد.

علائم

 

افراد مبتلا به BDD معمولاً نگران قسمت های صورت یا سر خود مانند بینی یا وجود آکنه هستند. با این حال ، آنها می توانند بر روی سایر اعضای بدن نیز ثابت شوند.وسواس در مورد نقص بدن ، واقعی یا درک شده ، به یک مشغله تبدیل می شود.
-مشکل در تمرکز بر چیزهای دیگر به غیر از این نقص ها
-عزت نفس پایین
-اجتناب از موقعیت های اجتماعی
-مشکلات تمرکز در محل کار یا مدرسه
-رفتار تکراری برای پنهان کردن نقایصی که می تواند از آرایش بیش از حد تا جراحی پلاستیک باشد
-آینه را وسواسی بررسی کنید یا به طور کلی از آینه اجتناب کنید
- تغییر مکرر لباس
-بدشکلی بدن در مقابل بی نظمی جنسیتی
بدشکلی بدن همان بی نظمی جنسیتی نیست. در بی نظمی جنسیتی ، فرد احساس می کند که جنسیتی که از بدو تولد به او اختصاص داده شده است (زن یا مرد) ، جنسیتی نیست که با آن شناسایی شود.
در افراد مبتلا به اختلالات جنسی ، اعضای بدن مرتبط با جنسیتی که با آن شناسایی نمی شوند می تواند باعث پریشانی آنها شود. به عنوان مثال ، شخصی که خود را زن معرفی می کند ، اما با دستگاه تناسلی مرد متولد شده است ، ممکن است دستگاه تناسلی بدن خود را به عنوان یک نقص ببیند ، و این باعث ناراحتی شدید آنها می شود. برخی از افراد مبتلا به دیسفوریا جنسیتی ممکن است دارای BDD نیز باشند ، اما داشتن BDD به این معنی نیست که شما دیسفوریا جنسیتی نیز دارید.

 

علل

 

محققان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث BDD می شود. ممکن است مربوط به هر یک از موارد زیر باشد :

-فاکتورهای محیطی
بزرگ شدن در یک خانه با والدین یا مراقبانی که تمرکز زیادی بر ظاهر یا رژیم دارند ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. 
BDD همچنین با سابقه سواستفاده و قلدری همراه بوده است.

-ژنتیک
برخی مطالعات نشان می دهد که احتمال بروز BDD در خانواده ها بیشتر است. یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که 8 درصد از افراد مبتلا به BDD نیز یکی از اعضای خانواده آنها را تشخیص داده اند.

-ساختار مغز
برخی از شواهد وجود دارد که ناهنجاریهای مغزی ممکن است در برخی افراد به BDD کمک کند.

 

چگونه اختلال بدشکلی بدن تشخیص داده می شود؟

 

BDD به عنوان نوعی اختلال وسواس اجباری و اختلالات مربوط به آن در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی DSM گنجانده شده است.
BDD اغلب به عنوان اضطراب اجتماعی یا یکی دیگر از اختلالات روانی تشخیص داده نمی شود. افراد مبتلا به BDD اغلب اختلالات اضطرابی دیگری را نیز تجربه می کنند.

برای تشخیص BDD ، طبق علائم DSM باید علائم زیر را داشته باشید:

-مشغله یک نقص در ظاهر بدنی حداقل برای یک ساعت در روز.
-رفتارهای تکراری ، مانند  تعویض مداوم لباس یا نگاه به آینه.
-پریشانی قابل توجه یا اختلال در عملکرد شما به دلیل وسواس در مورد نقص.
اگر وزن نقص درک شده شماست ، ابتدا باید ی اختلال خوردن منتفی شود. با این حال ، برخی از افراد با BDD و یک اختلال غذایی تشخیص داده می شوند.

 

درمان

 

شما احتمالاً به ترکیبی از روشهای درمانی احتیاج دارید و ممکن است شما و پزشک خود قبل از یافتن برنامه ای که برای شما مناسب باشد ، باید چند بار برنامه درمانی خود را تنظیم کنید. نیازهای درمانی شما نیز ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

یک روش درمانی که ممکن است به شما کمک کند روان درمانی فشرده با تمرکز بر درمان شناختی رفتاری است. برنامه درمانی شما ممکن است علاوه بر جلسات خصوصی ، شامل جلسات خانوادگی نیز باشد. تمرکز درمان بر روی ایجاد هویت ، ادراک ، عزت نفس و ارزشمندی خود است.

خط اول درمان دارویی BDD ، داروهای ضد افسردگی مهارکننده جذب مجدد سروتونین مانند فلوکستین و اسکیتالوپرام است. SRI می تواند به کاهش افکار و رفتارهای وسواسی کمک کند.

 


آیا جراحی علائم BDD را درمان می کند؟

جراحی زیبایی برای افراد مبتلا به BDD توصیه نمی شود و حتی ممکن است علائم را در برخی افراد بدتر کند.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...