این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

آیا اختلال نعوظ ناشی از داروهای ضد افسردگی دائمی است؟

آیا اختلال نعوظ ناشی از داروهای ضد افسردگی دائمی است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/02/18 نظر 0 بازدید 75

عوارض جانبی جنسی  از جمله آنورگاسمی (عدم ارگاسم)، میل جنسی کم (میل کم به رابطه جنسی) و اختلال نعوظ (ED) - در بین بیمارانی که مهارکننده های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs) مصرف می کنند بسیار شایع است.


عوارض جانبی جنسی  از جمله آنورگاسمی (عدم ارگاسم)، میل جنسی کم (میل کم به رابطه جنسی) و اختلال نعوظ (ED) - در بین بیمارانی که مهارکننده های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs) مصرف می کنند بسیار شایع است. داروهای ضد افسردگی SSRI که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از Zoloft (سرترالین) و پروزاک (فلوکستین).
تا همین اواخر، کارشناسان تصور می کردند که اختلال عملکرد جنسی همیشه پس از قطع مصرف SSRI ها برطرف می شود. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که عوارض جانبی جنسی، از جمله ED، می تواند حتی پس از توقف درمان SSRI ادامه یابد.

 

 

اگر به تازگی دچار شلی آلت شده اید مقاله درمان اختلال نعوظ را بخوانید . 

 

 

عوارض جانبی SSRI و اختلال نعوظ

 

 

SSRI ها اغلب اولین گزینه برای درمان اختلال افسردگی اساسی (MDD) هستند. آنها برای درمان افسردگی از طریق افزایش سطح سروتونین در مغز - یک انتقال دهنده عصبی (ماده شیمیایی که پیام ها را بین اعصاب حمل می کند) که در تنظیم هیجانی، خلق و خو و خواب نقش دارد، کار می کنند. .برخی از نمونه های SSRI عبارتند از:

-زولافت (سرترالین)
-پروزاک (فلوکستین)
-سلکسا (سیتالوپرام)
-پاکسیل (پاروکستین)
Lexapro (اسیتالوپرام)


به طور کلی، SSRI ها در درمان افسردگی بی خطر و موثر هستند. با این حال، 25 تا 73 درصد افرادی که SSRI مصرف می کنند، عوارض جانبی جنسی را تجربه می کنند.5 در واقع، اکثر افرادی که SSRI مصرف می کنند، تغییرات حسی ناحیه تناسلی را ظرف 30 دقیقه پس از مصرف دارو تجربه می کنند.عوارض جنسی SSRI ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

-اختلال نعوظ (ED) و ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ کافی برای رابطه جنسی 
-آنورگاسمی
-ارگاسم تاخیری
-کاهش ارگاسم
-میل جنسی کم
-برانگیختگی دستگاه تناسلی (تحریک پذیری)
-بی حسی تناسلی (بی حسی یا عدم لذت در ناحیه تناسلی)

 

تاثیر اختلالات جنسی

 


افرادی از هر جنس که از SSRI استفاده می کنند، اختلال عملکرد جنسی را به عنوان یک عارضه جانبی رایج گزارش می دهند .اختلال عملکرد جنسی می تواند تأثیر قابل توجهی بر روابط، خلق و خوی، رفاه عاطفی، باروری و کیفیت زندگی افراد داشته باشد.

 

اختلال عملکرد جنسی پس از SSRI چیست؟

 

SSRI ها از سال 1987 برای درمان افسردگی و سایر اختلالات سلامت روان تجویز شده اند. در سال 2006، محققان به طور رسمی وضعیتی به نام سندرم اختلال عملکرد جنسی پس از SSRI (PSSD) را بررسی کردند.
بیماران مبتلا به PSSD حتی پس از قطع مصرف SSRI ها همچنان عوارض جانبی جنسی مانند بی حسی دستگاه تناسلی، اختلال نعوظ، و میل جنسی کم را تجربه می کنند.

 

داروهای ضد افسردگی به احتمال زیاد باعث ED می شوند

 

بسیاری از محبوب ترین SSRI ها  مانند Zoloft، Prozac، Lexapro و Paxil- دارای عوارض جانبی جنسی هستند. برخی از SSRI ها بیشتر از سایرین باعث ایجاد ED می شوند.

 

عوارض جانبی زولافت در مردان

 

زولافت یک SSRI است که معمولاً تجویز می‌شود. عوارض جانبی زولافت در مردان ممکن است شامل تاخیر در انزال، بی‌حسی آلت تناسلی، کاهش میل جنسی و مشکل در حفظ نعوظ باشد.با این حال، تحقیقات نشان می دهد که Zoloft نسبت به سایر SSRI ها تا حدودی کمتر احتمال دارد که باعث اختلال نعوظ یا اختلال عملکرد جنسی پس از SSRI شود.

 

عوارض جانبی Lexapro در مردان

 

Lexapro معمولاً برای درمان افسردگی یا اختلال اضطراب فراگیر (GAD) تجویز می شود.عوارض جانبی جنسی Lexapro شامل ED، ارگاسم تاخیری و کاهش یافته و کاهش میل جنسی است. Lexapro تا حدودی بیشتر از Zoloft. باعث عوارض جنسی می شود

 

عوارض جانبی پاکسیل در مردان

 

Paxil برای درمان MDD و سایر شرایط سلامت روان، از جمله اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) تجویز می شود.
عوارض جانبی جنسی Paxil در مردان شامل ED، میل جنسی کم، آنورگاسمی و بیهوشی تناسلی است. در زنان، Paxil همچنین ممکن است باعث روانکاری ناکافی شود.
تحقیقات نشان می‌دهد که Paxil SSRI است که بیشترین احتمال ایجاد ED و سایر انواع اختلالات عملکرد جنسی را دارد. اگر اختلال عملکرد جنسی نگران کننده باشد، این آخرین گزینه درمانی برای بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی است.

