این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اختلال جنسی در زنان

اختلال جنسی در زنان
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 637

تحقیقات نشان می دهد که اختلال جنسی در زنان یک موضوع شایع است (43٪ از زنان و 31٪ از مردان به برخی از مشکلات در رابطه جنسی دچار می شوند)، این موضوعی است که بسیاری از مردم برای بحث در مورد آنها دچار تردید یا خجالت هستند. خوشبختانه، اغلب موارد اختلال عملکرد جنسی قابل درمان است، بنابراین مهم است که نگرانی های خود را با همسر و دکتر سکسولوژی به اشتراک بگذارید.

تحقیقات نشان می دهد که اختلال جنسی در زنان یک موضوع شایع است (43٪ از زنان و 31٪ از مردان به برخی از مشکلات در رابطه جنسی دچار می شوند)، این موضوعی است که بسیاری از مردم برای بحث در مورد آنها دچار تردید یا خجالت هستند. خوشبختانه، اغلب موارد اختلال عملکرد جنسی قابل درمان است، بنابراین مهم است که نگرانی های خود را با همسر و دکتر سکسولوژی به اشتراک بگذارید.

علت اختلال جنسی چیست؟

اختلال جنسی می تواند منجر به یک مشکل جسمی یا روحی شود.

علل بسیاری از جمله شرایط فیزیکی و یا پزشکی می توانند مشکلات جنسی را ایجاد کنند. این شرایط شامل دیابت، بیماری های قلبی، بیماری های عصبی، عدم تعادل هورمونی، یائسگی و همچنین بیماری های مزمن مانند بیماری های کلیوی یا نارسایی کبد و الکل و یا سوء مصرف مواد است. علاوه بر این، عوارض جانبی برخی از داروها، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی، می تواند باعث سرد مزاجی زن شده و عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار دهد. علل روانشناختی این اختلال، شامل استرس و اضطراب مرتبط با کار، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی یا رابطه، افسردگی، احساس گناه یا اثرات آسیب های جنسی گذشته است.

هم مردان و هم زنان تحت تأثیر اختلالات جنسی قرار می گیرند. مشکلات جنسی اغلب در بزرگسالان و در تمام سنین رخ می دهد. از جمله کسانی که به طور معمول تحت تاثیر قرار می گیرند، افراد مسن تر هستند و این موضوع ممکن است به دلیل کاهش سلامتی مربوط به پیری باشد.

چگونه اختلال جنسی در زنان تاثیر می گذارد؟

شایع ترین مشکلات مربوط به اختلال عملکرد جنسی در زنان عبارتند از:

کمبود میل جنسی و یا کم شدن علاقه جنسی ؛ بسیاری از عوامل می توانند منجر به عدم میل، شامل تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی و درمان (به عنوان مثال، سرطان و شیمی درمانی)، افسردگی، بارداری، استرس و خستگی شوند. خستگی با روال های منظم جنسی همچنین ممکن است به کمبود شور و شوق برای رابطه جنسی منجر شود، و همچنین سبک زندگی مانند شغل و مراقبت از کودکان نیز تاثیر گذار است. ناتوانی در تحریک شدن برای زنان و عدم توانایی فیزیکی در طول فعالیت جنسی ممکن است مربوط به اضطراب یا تحریک ناکافی باشد. علاوه بر این، محققان در حال تحقیق درباره چگونگی مشکلات جریان خون در واژن و کلیتوریس هستند که می توانند به مشکلات عصبی کمک کنند.

کمبود ارگاسم

آنورگاسمی : عدم وجود اوج لذت جنسی (ارگاسم) است. این موضوع می تواند ناشی از مهار جنسی، بی تجربگی، کمبود دانش و عوامل روانی مانند گناه، اضطراب، یا آسیب های جنسی گذشته یا سوء استفاده جنسی باشد. سایر عوامل موثر بر آنورگاسمی عبارتند از تحریک ناخوشایند، داروهای خاص و بیماری های مزمن.

واژینیسموس :  درد در طی مقاربت می تواند ناشی از تعدادی از مشکلات، از جمله آندومتریوز، توده لگن، کیست تخمدان، واژینیت ، وجود بافت اسکار از جراحی یا بیماری های منتقله از راه جنسی باشد. وضعیتی که واژینیسموس نامیده می شود اسپاسم دردناک و ناخواسته عضلات است که ورودی واژن را احاطه کرده است. این ممکن است در زنانی رخ دهد که ترس از نفوذ دردناک دارند و همچنین ممکن است ترس از سکس باشد یا از تجربه قبلی آسیب دیده باشند.

 اختلال جنسی زنان چگونه تشخیص داده شده می شود؟

برای تشخیص اختلال جنسی زنان، پزشک احتمالا با امتحان جسمانی و ارزیابی کامل علائم شروع خواهد کرد. پزشک ممکن است معاینه لگن را برای ارزیابی سلامت اندام های تولید مثل و پاپ اسمیر برای تشخیص تغییرات در سلول های دهانه رحم انجام دهد (برای بررسی سرطان یا یک بیماری پیش سرطانی). او می تواند آزمایش های دیگری را برای جلوگیری از هر گونه مشکلات پزشکی که ممکن است به اختلال عملکرد جنسی زن کمک کند، توصیه کند. ارزیابی نگرش شما نسبت به سکس، و همچنین سایر عوامل ممکن (از جمله ترس، اضطراب، آسیب های جنسی ، سوء استفاده قبلی، مشکلات روابط یا مصرف الکل و مواد مخدر) به پزشک کمک خواهد کرد که علت اصلی مشکل را درک کند و توصیه های مناسب درمان را انجام دهد.

نحوه درمان اختلالات جنسی زنان چیست؟

رویکرد ایده آل برای درمان اختلال جنسی در زنان شامل یک تلاش تیمی بین زن، پزشک و درمانگر آموزش دیده می باشد. اکثر مشکلات جنسی را می توان با درمان مشکلات فیزیکی و روانی زیر اصلاح کرد. سایر روش های درمان بر روی موارد زیر تمرکز دارند:

ارائه آموزش

 ارائه آموزش در مورد آناتومی انسان، عملکرد جنسی و تغییرات طبیعی در ارتباط با پیری، و همچنین رفتارهای جنسی و پاسخ های مناسب، ممکن است به زن کمک کند تا از نگرانی های خود درباره عملکرد جنسی بکاهد.

افزایش تحریک

 این مورد ممکن است شامل استفاده از وسایلی برای تحریک پذیری بیشتر باشد (فیلم ها یا کتاب ها)

ارائه فانتزی برای افزایش شهوت ، انجام تمرینات با نزدیکی ، موسیقی، فیلم، و یا تلویزیون می تواند برای افزایش آرامش و از بین بردن اضطراب استفاده شود.

برای ارتقاء راحتی و افزایش ارتباط بین شرکا، فعالیت های جسمی تحریک کننده که شامل نزدیکی نیستند، مانند ماساژ عاطفی، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

کم کردن درد

 استفاده از موقعیت ها و پوزیشن های جنسی که زنان را قادر می سازد تا عمق نفوذ را خودشان کنترل کنند . این موضوع  ممکن است به کاهش درد کمک کند. روان کننده های واژن می توانند به کاهش درد ناشی از اصطکاک کمک کنند و یک حمام گرم قبل از مقاربت می تواند باعث افزایش آرامش شود.

بروزرسانی :  98/11/08

By : K. Atazadeh

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...