این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سلامت خانواده و تاثیر مسایل جنسی

سلامت خانواده و تاثیر مسایل جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/31 نظر 0 بازدید 1,114

خانواده پایه بنیادین برای کلیه تحولات اجتماعی-فرهنگی و توسعه انسانی محسوب می‌شود. خانواده از شروع تاریخ بشر تاکنون در بین تمامی جوامع از اهمیت ویژه و بسیار خاصی برخوردار است و در سلامت جنسی فرد و جامعه از عناصر کلیدی است.

سلامت خانواده و تاثیر مسایل جنسی

خانواده پایه بنیادین برای کلیه تحولات اجتماعی-فرهنگی و توسعه انسانی محسوب می‌شود. خانواده از شروع تاریخ بشر تاکنون در بین تمامی جوامع از اهمیت ویژه و بسیار خاصی برخوردار است و در سلامت جنسی فرد و جامعه از عناصر کلیدی است.. از عواملی که میتوان در مورد آن بسیار صحبت کرد و روابط زناشویی را محکم کند، رضایت از زندگی زناشویی است. رضایت زناشویی از احساس رضایت هر یک از زوجین از هماهنگی و تطبیق با همسر خود در زمینه چگونگی سازمان‌دهی زندگی مشترک است. همسرانی که در رابطه مشکل دارند با خطر اقدام به خودکشی، افسردگی، اضطراب، مصرف مواد و مسایل ضرورتا حاد پزشکی از قبیل اختلالات ایمن‌شناختی و فشارخون بالا روبرو هستند و در معرض رفتارهایی مضر برای سلامتی و پیامدهای آنها و بیماری‏ های مقاربتی قرار دارند. همچنین بروز اختلافات و تاثیر عکس مصرف مواد مخدر و رابطه جنسی نیز قابل ذکر است. تعارضات زناشویی و عدم رضایت زوجین تاثیر منفی بر روابط آنها و بر روابط خانوادگی می‏گذارد.

 

روند تغییرات در روش زندگی و نوع دیدگاه جامعه به مسائل، جنسی چنان وسیع و سریع بود که بسیاری از اندیشمندان، سیاسیون و مردم عادی را نگران کرده و تحلیل‌های گوناگونی درباره شرح مسایل، عوامل ایجاد آن، پیامدها و راهکارهایی برای خروج از این وضعیت، مطرح شد. مسایل جنسی در جامعه امروز، ابعاد گوناگونی دارد و نظارت و کنترل محتواهای فرهنگی-فکری مردم و تغییرات ساختاری در نظام آموزش و پرورش و دیگر ساختارهای تأثیرگذار بر متد زندگی، از دیگر راهکارها بشمار می‌آید. هشدار درباره جدی ‌بودن مسائل جنسی و شکسته‌ شدن مرزها در جامعه امروز به فریادهایی بلند تبدیل شده که با صراحت از بحران در مسائل جنسی و تاثیر آن بر فروپاشی خانواده (Family Health and Sexual Issues) را بیان می‌کند. در اینجا به برخی از این مشکلات اجتماعی-فردی که مستقیما بر خانواده تاثیر دارد، اشاره می‌شود:

-رواج روابط آزاد :

نیاز جنسی نیازی طبیعیست، اما باید در ساختار متناسب عرفی بدان جواب داد؛ امروزه چارچوب‌ها و خط‌قرمزها کم‌رنگ شده و این شیوه، نگران‌کننده است؛ و حتی تغییر در الگوی ابتلا به بیماری ایدز نیز، روند گسترش روابط آزاد را تایید می‌کند.

 -ناآگاهی درمورد مسائل جنسی، تخریب‌کننده‌ی سلامت خانواده :

برقراری روابط زناشویی سالم، به آگاهی‌های گسترده بهداشتی-روان‌شناختی نیاز دارد و بسیاری از مشکلات شخصیتی بزرگ و کوچک زن و مرد بر کیفیت این رابطه موثر است و کیفیت این رابطه نیز کل زندگی خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عدم آگاهی در این حوزه، جامعه را دچار آسیب‌های جدی کرده و عامل جدایی نیمی از انسان‌ها را مسایل جنسی تشکیل می‌دهد.

-پیامدهای عدم حل مسائل جنسی :

بسیاری از زوجینی که با هم زندگی می‌کنند، به طلاق عاطفی دچار شده‌اند؛ آمار خیانت در خانواده افزایش یافته و زنان بیشتری حق خود می‌د‌انند که به همسرشان خیانت کنند، زیرا مرد به او خیانت می‌کند یا نمی‌تواند رضایت زن را جلب کند!.

-آموزش مسائل جنسی :

یکی از مشکلات بسیار بزرگ در بحث مسائل جنسی و رضایت جنسی، ناآگاهی گسترده‌ی مردم و نداشتن آموزش‌های صحیح و درخور است. می‌توان آموزش‌های موردنیاز را براساس مخاطبان به چند دسته تقسیم کرد. جوانان در آغاز زندگی به بسته‌های خاص آموزشی در این حوزه نیازمندند. همسرانی که مدتی از ازدواج آنان می‌گذرد نیز ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شده باشند که برای رفع آن به آموزش نیاز داشته باشند. برگذاری کلاس‌های اجباری و سودمند پیش از ازدواج و..، از جمله پیشنهادهایست که برای آموزش این قضیه مطرح می‌شود.

سومین دسته یا گروه از مخاطبین را نوجوانان تشکیل می‌دهند؛ این گروه آسیب‌پذیرتر هستند و باید آموزش‌ها در این دوره علمی و کامل باشد؛ آموزش‌ها در این دوره، علاوه بر آگاهی و شناخت نسبت به این روابط، باید شامل آگاهی نسبت به آداب، خلق و اخلاق، احکام و خط‌قرمزهای ارضای این نیاز نیز باشد، بطوری که مخاطبان را متقاعد کند. بیشتر خانواده‌ها بدلیل تابو ‌بودن و دیگر دلایل گفتگو درمورد این غریزه، ترجیح می‌دهند گفتگو را به تاخیر بیندازند یا برعهده مدرسه بگذارند. در آن فاصله کودکان از طریق آشنایان و دوستانی، با داستان‌هایی شوک‌آور و عمدتا نامتناسب آشنا می‌شوند که تأثیر فاجعه‌باری بر آنها می‌گذارد و آن را (گاهی این رابطه را به‌خصوص برای دختران) به صورتی نفرت‌انگیز جلوه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: رفتارهای جنسی پرخطر در جوانان

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...