این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

هویت جنسی یا جنسیتی چالشی جدید

هویت جنسی یا جنسیتی چالشی جدید
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 1,865

هویت جنسی یا یه عبارت صحیح تر هویت جنسیتی برای جوانان امروزی و رابطه جنسی آنها مسئله ایست کاملا متفاوت با نسل های قدیمی تر. به طور روزمره جوانانی رادر کلینیک های سکس تراپی یا سکسولوژی می بینیم که جنسیت را به شیوه ای متنوع تر درک می کنند.

هویت جنسی یا یه عبارت صحیح تر هویت جنسیتی برای جوانان امروزی و رابطه جنسی آنها مسئله ایست کاملا متفاوت با نسل های قدیمی تر. به طور روزمره جوانانی رادر کلینیک های سکس تراپی یا سکسولوژی می بینیم که جنسیت را به شیوه ای متنوع تر درک می کنند. به عنوان مثال، فیس بوک در حال حاضر به کاربران اجازه می دهد تا از یک لیست گسترده ای از هویت های جنسیتی برای خود هویتی را انتخاب کنند یا اینکه فرد اصلا برای خود یک هویت اختصاصی را انتخاب و تعریف کند. همچنین هر فرد می تواند ده نوع هویت جنسیتی را به نمایه خود اضافه کند و در اختیار خودش است که این اطلاعات را دیگران ببینند یا نبینند. جوانانی که ما را در کلینیک ملاقات می کنند، اغلب در بحث های آنلاین با همسالان خود با طیف وسیعی از برچسب های هویتی مختلف آشنا می شوند. و برای شما به عنوان افراد نسل قدیم که با واژه های زن و مرد، دختر و پسر فقط آشنا هستید بسیار سخت است که این تنوع جنسیتی پیچیده را درک کنید.

 

اختلال هویت جنسی یا هویت جنسیتی :

اختلال هویت جنسیتی پدیده ای است که در آن فرد کاملا احساس می کند جنسیت وی با زیست شناسی او هیچ گونه مطابقت و همخوانی ندارد و به عبارت بهتر فرد دچار یک ملال جنسیتی است. این افراد به هیچ عنوان از جنسیت خود رضایت کامل ندارند و به جنس مخالف خود تمایل زیادی دارند. افرادی که به اختلال جنسیتی دچار هستند مدام در صدد این می باشند که خصوصیات ظاهری جنس مخالف را در خود نمایان سازند.


اختلال جنسیتی در افرادی مشاهده می شود که نوعی ابهام را در رابطه با جنسیت خود احساس می کنند و حس درونی آن ها با جنسیتی که دارند کاملا در تعارض است. این افراد مدام در این فکر به سر می برند که از شر ظاهری که اکنون دارند رها شوند.
این افراد حتی در خانواده و جامعه ای که در آن زندگی می کنند همانند جنس مخالف خود رفتار خواهند کرد و هیچگونه تمایلی به خود حقیقی شان ندارند. افرادی که دچار اختلال هویت جنسیتی می باشند رفتار و پوشش جنس مخالف را می پسندند و همانند آن ها رفتار می کنند.
جالب است بدانید که در اختلال جنسیتی افراد تمایل زیادی دارند تا با جراحی ظاهر خود را تغییر داده و از این طریق به آرامش برسند که به این امر ترانس سکسوال می گویند.

اگر بخواهیم در این زمینه برایتان یک مثال واضح بزنیم می توانیم به مردی اشاره کنیم که دوست دارد تمامی ویژگی ها و حتی آلت تناسلی یک زن را داشته باشد. این فرد میل شدیدی به این موضوع دارد که در جامعه به عنوان یک زن پذیرفته شده و با هویت و ویژگی های واقعی یک زن شناخته شود.
مطالعات نشان داده است این افراد از این بابت که بدنشان نمی تواند جنسیت واقعی آن ها را منعکس نماید ممکن است دچار اضطراب و افسردگی شوند و مدام در زندگی احساس نارضایتی داشته باشند.

علائم اختلال هویت جنسی

علائم اختلال هویت جنسیتی در افراد مبتلا به این عارضه متفاوت است و بستگی به نوع دقیق این اختلال دارد. متاسفانه در قرن 21 مردان و زنان زیادی به اختلال هویت جنسیتی دچارند که با توجه به علائمی که از خود بروز می دهند به راحتی می توان به حضور این اختلال در آن ها پی برد.
افراد مبتلا به اختلال هویت جنسیتی دارای علائم و نشانه های مختلفی می باشند که در سنین مختلفی و با توجه به محیطی که در آن زندگی می کنند ممکن است موارد متفاوتی را از خود بروز دهند.

علائم اختلال هویت جنسیتی در کودکان

کودکانی که دچار اختلال هویت جنسی و یا به طور صحیح تر اختلال هویت جنسیتی هستند معمولا رفتار های زیر را از خود بروز می دهند:
کودک تنفر شدیدی از اندام جنسی خود دارد.
با هم جنس های خود بازی نمی کنند و از آن ها گریزانند.
در ذهن این رویا را می پرورانند که در بزرگسالی به جنس مخالف خود تبدیل خواهند شد.
افسردگی، اضطراب، تشویش
به هیچ عنوان دوست ندارند که جنسیت کنونی خود را حفظ کنند.
تحمل جنسیت حقیقی که دارند برایشان بسیار دشوار است و مدام می گویند که دوست دارند از شر این جنسیت خلاص شوند.
آن ها ویژگی های حقیقی خود را قبول ندارند و اگر دختر باشند دوست دارند به یک پسر واقعی تبدیل شوند و بالعکس.

علائم اختلال هویت جنسیتی در بزرگسالان

این علائم و نشانه ها در بزرگسالان شامل موارد زیر است:
دقیقا حرکات و رفتار های جنس مخالف خود را اجرا می کنند.
همانند جنس مخالف خود لباس می پوشند و حرف می زنند.
احساس تنهایی و انزوا در جمع هم جنسان خود
احساس افسردگی
آرزو دارند تا مانند یک شخص حقیقی در جنسیتی که دوست دارند زندگی کنند.
از اندام جنسی خود بیزار هستند و دوست دارند از آن رها شوند.
از برقرار کردن روابط دوستانه و اجتماعی با هم جنسان خود خودداری می کنند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...