 

عوارض جانبی پروزاک در مردان

 

پروزاک معمولاً برای درمان MDD، OCD و اختلال هراس تجویز می‌شود. عوارض جانبی جنسی پروزاک ممکن است شامل ED، میل جنسی کم، بی‌حسی آلت تناسلی و آنورگاسمی باشد. با این حال، اختلال عملکرد جنسی با پروزاک کمی کمتر از سایر SSRI ها است.

 


SSRI ها و برانگیختگی جنسی

 

دقیقاً مشخص نیست که چرا SSRI ها می توانند منجر به اختلال عملکرد جنسی شوند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که سروتونین در تنظیم هورمون‌ها و سایر انتقال‌دهنده‌های عصبی (مانند تستوسترون و دوپامین) که بر تحریک جنسی تأثیر می‌گذارند، نقش دارد.

از آنجایی که SSRI ها در درمان افسردگی بسیار موثر هستند، بسیاری از مردم می خواهند علیرغم عوارض جانبی جنسی به مصرف آنها ادامه دهند.
برخی شواهد از مطالعات قدیمی نشان می دهد که Luvox (فلووکسامین) ممکن است عوارض جانبی جنسی کمتری نسبت به Zoloft و سایر SSRI ها ایجاد کند. Luvox معمولاً برای OCD تجویز می شود، اما ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آن را خارج از برچسب برای درمان علائم افسردگی نیز تجویز می کنند.

 

مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRIs)

 

مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRIs) دسته دیگری از داروهای ضد افسردگی هستند. علاوه بر MDD، SNRI ها برای درمان اختلالات اضطرابی و درد مزمن عصبی تجویز می شوند.نمونه هایی از SNRI های رایج عبارتند از:

-پریستیک (دوسونلافاکسین)
-افکسور ایکس آر (ونلافاکسین)
-سیمبالتا (دولوکستین)

مطالعات نشان می‌دهد که SSRI و SNRI منجر به مشکلات جنسی مشابهی از جمله انزال غیرطبیعی، انزال دردناک و اختلال عملکرد جنسی پس از SSRI می‌شوند.

 

عوارض جانبی سیمبالتا در مردان

 

سیمبالتا (دولوکستین) برای درمان علائم افسردگی، اضطراب و درد مزمن تجویز می شود. عوارض جانبی جنسی سیمبالتا شامل ED، ارگاسم تاخیری و از دست دادن علاقه به رابطه جنسی است. این عوارض جانبی به ویژه در میان افرادی که به طور کلی به دارو پاسخ می‌دهند، مشهود است.

 

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و چهار حلقه ای (TCAs و TeCAs)

 

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و چهار حلقه ای (TCAs و TeCAs) مانند Pamelor (نورتریپتیلین)، Anafranil (کلومیپرامین) و Elavil (امیتریپتیلین) بخشی از نسل اول داروهای ضد افسردگی بودند. برای سال‌های متمادی، آنها را خط اول درمان افسردگی می‌دانستند.در سال‌های اخیر، به دلیل فراوانی بیشتر عوارض جانبی شدید، آنها تا حد زیادی به نفع SSRI کنار گذاشته شده‌اند.
از آنجا که آنها مشابه SSRI ها عمل می کنند، TCA ها و TeCA ها همچنین می توانند باعث تاخیر در انزال، میل جنسی کم و اختلال نعوظ شوند.

 

مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)

 

مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) که برای اولین بار در دهه 1950 توسعه یافتند، یک داروی قوی از داروهای ضد افسردگی هستند. نمونه هایی از MAOI عبارتند از:

-ناردیل (فنلزین)
-مارپلان (ایزوکاربوکسازید)
-پارنات (ترانیل سیپرومین)

حدود 40 درصد از افرادی که MAOI مصرف می کنند، عوارض جانبی جنسی، از جمله تاخیر در ارگاسم و میل جنسی کم را تجربه می کنند.

در حالی که بسیاری از داروهای ضد افسردگی باعث اختلال نعوظ می شوند، برخی از داروهای تجویزی می توانند به کاهش علائم افسردگی و در عین حال اجتناب از عوارض جانبی جنسی کمک کنند.

 

 

بیشتر بخوانید : آیا کم آبی می تواند باعث اختلال نعوظ (ED) شود؟

 

مهارکننده های بازجذب نوراپی نفرین و دوپامین (NDRIs)

 

مهارکننده‌های بازجذب نوراپی نفرین و دوپامین (NDRIs)، مانند Wellbutrin XL و Wellbutrin SR (بوپروپیون)، یک نوع از داروهای ضد افسردگی نسل دوم هستند. آنها علائم افسردگی و اضطراب را با افزایش سطح دوپامین و نوراپی نفرین در مغز تسکین می دهند.

در مقایسه با SSRI ها، SNRI ها و سایر داروهای ضد افسردگی، NDRI ها به طور قابل توجهی کمتر باعث اختلال عملکرد جنسی می شوند. در واقع، برخی تحقیقات نشان می دهد که Wellbutrin حتی می تواند عملکرد جنسی را بهبود بخشد و میل جنسی را افزایش دهد. در حالی که می توانید Wellbutrin را به تنهایی مصرف کنید، برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آن را به عنوان یک درمان کمکی برای مقابله با عوارض جانبی جنسی SSRI ها تجویز می کنند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...