این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

تاثیر استرس بر قاعدگی چگونه است ؟

چکیده این مطلب : انتشار : 1398/11/23 نظر 0 بازدید 31,799

زندگی مدرن مملو از موقعیت های استرس زا و محرک هایی است که می تواند بر خلق و خوی زنان تأثیر منفی بگذارد، یک بار در ماه همه خانم ها مجبورند تا با شروع دوران قاعدگی با تمام احساسات و شرایط جسمی که با آن همراه است مقابله کنند.

زندگی مدرن مملو از موقعیت های استرس زا و محرک هایی است که می تواند بر خلق و خوی زنان تأثیر منفی بگذارد، یک بار در ماه همه خانم ها مجبورند تا با شروع دوران قاعدگی با تمام احساسات و شرایط جسمی که با آن همراه است مقابله کنند. ارزیابی تأثیر استرس بر قاعدگی بسیار دشوار است. با این حال، استرس درمان نشده، همراه با افزایش سطح هورمون، می تواند در زندگی روزمره باعث مشکلات جسمی زیادی شود و همچنین باعث می شود زنان از دیگر موارد بهداشت روان مانند بی خوابی، از دست دادن اشتها و اضطراب رنج ببرند. گاهی مردان بدون توجه به مشکلات زن به دنبال رابطه جنسی دردوران قاعدگی هستند.

عوامل موثر بر چرخه قاعدگی : 

داشتن چرخه منظم قاعدگی برای سلامتی زنان بسیار مهم است. زنان تمایل دارند برنامه های مهمی مانند تعطیلات، پیشگیری از بارداری و حتی جلسات مهم کاری را در طول دوره ماهانه خود برنامه ریزی کنند.اما گاهی پیش می آید که در اثر عواملی مانند استرس و اضطراب این چرخه بهم می ریزد و شما زودتر یا دیرتر از تاریخ مورد نظر دچار خونریزی می شوید. این مسئله ممکن است گاهی کاملا مشکل ساز باشد.
در اینجا پنج مورد از تاثیر استرس بر قاعدگی گفته شده است و همچنین راه هایی برای حل این مشکلات به شما پیشنهاد می گردد. 

بیشتر بدانید : باید و نباید های رابطه جنسی

1-تاخیر در تخمک گذاری

هنگامی که استرس چرخه تخمک گذاری را تحت تاثیر قرار می دهد، در واقع باعث می شود هورمون های خاصی که براساس برنامه زمانی تحریک و آزاد می شوند دچار بی نظمی شده و به موقع آزاد نشوند. این منجر به تاخیر در تخمک گذاری خواهد شد، به این معنی که دوره شما به موقع یا قابل پیش بینی نخواهد بود.
مشکل اصلی تخمک گذاری با تاخیر این است که هنگام برنامه ریزی رویدادهای اطراف دوره شما، یک شکاف بزرگ در کارها ایجاد می کند. علاوه بر این، خود این مسئله ممکن است باعث ایجاد اضطراب بیشتری در شما شود و این چرخه تاخیر و استرس بیشتر برای شما مشکلات بیشتری به وجود بیاورد.
تاخیر تخمک گذاری همچنین برای خانم هایی که قصد بارداری دارند، چالش مهمی ایجاد می کند، به خصوص اگر در گذشته با مشکلات باروری دست و پنجه نرم کرده باشند.

2-طولانی شدن چرخه

هیچ کس نمی خواهد قاعدگی طولانی تری از حالت عادی داشته باشد، اما این دقیقاً همان چیزی است که می تواند به عنوان یک اثر جانبی استرس اتفاق بیفتد. هنگامی که تخمک گذاری به تأخیر می افتد، متأسفانه مجبور خواهید بود چرخه طولانی تری را نسبت به معمول تحمل کنید، و همچنین ممکن است خونریزی شدید تری داشته باشید.
شروع چرخه بعدی شما نیز دیرتر خواهد بود، بنابراین اساساً نمی توانید حدس بزنید که قاعدگی شما چقدر طول خواهد کشید و چه زمانی شروع خواهد شد. در شرایط استرس زای دنیای امروز، ما نیازی به اضافه کردن حوادث غیرقابل پیش بینی و استرس زا در زندگی خود نداریم!

3-متوقف شدن دوره

شرایط استرس زا می تواند تأثیر بسیار زیادی بر چرخه قاعدگی داشته باشد از جمله تاثیر بر میزان خونریزی، میزان گرفتگی عضلات و در برخی موارد نیز ممکن است دوره شما را به طور کلی متوقف کند.
این امر در صورتی است که در نتیجه استرس یا اضطراب با کاهش اشتها مواجه هستید شایع تر است، زیرا کمبود وزن هم می تواند باعث متوقف شدن دوره شما شود.

4-عدم تخمک گذاری

ممکن است در اثر استرس در حالی که هنوز هر ماه خونریزی می کنید، تخمک گذاری نداشته باشید. این موضوع می تواند مسئله بزرگی باشد زیرا ممکن است به طور معمول پریودتان را پشت سر بگذارید، اما نمی توانید باردار شوید.
یکی از مطمئن ترین راه ها برای تشخیص اینکه تخمک گذاری دارید یا نه، مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم است. 

5-شدیدتر شدن PMS

بسیاری از خانم ها با PMS (سندرم پیش از قاعدگی) مبارزه می کنند و بعضی اوقات آنقدر اوضاع بد می شود که می تواند منجر به خونریزی شدید قاعدگی، حملات اضطرابی و دوره های افسردگی شود.
اگر متوجه شده اید که PMS شما اخیراً بسیار بدتر شده است، باید به سطح استرس و محرک های زندگی خود نگاهی جدی بیندازید تا بتوانید به حالت عادی بازگردید.

نحوه مدیریت شرایط استرس زا به روش طبیعی

گذشته از تأثیر استرس بر قاعدگی ، استرس می تواند به طرز منفی بسیاری از جنبه های دیگر زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل است که باید استرس خود را تحت کنترل داشته باشید و از زیاد شدن استرس و اضطراب در زندگی خود جلوگیری کنید. صرف نظر از سن و شرایط شما، هرگز نباید این واقعیت را دست کم گرفت که استرس معمولاً علت اصلی طیف گسترده ای از مشکلات جدی جسمی است که برخی از آن ها شامل موارد زیر است :
-فشار خون
-افزایش خطر سکته مغزی
-افزایش خطر حمله قلبی
-افسردگی
-بیخوابی
همچنین موارد بسیاری وجود دارد که همیشه چندان مشهود نیست اما استرس به مرور زمان بر آن ها تاثیر می گذارد و باعث بیماری می شود.
اما نگران نباشید. شما تنها نیستید. بسیاری از خانم ها در سراسر جهان با مشکلات ناشی از تاثیر استرس بر قاعدگی و دیگر مشکلات از این دست درگیر هستند و در کنار این مشکلات روش های درمانی زیادی برای از بین بردن استرس و اضطراب وجود دارد. شما می تواند از انواع روش های روان درمانی و در موارد شدید تر از روش های دارویی برای از بین بردن استرس و اضطراب استفاده کنید. 

بیشتر بدانید : شایع ترین مشکلات رابطه جنسی

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...