این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

مواد مخدر و رابطه جنسی

مواد مخدر و رابطه جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/27 نظر 0 بازدید 922

اعتیاد یکی از مشکلات اساسی در جامعه است و عوارض بسیار جدی تاثیر مواد مخدر و رابطه جنسی بر سلامت جسمی افراد، خانواده‌ها و جامعه بسیار عمیق و گسترده است.

مواد مخدر و رابطه جنسی

اعتیاد یکی از مشکلات اساسی در جامعه است و عوارض بسیار جدی تاثیر مواد مخدر و رابطه جنسی بر سلامت جسمی افراد، خانواده‌ها و جامعه بسیار عمیق و گسترده است.

عوامل فردی و جنسی :

عوامل خانوادگی-اجتماعی، کمپ ترک اعتیادهای نامناسب، عوامل فردی و حوزه جنسی، عوامل اقتصادی، برهم خوردن ثبات سیاسی و مسایل درمانی با نسبت‌‌های متفاوت باعث گرایش وافی شخص به سوی مواد می‌شود. اما عوامل فردی، از اساسی‌ترین عوامل به دام افتادن در این زمینه است. ازجمله عناوینی که افراد گرفتار به دام اعتیاد بر آن تاکید داشته‌اند؛ عدم توجه به نشست و جلسات کمپ‌های ترک اعتیاد، وسوسه فرد و مسایل جنسی‌ای بودند (drug addiction and sexual dysfunction) که جهت بالابردن زمان رابطه جنسی با جنس مخالف اقدام به مصرف موادمذکور می‌کردند.اگر به دلیل استفاده از مواد مخدر نعوظ خود را از دست داده اید مقاله درمان اختلال نعوظ را بخوانید .
نارضایتی جنسی و رفتارهای جنسی پرخطر از مسایل رایج در افراد وابسته به مواد محسوب می‌شود. براساس نتایج مطالعات اخیر کارشناسان، مواد مخدر با اثر بر کنش جنسی بدن فرد، تاثیرات تخریبی قابل توجه و برجسته‌ای بر بهداشت جنسی زوجین دارد.
عمده‎ترین آسیب اعتیاد بر مسایل خانوادگی نیز شامل تاثیر بر روابط عاطفی-روانی و جنسی زن و شوهر در خانواده است. عدم رضایت جنسی در روابط زناشویی یکی از مشکلات رایج و شایع در بیماران وابسته به مواد مخدر به شمار می آید و اعتیاد شوهر، به دوری از همسر و عدم علاقه‌ی عاطفی و نزاع و مشاجره‌ی طولانی بین طرفین ختم می‌شود.

بیشتر بخوانید: روابط زناشویی

با بررسی عوارض اعتیاد در زنان دارای همسر معتاد، خشونت فیزیکی، خیانت عاطفی و جنسی، اختلال در عمل‌کرد زناشویی-جنسی، اقدام به خودکشی درمیان زنان همسر معتاد مشاهده شده و نتایج تحقیقات نشان داده که این مدل زنان از وظیفه‌شناسی و ثبات هیجانی کمتری برخوردارند. با مرور پژوهش‌هایی که در چند ساله اخیر در مورد زنان دارای همسر معتاد صورت پذیرفته، ‌چنین به نظر می‌رسد که این زنان با ضعف و عمل‌کرد پایین اجتماعی-فردی شناخته و سوق داده شده‌اند. آسیب‌های ناشی از زندگی با فرد معتاد گاهی آنقدر عمیق و ناجور است که این زنان علاوه بر تحمل عوارض اعتیاد همسرشان، در معرض ابتلای به اعتیاد نیز قرار دارند؛ هویت آنان دچار اختلال شده ‌و عزت نفس آنان تبدیل به احساس خیلی ضعیفی و بی‌ارزشی می‌گردد. بدیهی است که چنین زنانی دیگر قادر نیستند که نقش مدیریتی و تربیتی و پرورشی خود را ایفای نمایند و محیط خانواده را از نظر عاطفی به محیط انرژی زا و گرم پیشین تبدیل نمایند.

برطبق آنچه شرح و ذکر شد، زنان همسر معتاد نیاز به مداخله‌های آموزشی و درمانی دارند؛ تا از اثرات منفی اعتیاد همسرانشان در امان بمانند. 
مداخله‌های روان‌درمانی مثبت نگر از طریق افزایش هیجان، با شیوه تذریق موفق افکار و رفتارهای مثبت و ارضای نیازهای اساسی افراد مثل خودمختاری، عشق و تعلق‌خاطر و ارتباط، باعث نزول افسردگی، صعود شادی و احساس به‌زیستی روان‌شناختی می‌شود.
شایع‌ترین اختلال جنسی در مردان وابسته به الکل، اختلال در نعوظ و به دنبال آن کاهش میل جنسیست و این دو اختلال کاهش میل جنسی و نعوظ باهم وجود دارند. شدت و تعداد اختلالات جنسی، در رابطه مستقیمی است با میزان مصرف الکل، چونکه آن سبب تخریب سیستم عصبی می‌شود.

همچنین افرادی که با مصرف نامتناسب الکل، اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند، رفتارهای پرخطر جنسی در آنها به‌شدت زیاد می‌شود. همچنین مردان الکلی دارای مشکلات اجتماعی و خانوادگی هستند و مواد مخدر و رابطه جنسی بر مشکلات و استرس آنها می‌افزاید و سبب می‌شود این مردان برای غلبه بر اظطراب خود، بیشتر الکل مصرف کنند و وارد یک دایره‌ی خطاوار شوند. اختلالات جنسی در مردان الکلی دارای 5 علت عمده است: به علت بیماری‌های ناشی از مصرف الکل مثل بیماری‌های کبدی، ضعیف و نازک بودن سیستم عصبی، مسایل روانی-روحی و تخریب سیستم عصبی است.

بنابراین برای درمان این دست از بیماران ابتدا باید مشخص کنیم که علت اصلی مشکل جسمی است یا روانی و روحی است. این کار به ما کمک می‌کند به طور موثر و کوتاه و مقرون ‌به‌ صرفه به مشکل فرد پرداخته شود. برای داشتن میل جنسی و نعوظ طبیعی نیز باید 3 سیستم مهم عصبی، هورمونی و عروقی بدن سالم و هماهنگ عمل کنند اما متاسفانه الکل هر سه را مختل می‌کند. اما می‌توان همزمان با برنامه دقیق بازتوانی ترک الکل، درمان را نیز شروع کرد تا بیمار از نظر روانی احساس بهبود بیشتری کند. برای زنان دارای شوهر معتاد به مواد مخدر نیز، اکیدا پیشنهاد می‌شود سیاست‌گذاران درباره‌ی تدوین برنامه‌هایی با رویکرد پیشگیری ویژه این زنان اهتمام جدی و وافی ورزند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...