این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

آیا بین اضطراب و عصبانیت ارتباطی وجود دارد؟

آیا بین اضطراب و عصبانیت ارتباطی وجود دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/06/17 نظر 0 بازدید 27

اضطراب نگرانی یا ترسی است که در پاسخ به تهدیدی احساس می کنید. عصبانیت نیز یک واکنش تهدید کننده است ، اما همراه با یک حس آزاردهنده قوی است.محققان فکر می کنند این دو احساس ممکن است نقش مهمی در توانایی ما در درک و واکنش به خطر داشته باشد.

 

اضطراب نگرانی یا ترسی است که در پاسخ به تهدیدی احساس می کنید. عصبانیت نیز یک واکنش تهدید کننده است ، اما همراه با یک حس آزاردهنده قوی است.محققان فکر می کنند این دو احساس ممکن است نقش مهمی در توانایی ما در درک و واکنش به خطر داشته باشد.

 

هر دو احساس با ترشح هورمون های قوی در جریان خون باعث ایجاد علائم جسمی می شوند. هر دو می توانند توسط تجربیات روزمره ایجاد شوند. و هر دو می توانند با الگوهای فکری شما بهبود یا بدتر شوند.همه عصبانی می شوند. همه گاه و بیگاه مضطرب می شوند.

در واقع ، مواقعی وجود دارد که اضطراب منطقی است و عصبانیت پاسخ مناسبی است که می تواند منجر به تغییرات مهمی شود.
در دوره های استرس و تنش شدید ، زمانی که درگیری ها در زندگی شخصی شما با رویدادهای جهان گسترده تر می شود ، ممکن است اضطراب و عصبانیت یک امر طبیعی باشد.

 

اگر زود انزالی در شما باعث بی میلی جنسی در همسرتون شده مقاله درمان زود انزالی را خوانید ؟ 

 


علائم فیزیولوژیکی مشابه

 

وقتی عصبانی یا مضطرب هستید ، بدن شما هورمون هایی از جمله کورتیزول و آدرنالین ترشح می کند که شما را برای مبارزه یا فرار آماده می کند.در لحظاتی که مضطرب یا عصبانی هستید ، به احتمال زیاد موارد زیر را تجربه خواهید کرد:

-ضربان قلب سریع
-تنگی قفسه سینه
-ماهیچه های منقبض یا سفت
-هجوم گرما
-علائم گوارشی مانند اسهال
-سردردهای تنشی

این علائم در شرایط عادی به سرعت از بین می روند. اما اگر در دراز مدت با عصبانیت یا اضطراب مشکل دارید ، ترشح مداوم این هورمون ها ممکن است منجر به مشکلات سلامتی شود.

 

ریشه های روانی 

 

روانشناسان اضطراب و عصبانیت را با از دست دادن کنترل برابر دانسته اند.به عبارت دیگر ، هنگامی که با یک عامل استرس زا مواجه می شوید و احساس می کنید برای مقابله با آن آماده نیستید ، ممکن است مضطرب شوید.
اگر احساس کنید تهدید می شوید ، آن اضطراب می تواند به سرعت به خشم تبدیل شود.
در هر دو مورد ، یک محرک بیرونی احساس امنیت و کنترل شما را تهدید می کند. خشم ممکن است به سادگی یک نسخه شیمیایی تر از اضطراب باشد.
برخی از روانشناسان نیز می گویند که عصبانیت ریشه اضطراب است. افرادی که یاد نگرفته اند چگونه خشم خود را به طور سازنده بیان کنند ، ممکن است اضطراب طولانی مدت را تجربه کنند.

 

تأثیر بر سلامتی

 

اگر احساس عصبانیت و اضطراب برای شما غیرقابل کنترل است ، یا اگر مردم به شما می گویند که نحوه برخورد با عصبانیت و اضطراب باعث ایجاد مشکل می شود ، ممکن است زمان مناسبی برای کمک باشد.عصبانیت و اضطراب بیش از حد می تواند برای سلامت روحی و جسمی شما مضر باشد.
به عنوان مثال ، محققان دریافتند که خشم در اختلالات اضطرابی و اختلالات افسردگی افزایش می یابد.مطالعات دیگر نشان داده است که اضطراب و عصبانیت زیاد می تواند منجر به موارد زیر شود:

