این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

چه مدت طول می کشد تا اسپرم دوباره تولید شود؟ 

چه مدت طول می کشد تا اسپرم دوباره تولید شود؟ 
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/03/24 نظر 0 بازدید 54

بدن شما هر روز اسپرم تازه تولید می کند و میزان ذخیره اسپرم شما حداقل هر 64 روز یکبار دوباره پر می شود. این اطمینان می دهد که میزان کافی اسپرم در هر زمان مشخص در دسترس است.کیفیت و کمیت اسپرم تحت تأثیر رژیم غذایی و سبک زندگی شماست. 

 

 

شما هر روز اسپرم تولید می کنید ، اما یک چرخه کامل تولید مجدد اسپرم (اسپرماتوژنز) حدود 64 روز طول می کشد.
اسپرماتوژنز چرخه کامل تولید و بلوغ اسپرم است. این به طور مداوم اسپرم مورد نیاز بدن شما را تأمین می کند که می تواند از طریق واژن به تخمک بارور نشده در تخمدان های زن منتقل شود تا باردار شود.

 

اگر زود انزالی در شما باعث بی میلی جنسی در همسرتون شده مقاله درمان زود انزالی را بخوانید.

 

میزان تولید اسپرم چقدر است؟

 

بیضه های شما دائماً در اسپرماتوژنز اسپرم جدید تولید می کنند. روند کامل آن حدود 64 روز طول می کشد.در طی اسپرماتوژنز ، بیضه های شما چندین میلیون اسپرم در روز تولید می کنند. با پایان یک چرخه کامل تولید اسپرم ، می توانید تا 8 میلیارد اسپرم را دوباره تولید کنید.این ممکن است بیش از حد به نظر برسد ، اما شما در هر یک از 20 تا 300 میلیون سلول اسپرم در یک میلی لیتر مایع منی آزاد می کنید. 


چرخه تولید اسپرم چیست؟

 

چرخه بازسازی اسپرم شامل موارد زیر است:

1. تقسیم سلولهای اسپرم دیپلوئید به اسپرماتیدهای هاپلوئید که می توانند داده های ژنتیکی را حمل کنند.

2. بلوغ اسپرم در بیضه ها. هورمون ها از طریق این روند به اسپرماتیدها کمک می کنند تا زمانی که اسپرم شوند. اسپرم سپس در بیضه ها باقی می ماند تا زمانی که تقریباً بالغ شوند.
اسپرم بالغ دارای یک سر حاوی مواد ژنتیکی و یک دم برای کمک به حرکت اسپرم است.

3. حرکت اسپرم به اپیدیدیم ، لوله ای متصل به بیضه های شما که اسپرم را در خود ذخیره می کند. اپیدیدیم اسپرم را تا زمان انزال حفظ می کند. این همچنین جایی است که اسپرم ها تحرک یا توانایی حرکت پیدا می کنند. 


انزال های مکرر می توانند باعث کاهش تعداد اسپرم در یک انزال واحد شوند. این می تواند به شما کمک کند از باردار شدن شریک زندگی خود جلوگیری کنید ، به خصوص اگر از رابطه جنسی تا بعد از پایان تخمک گذاری خودداری کنید.


برای اطمینان از تولید اسپرم در مقادیر زیاد و همچنین با تحرک بالا و اشکال منظم ، موارد زیر را امتحان کنید:

 

-به طور منظم تمرین کنید. یک مطالعه در سال 2014 ، 433 نمونه مایع منی را از 231 شرکت کننده مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها دریافتند که در مردانی که حدود 3/2 ساعت در هفته فعالیت در فضای باز انجام می دهند یا ورزش می کنند ، تعداد اسپرم تا 42 درصد وجود دارد. 

-ویتامین C و D کافی در رژیم غذایی خود داشته باشید. مطالعه ای که در سال 2016 روی 200 مرد انجام شد نشان داد مردانی که وزن کم کرده و روزانه 1000 میلی گرم مکمل ویتامین C مصرف می کنند ، تعداد اسپرم و تحرک آنها افزایش می یابد. با کاهش وزن این اثر بیشتر به چشم آمد. 

-لیکوپن کافی دریافت کنید. یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که مصرف روزانه 4 تا 8 میلی گرم لیکوپن می تواند به افزایش تعداد اسپرم و زنده ماندن یا میزان زندگی اسپرم در یک نمونه داده شده از مایع منی کمک کند. لیکوپن یک آنتی اکسیدان است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.

-میزان سیگار کشیدن را محدود کنید. یک منبع بررسی معتبر از 33 مطالعه که به سال 1982 بازمی گردد ، در سال 2015 نشان داد که سیگار کشیدن تأثیر قابل ملاحظه ای بر کیفیت مایع منی و عملکرد اسپرم ، به ویژه در مردان بارور به طور معمول دارد.

-مصرف الکل خود را محدود کنید. یک مطالعه معتبر در سال 2014 نشان داد که هرچه مردان نوشیدنی بیشتری مصرف کنند ، اسپرم هایی با شکل نامنظم تولید می کنند. محققان همچنین به ارتباط بین نوشیدن و تستوسترون کم اشاره کردند که می تواند بر قدرت باروری نیز تأثیر بگذارد.

 

بیشتر بخوانید: آیا می توانید بدون داشتن رابطه جنسی باردار شوید؟

 

لباس زیر و لباس های گشاد بپوشید. بیضه های شما دور از بدن شما آویزان می شوند تا در دمای35 تا 37 درجه سانتیگراد (95 تا 98.6 درجه فارنهایت) باقی بمانند ، که سردتر از دمای بدن است. این محیط بهینه برای تولید اسپرم است. پوشیدن لباس زیر تنگ ، شلوار جین یا شلوار ، بیضه ها را به سمت بدن هل داده و دمای آنها را افزایش می دهد ، این امر باعث از بین رفتن تحرک و زنده ماندن اسپرم می شود.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...