این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

یائسگی زودرس ؛ برای چه کسانی اتفاق می افتد؟

یائسگی زودرس ؛ برای چه کسانی اتفاق می افتد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 2,151

شروع یائسگی اکثر زنان بین 45 تا 55 سالگی است. سن متوسط ​​شروع یائسگی در ایالات متحده 51 سال است. یائسگی زودرس قبل از سن 40 سالگی رخ می دهد. یائسگی رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد .

شروع یائسگی یا منوپاز اکثر زنان بین 45 تا 55 سالگی است. سن متوسط ​​شروع یائسگی در ایالات متحده 51 سال است. یائسگی زودرس قبل از سن 40 سالگی رخ می دهد. یائسگی یا منوپاز رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد.

یائسگی یا منوپاز زمانی اتفاق می افتد که تخمدان شما تخمک گذاری را متوقف می کند و سطح استروژن کم تری را ایجاد می کند. استروژن هورمونی است که چرخه تولید مثل را کنترل می کند.
یائسگی یا منوپاز یکی از علل سرد مزاجی زن است. هر چیزی که عملکرد تخمدان شما را خراب کند یا تولید استروژن را متوقف کند می تواند شرایط اولیه یائسگی زودرس را ایجاد کند. برای مثال انجام شیمی درمانی برای سرطان . در این موارد، پزشک شما به شما برای پیشگیری از یائسگی یا منوپاز کمک خواهد کرد. 

چه موقع یائسگی زودرس اتفاق می افتد؟

چند دلیل شناخته شده برای یائسگی زودرس وجود دارد، هر چند گاهی اوقات علت مشخص نمی شود.

ژنتیک

اگر علت مشخصی برای علایم یائسگی زودرس وجود نداشته باشد، علت احتمالا ژنتیکی است. سن شما در شروع یائسگی یا منوپاز به احتمال زیاد موردی است که به ارث برده می شود.

شناختن زمانی که مادر شما شروع به یائسگی می کند، در مورد اینکه چه زمانی خودتان شروع به یائسگی می کنید، کمک می کند. اگر مادر شما زود هنگام یائسگی را شروع کند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما هم اینگونه باشید. با این حال، ژن ها تنها نیمی از داستان را می گویند

فاکتورهای شیوه زندگی

برخی از عوامل در سبک زندگی ممکن است در شروع یائسگی زودرس تاثیر داشته باشند. سیگار کشیدن اثرات ضد استروژن دارد که می تواند منجر به یائسگی یا منوپاز زودتر از موعد شود.

تجزیه و تحلیل در سال 2012 از مطالعات متعددی نشان داده است افرادی که به صورت بلندمدت یا منظم سیگار مصرف می کنند احتمالا دچار یائسگی زودرس خواهند شد. زنان سیگاری ممکن است یک یا دو سال زودتر از زنانی که سیگار نمی کشند، دچار یائسگی شوند .

شاخص توده بدنی همچنین می تواند در مراحل یائسگی زودرس تاثیر گذار باشد. استروژن در بافت چربی ذخیره می شود. زنان بسیار لاغر دارای مخزن های استروژن کمتری هستند که می تواند زودتر از بین برود.

برخی تحقیقات نیز نشان می دهد که یک رژیم گیاهخواری، عدم تمرین و عدم وجود آفتاب در طول زندگی شما می تواند منجر به یائسگی یا منوپاز زودتر از موعد شود.

نقص های کروموزومی

برخی از نقایص کروموزومی می تواند منجر به یائسگی زودرس شود. به عنوان مثال، سندرم ترنر که شامل تولد با یک کروموزوم ناقص می شود. زنان مبتلا به سندرم ترنر دارای تخمدانی هستند که به درستی عمل نمی کنند. این اغلب باعث می شود تا آنها به دوره یائسگی زودرس برسند.

در این حالت، تخمدان ها کار نمی کنند. در عوض، دوره ها و ویژگی های جنس ثانویه باید توسط درمان جایگزینی هورمون، معمولا در طول نوجوانی، انجام شوند.

زنان مبتلا به سندرم ضعیف ایکس یا کسانی که حامل ژنتیکی بیماری هستند ممکن است یائسگی یا منوپاز زودتر از موعد نیز داشته باشند. این سندرم در خانواده ها منتقل می شود. زنان اگر در معرض نارسایی یائسگی باشند و یا اعضای خانواده ای که دارای یائسگی زودرس هستند، باید با پزشک خود در مورد گزینه های آزمایش ژنتیک صحبت کنند.

بیماری های خود ایمنی

یائسگی یا منوپاز زودتر از موعد می تواند علامتی از بیماری های خود ایمنی مانند بیماری تیروئید و آرتریت روماتوئید باشد.

در سیستم ایمنی بدن، سیستم ایمنی بخشی از بدن را به عنوان یک مهاجم اشتباه گرفته و به آن حمله می کند. التهاب ناشی از برخی از این بیماری ها می تواند تخمدان ها را تحت تاثیر قرار دهد. یائسگی زمانی شروع می شود که کار تخمدان ها متوقف می شود.

صرع

صرع یک ​​اختلال تشنج ناشی از مغز است. زنان مبتلا به صرع بیشتر به نارسایی زودرس تخمدان مبتلا می شوند که منجر به یائسگی می شود. مطالعات قدیمی تر از سال 2001 نشان داد که، در گروهی از زنان مبتلا به صرع، حدود 14 درصد از کسانی که مورد مطالعه بودند، یائسگی زودتر از موعد داشتند.

علائم یائسگی زودرس چیست؟

در یائسگی زودرس ممکن است به محض شروع دوره های نامنظم،  دوره هایی که به طور قابل توجهی طولانی تر یا کوتاه تر از دوره های معمولی شما باشد، شروع شود.

سایر علائم عبارتند از:

خونریزی شدید

داشتن لکه

دوره های طولانی تر از یک هفته

مدت زمان بیشتری در بین دوره ها

در این موارد، به پزشک خود مراجعه کنید تا موارد دیگری را که ممکن است این علائم را ایجاد کند بررسی کنید.

سایر علائم معمول یائسگی عبارتند از :

نوسانات خلقی

تغییر در احساسات یا میل جنسی

سرد مزاجی زن

خشکی واژن

مشکل خواب

عرق شبانه

از دست دادن کنترل مثانه

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...