این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

خود ارضایی و زود انزالی

خود ارضایی و زود انزالی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/10 نظر 0 بازدید 700

در این مقاله به معقوله خودارضایی زنان و مردان و ارتباط احتمالی آن با دیگر جنبه های رابطه جنسی بپردازیم. برای مثال همواره درباره خودارضایی و زودانزالی و ارتباط بین آنها بحث های زیادی شده است.

خودارضایی و زودانزالی

میل جنسی از نیازهای مهم هر شخصی است؛ از اینرو شناخت و آگاهی از راهکار ارضای غریزه و میل جنسی به روش صحیح، انسان را در رسیدن به زندگی سالم و ایده‌ال یاری می‌دهد. ارضای غریزه جنسی در تمام افراد ، متفاوت است . خودارضایی یکی از روش های رایج رسیدن به ارگاسم در زنان و مردان و در همه سنین است . از آنطرف شاهد افزایش شیوع اختلال زود انزالی در مردان در کلینیک سلامت جنسی کامشیار هستیم . به همین دلیلدر این مقاله به معقوله خودارضایی زنان و مردان و ارتباط احتمالی آن با دیگر جنبه های رابطه جنسی بپردازیم. برای مثال همواره درباره خودارضایی و زودانزالی و ارتباط بین آنها بحث های زیادی شده است.

بخشی از فرایند تربیت فرزندان، آگاهی بخشی و لزوم آموزش مسایل جنسی و ایجاد فرصت شناخت درست آن و وقایع مرتبط با این مسئله است. پدران و مادران با آموزش به‌شیوه‌ی علمی و بموقع مسایل مهم در جامعه و سکسوالیته به فرزندانشان، می‌توانند در شناخت او از بدن و روحیه‌ی خود، خودآگاهی و رفع مشکلات احتمالی آتی، بیشترین نقش را ایفا کنند و طبیعی‌ است این بخشی برجسته از وظیفه‌ای آنان نیز هست.

واژه‌ی (onanism) به مفهوم ارضای میل جنسی توسط خود فرد و بدون عمل نزدیکی است. خودارضایی (masturbation) با رسیدن به لحظه‌ی قله و اوج لذت جنسی (orgasm) به پایان می‌‌رسد. در مردان و جنس مذکر همراه با بیرون ریختن مایع منی و در زنان و جنس مونث همراه با سفتی عضلانی و لذت زیاد در واژن همراه است.
البته پدیده‌ی خودارضایی پیش از امر ازدواج یک امر طبیعی بوده و به سبب نبود و (و یا کمبود) رابطه‌ی جنسی نزد هردو جنس مذکر و مونث شایع است. زمان اولین خود خودارضایی نیز، در افراد متفاوت است. امر خودارضایی در مردان و زنان با محوریت تحریک آلت تناسلی آنان اتفاق می‌افتد. نوجوانان و جوانان با مسئله‌ای به‌نام خودارضایی روبرو هستند و غالبا این پدیده در پسران جوان بیشتر شایع است.

در گذشته برخی نظریات پزشکی از آن به‌عنوان قسمتی از رفتار جنسی طبیعی یاد کرده و عده‌ای هم هنوز بر این باورند که این عمل از فشارهای عصبی ناشی از برخی تحریکات جنسی جلوگیری و ممانعت به عمل خواهد آورد. در افراد سالم، عموما با تحریک آلت تناسلی مرد نعوظ آلت ایجاد می‌شود و گاهی نیز با رویا و خواب دیدن نیز اتفاق میافتد. طی عمل نعوظ ممکن است شخص به حد ماکسیمم انزال رسیده و یا کاملا انزال طبیعی (خروج مایع منی) رخ بدهد. ولی در جریان عمل خودارضایی، مسیر تحریکات رفلکسی ناشی از حس لمس موضعی ناحیه آلت زنانه و مردانه می‌باشد. همچنین تحریک با سایر احساسات انسانی نیز تاثیرگذار است.

واضح است که خودارضایی، در برخی از نوجوانان و جوانان و حتی در افراد متاهل، معمولا با خیال‌بافی پیوسته‌ی فرد همراه است و چنانچه این عمل صورت حادی به خود بگیرد ممکن است موجب اعتیاد شده و رفته رفته قوای جنسی شخص را دچار مشکل کند و یا حتی شخص را دچار زود انزالی کند و در افراد متاهل عامل عدم رضایت‌مندی زناشویی شود. زود انزالی به بخش و حالتی گفته می‌شود که فرد بدون لذت کافی شریک جنسی یا همسرش و زودتر از زمانی که میخواهد به انزال برسد، گفته میشود. نشانه اصلی زودانزالی، انزالی غیرقابل کنترل است که قبل از اتمام یا انجام گرفتن رابطه جنسی زناشویی و یا مدت زمان بسیار کمی بعد از آن با میزان تحریک کم و برخلاف میل و اراده‌ی فرد اتفاق بیفتد. البته زمان استاندارد و مشخص برای به انزال رسیدن بسته به رضایت و نظر افراد از رابطه‌ی جنسی زناشویی‌شان متفاوت است. اخیرا نیز حدود یک سوم (3/1) از مشکلات جنسی مردان، را انزال زودرس (premature ejaculation) گزارش داده‌اند. امروزه تعداد زیادی از مردان بخاطر این قضیه، به کلینیک‌های سلامت خانواده برای بررسی تاثیر مسایل ناتوانی جنسی مراجعه می‌کنند؛ چراکه این مشکل موجب اختلال در سلامت رفتار و روان آنان و در برخی موارد سبب اصلی افسردگی و پرخاشگری زوجین می‌شود.

بیشتر بخوانید: سلامت خانواده و تاثیر مسایل جنسی

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...