این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

آیا دستگاه داخل رحمی باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی می شود؟

 آیا دستگاه داخل رحمی باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی می شود؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/02/11 نظر 0 بازدید 45

IUD یک وسیله کوچک و T شکل است. پزشک می تواند آن را در رحم شما قرار دهد تا از بارداری جلوگیری کند. طبق برنامه ریزی والدین ، از هر 100 زنی که از IUD استفاده می کنند ، کمتر از 1 نفر در یک سال باردار می شوند.

 

 IUD چیست؟

 

IUD یک وسیله کوچک و T شکل است. پزشک می تواند آن را در رحم شما قرار دهد تا از بارداری جلوگیری کند. طبق برنامه ریزی والدین ، از هر 100 زنی که از IUD استفاده می کنند ، کمتر از 1 نفر در یک سال باردار می شوند. همین امر آن را به یکی از  مو ثرترین گزینه های کنترل بارداری موجود تبدیل می کند. IUD از بارداری محافظت می کند اما از عفونت های مقاربتی (STI) محافظت نمی کند. برای جلوگیری از انتشار بیماری های مقاربتی ، از کاندوم به همراه آی یو دی استفاده کنید. دو نوع اصلی IUD ، IUD مسی و IUD هورمونی است. ParaGard یک آی یو دی مسی است و میرنا و اسکایلا آی یو دی هورمونی هستند. IUD های مس IUD های مس دستگاه های پلاستیکی پیچیده شده در مس هستند.

 

اگر در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی دچار زگیل شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی را بخوانید .

 

در بیشتر موارد ، شما می توانید به مدت 12 سال از آی یو دی مسی استفاده کنید قبل از اینکه نیاز به تعویض آن داشته باشید آی یو دی هورمونی حاوی هورمون پروژستین است. بسته به مارک ، هر سه تا پنج سال باید جایگزین شوند. آنها ممکن است به کاهش علائم قاعدگی کمک کنند و حتی ممکن است قاعدگی شما را به طور کامل متوقف کنند
 استفاده از IUD آی یو دی برای اکثر خانم ها بی خطر است. با این حال ، آنها می توانند برخی از عوارض جانبی ایجاد کنند.عوارض جانبی در دوران قاعدگی بعد از قرار دادن IUD ، ممکن است به مدت سه تا شش ماه دوره های سنگین و خونریزی موفقیت آمیزی را تجربه کنید. این خونریزی معمولاً در ساعات و روزهای بعد از وارد کردن شدید است. آی یو دی مس علاوه بر این سه تا شش ماه اول خطر خونریزی شدید ، گرفتگی عضلات و کمردرد در دوران قاعدگی را افزایش می دهد. قاعدگی شما بعد از شش ماه به طور طبیعی عادی می شود. اگر بهبود پیدا نکرد ، باید با پزشک خود صحبت کنید. آی یو دی هورمونی باعث می شود که پریودهای شما با گذشت زمان سبکتر و دردناکتر شود.

 IUD  بعد از رابطه جنسی نیز نباید باعث خونریزی شود. اگر بعد از رابطه جنسی متوجه خونریزی شدید ، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند در شناسایی علت و بحث در مورد گزینه های درمانی به شما کمک کنند. اگر در هنگام رابطه جنسی احساس درد می کنید ، با پزشک خود صحبت کنید. IUD شما ممکن است نامناسب باشد. پزشک شما می تواند محل قرارگیری آن را بررسی کرده و در صورت لزوم جای آن را تغییر دهد. آنها همچنین می توانند سایر دلایل احتمالی درد شما را رد کنند. برخی از دلایل درد در هنگام رابطه جنسی نیاز به درمان دارند.

 

عوارض جانبی اضافی آی یو دی هورمونی IUD هورمونی ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند ، از جمله:

 

- سردرد
-آکنه یا سایر مشکلات پوستی
-حساسیت به پستان
-درد لگن
-افزایش وزن
-تغییرات خلق و خوی
-کیست های تخمدان

اگر مشکوک هستید که عوارض جانبی IUD خود را تجربه کرده اید ، به پزشک خود بگویید. آنها می توانند به شما در شناسایی علت علائم کمک کنند. آنها همچنین می توانند در مورد گزینه های جلوگیری از بارداری صحبت کنند.

بیشتر بخوانید : اسپکولوم چیست؟

 

چه عواملی باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی می شود؟ اگر بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی شدید ، ممکن است به دلیل آی یو دی ایجاد نشود. اگر هنوز یائسگی را طی نکرده اید ، منبع خونریزی شما احتمالاً از طریق دهانه رحم شما است که انتهای پایین و باریک رحم شماست. اصطکاک ناشی از رابطه جنسی می تواند آن را تحریک کند و باعث برخی خونریزی ها شود. اگر دهانه رحم شما ملتهب باشد ، همچنین می تواند منجر به خونریزی شود.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...