این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش یار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش یار

اختلال عملکرد جنسی

اختلال عملکرد جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/11/29 نظر 0 بازدید 97

اختلال عملکرد جنسی یک مشکل شایع در مردان و زنان است. بسیاری از مراجعین به کلینیک های سلامت جنسی از مشکلات ناشی از اختلال عملکرد جنسی خود در طول رابطه شکایت دارند. اما سوال اصلی اینجاست که اختلال عملکرد جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی یک مشکل شایع در مردان و زنان است. بسیاری از مراجعین به کلینیک های سلامت جنسی از مشکلات ناشی از اختلال عملکرد جنسی خود در طول رابطه شکایت دارند. بسیاری از آنها منشاء مشکل خود را میدانند اما افرادی نیز هستند که نمیدانند مشکلشان چیست. اما سوال اصلی اینجاست که اختلال عملکرد جنسی چیست؟ آیا شما هم از این اختلالات رنج میبرید؟
در این مقاله سعی داریم به تشخیص اختلالات جنسی بپردازیم.

در ابتدا باید با تعریف اختلال عملکرد جنسی آشنا شویم. اختلال عملکرد جنسی  را میتوان چنین شرح کرد که در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی فرد ممکن مشکلی ایجاد شود که خود مانع از آن می شود که فرد یا زوج رضایت کاملی از رابطه جنسی را داشته باشند. چرخه پاسخ جنسی به طور خلاصه شامل هیجانات ، نقطه اوج ، ارگاسم و نتیجه است. هوس و برانگیختگی هر دو بخشی از مرحله اول یعنی هیجان پاسخ جنسی هستند.
در حالی که تحقیقات نشان می دهد که اختلال عملکرد جنسی شایع است (43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان برخی از مشکلات را گزارش داده اند) ، موضوعی است که بسیاری از مردم از بحث در مورد آن خودداری می کنند. از آنجا که گزینه های درمانی در دسترس هستند ، مهم است که نگرانی های خود را با شریک زندگی خود و ارائه دهنده خدمات بهداشتی به خصوص پزشکان متخصص حوزه مروطه به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: اختلال نعوظ

انواع اختلالات عملکرد جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی به طور کلی به چهار دسته طبقه بندی می شود:

اختلالات هوس : عدم تمایل جنسی یا علاقه به رابطه جنسی
این اختلالات بر میل جنسی و علاقه به رابطه جنسی تأثیر می گذارد ، همچنین به عنوان اختلالات میل جنسی یا کمبود میل جنسی شناخته می شود. سطح پایین استروژن و تستوسترون می تواند باعث کاهش میل جنسی شود ، از جمله موارد دیگر می تواند تغییرات هورمونی ، شرایط پزشکی (مانند دیابت و بیماری های قلبی) ، مشکلات رابطه ، مهارهای جنسی ، خستگی ، ترس ، افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

اختلالات برانگیختگی : عدم توانایی تحریک جسمی هنگام فعالیت جنسی
این اختلالات تحریک جسمی را در طول فعالیت جنسی دشوار ویا غیرممکن می کند و ممکن است در مردان و زنان رخ دهد. شایع ترین نوع در مردان اختلال نعوظ است. هنگامی که فرد دچار اختلال برانگیختگی است ، ممکن است به فعالیت جنسی علاقه داشته باشد ، اما نتواند رضایت جسمی را از آن بدست آورد.

اختلالات ارگاسم : کمبود یا عدم ارگاسم (اوج)
این مورد یعنی عدم وجود ارگاسم یا ارگاسم تاخیری ، یک مشکل شایع در زنان است ، اما ممکن است در مردان نیز رخ دهد. درد در طول فعالیت جنسی ، استرس ، خستگی ، تغییرات هورمونی و کاهش میل جنسی همه می تواند منجر به تاخیر یا عدم وجود ارگاسم شود.

اختلالات درد :  درد در حین مقاربت
شامل درد در حین مقاربت می باشد ، هم در زنان و هم مردان تأثیر می گذارد. در خانمها ممکن است درد ناشی از خشکی واژن ، واژینیسموس (شرایطی باشد که بر عضلات واژن تأثیر می گذارد) ، عفونت ادراری (UTI) ، تغییرات هورمونی در دوران یائسگی و سایر شرایط باشد. در مردان ، ممکن است درد ناشی از بیماری پیرونی (آسیب جسمی به آلت تناسلی مرد) ، عفونت هایی مانند UTI ، پروستاتیت و عفونت های مخمر ، تبخال دستگاه تناسلی و شرایط پوستی باشد.

چه کسانی تحت تأثیر اختلال عملکرد جنسی قرار دارند؟

اختلال عملکرد جنسی می تواند روی سنی تأثیر بگذارد ، اگرچه در افراد بالای 40 سال شایع تر است زیرا اختلال عملکرد جنسی اغلب مربوط به کاهش سلامتی همراه با پیری است.

بیشتر بخوانید: رابطه جنسی دردناک

علائم اختلال عملکرد جنسی چیست؟

در مردان:
عدم توانایی در دستیابی یا حفظ نعوظ مناسب برای مقاربت (اختلال نعوظ)
انزال غیاب یا تأخیر با وجود تحریک جنسی کافی (انزال عقب مانده)
عدم توانایی در کنترل زمان انزال (انزال زودرس یا زود هنگام )
در زنان:
عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم
روانکردن ناکافی واژن قبل و حین مقاربت
عدم توانایی در آرامش عضلات واژن به اندازه کافی برای اجازه مقاربت
در زنان و مردان:
عدم علاقه یا تمایل به رابطه جنسی
عدم توانایی برانگیختن
درد با مقاربت

چه عواملی باعث اختلال در عملکرد جنسی می شوند؟

دلایل جسمی : بسیاری از شرایط جسمی و یا پزشکی می توانند باعث ایجاد مشکل در عملکرد جنسی شوند. این شرایط شامل دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی (عروق خونی) ، اختلالات عصبی ، عدم تعادل هورمونی ، بیماری های مزمن مانند نارسایی کلیه یا کبد و الکل سازی و مصرف مواد مخدر است. علاوه بر این ، عوارض جانبی برخی داروها از جمله برخی داروهای ضد افسردگی می توانند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارند.
دلایل روانشناختی : این موارد شامل استرس و اضطراب ناشی از کار ، نگرانی از عملکرد جنسی در طول رابطه ، مشکلات زناشویی یا رابطه جنسی ، افسردگی ، احساس گناه ، نگرانی از زیبایی اندام ها و اثرات یک آسیب جنسی در گذشته است.

برای تشخیص و همچنین درمان نوع بیماری خود حتما به متخصصین مراجعه کنید.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...