-مشکلات ریوی ، از جمله بدتر شدن آسم
-سردرد
-بیماری قلبی 
-خستگی
-فشار خون بالا
-بیخوابی


خشم علامت چندین بیماری است. اگر خشم یا عصبانیت زیادی را تجربه می کنید که مدیریت آن دشوار است ، ممکن است بخواهید در مورد این شرایط بیشتر بدانید:

-اختلال وسواس فکری عملی
-افسردگی
-اختلال دوقطبی
-اختلال انفجاری متناوب
-اختلال شخصیتی خودشیفتگی
-اختلال شخصیت مرزی
-اندوه

به همین ترتیب ، اضطراب با تعدادی از شرایط دیگر همراه است ، از جمله:

-اختلال وسواس فکری عملی
-افسردگی
-اختلال استرس پس از سانحه
-فوبیا
-سندرم روده تحریکپذیر
-اختلالات مصرف مواد

 

چگونه می توان عصبانیت و اضطراب را کنترل کرد؟

 

بسیاری از مداخلات و راهکارهای موثر در کاهش اضطراب نیز روشهای موثری برای کنترل خشم هستند.اگر به دنبال کاهش فوری اضطراب و عصبانیت هستید ، تحرک داشته باشید.محققان معتقدند افرادی که به مدت 20 دقیقه روی تردمیل می دوند علائم خشم و اضطراب کمتری نسبت به قبل از ورزش دارند.

 

تمرین ذهن آگاهی

 

ذهن آگاهی یک تمرین مدیتیشن است که در آن آنچه را که در حال حاضر احساس می کنید بدون تلاش برای قضاوت ، تغییر یا تفسیر افکار و احساسات خود انجام می دهید.نشان داده شده است که تمرینات ذهن آگاهی هم اضطراب و هم عصبانیت را کاهش می دهد.


تمرینات تنفسی

 

تنفس آرام اثرات قدرتمندی بر علائم فیزیولوژیکی اضطراب و عصبانیت دارد.
یکی از معیارهای سلامتی ، تنوع ضربان قلب (HRV) شما است ، تنوع در مدت زمان بین ضربان قلب شما.اگر احساس خطر می کنید ، HRV شما پایین است. زمان بین ضربه ها تغییر چندانی نمی کند. HRV پایین با اضطراب ، افسردگی و بیماری های قلبی مرتبط است.
HRV بالاتر به این معنی است که می توانید به راحتی با تغییرات محیط خود سازگار شوید. قلب شما به طور مناسب سرعت می گیرد و کند می شود.
محققان معتقدند که تنفس آرام می تواند HRV شما را افزایش دهد و باعث می شود احساس اضطراب ، عصبانیت و آرامش کمتری داشته باشید.

 

درمان رفتاری شناختی

 

درمان شناختی رفتاری (CBT) بر این فرض کار می کند که ممکن است الگوهای فکری ناسالمی داشته باشید که عصبانیت و اضطراب شما را بدتر می کند.
کار با یک درمانگر آموزش دیده در CBT ممکن است به شما کمک کند که علت اضطراب یا عصبانیت شما را تشخیص دهید
پس از شناسایی آنها ، می توانید یاد بگیرید که افکار خود را به گونه ای تنظیم کنید که به شما در مدیریت خشم و اضطراب کمک کند.

 

بیشتر بخوانید: دو تکنیک قوی برای کاهش اضطراب

 

 

چه زمانی باید با پزشک صحبت کرد

 

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر ، با یک متخصص بهداشت روان یا پزشک مشورت کنید :

-دوستان ، خانواده یا همکاران در مورد کنترل خشم یا اضطراب شما ابراز نگرانی کرده اند.
-دوره های عصبانیت یا اضطراب مکرر و شدید است.
-شما عصبانیت خود را به شیوه های کلامی یا جسمی تهاجمی ابراز می کنید.
-شما نگران این هستید که عصبانیت یا اضطراب ممکن است شما را افسرده کند.
-اضطراب شما باعث شده است که شروع به اجتناب از رویدادها و برخوردهای مهم کنید.
-عصبانیت یا اضطراب باعث شده است که به فکر صدمه زدن به خود باشید.
-احساس می کنید اضطراب شما در عملکرد یا لذت بردن از زندگی شما اختلال ایجاد می کند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...