این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اثر بیماری روانی بر روابط زوجین

اثر بیماری روانی بر روابط زوجین
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/05/07 نظر 0 بازدید 78

تأثیر بیماری روانی بر روابط زوجین غالباً در رسانه های عمومی و مجلات دانشگاهی پویا نادیده گرفته شده است. بسیاری بررسی کرده اند که چگونه بیماری روانی فرد بر والدین خود تأثیر می گذارد ، یا برعکس ، اینکه چگونه بیماری روانی والدین میتواند روی کودک تأثیر می گذارد.

تأثیر بیماری روانی بر روابط زوجین غالباً در رسانه های عمومی و مجلات دانشگاهی پویا نادیده گرفته شده است. بسیاری بررسی کرده اند که چگونه بیماری روانی فرد بر والدین خود تأثیر می گذارد ، یا برعکس ، اینکه چگونه بیماری روانی والدین میتواند روی کودک تأثیر می گذارد.

این نظارت تا حدودی ناشی از عملکرد سنتی متخصصان بهداشت روان است که بر علائم درونی فرد تمرکز می کنند و از الگوهای ارتباط افراد با یکدیگر در روابط زوجین غافل می شوند.

با این حال ، مدت ها است که توسط کسانی که در این زمینه با زوجین کار می کنند شناخته شده است که افرادی که دارای یک بیماری روانی هستند می توانند تأثیر منفی بر سلامت روان همسر خود داشته باشند و بالعکس. در بعضی مواقع ، هر دو شریک در یک رابطه می توانند با علائمی که در نتیجه بیماری اصلی در یکی از شرکا ایجاد شده است ، دست و پنجه نرم کنند. در حقیقت ، تحقیقات در مورد بیماری های روانپزشکی در روابط زوجین ، رابطه مثبت بین یک شریک مبتلا به یک بیماری روانی و دیگر شریک زندگی خود که از یک بیماری روانی رنج می برند ، پیدا کرده است.

- چگونه با وجود آنکه نمی دانم همسر من با بیماری روانی دست و پنجه نرم می کند ، یا آنکه او فقط به برخی از اتفاقات زندگی واکنش کوتاه مدت نشان میدهد ، با او برخورد کنم؟
بین داشتن یک بیماری روانی مداوم و داشتن یک واکنش استرس موقتی در برابر یک اتفاق ناگوار (مثل از دست دادن شغل ، جدایی از همسر) تفاوت وجود دارد.
توانایی برای تعیین مرزها برای خودتان مهم است. عملکرد بیش از حد از طرف همسر شما می تواند منجر به از دادن فرصت شغلی شود و به همسر تقویت می کند که او نمی تواند برای خودش کاری انجام دهند.

بیشتر بخوانید : رضایت جنسی

- آیا در صورتی که همسرم فردی با خصوصیات اخلاقی خشن در برابر رفتارهای من و دیگران باشد ، میتواند مسئولیت زندگی را بر عهده بگیرد؟
رفتار را از علت جدا کنید. بین رفتار ناهنجار و بیماری روانی (یعنی اختلال شخصیت ضد اجتماعی) رابطه وجود دارد ، اما برخی از رفتارهای پرخاشگر صرفا واکنشی است ، یا الگوی آموخته ای از مقابله است.

- گاهی اوقات بر اثر رفتار های همسرم ، از خودم رفتارهایی نشان میدهم که بر ضد سلامت روانی است. آیا تنها باید خودم به مشاور راجعه کنم یا هردو نیاز ب زوج درمانی داریم؟
شرکا باید برخی از پشتیبانی های خود را در خارج از رابطه پیدا کنند و انتظار نداشته باشند که تمام نیازهای عاطفی آنها توسط شریک زندگی خود برآورده شود.
اما گاهی نیز میتوانید برای دریافت نتیجه عالی به صورت یک زوج به مشاوره بروید.

- چگونه میتوانیم زمانی که فرزندانمان درگیر کشمکش هستد ، از مشاوره کمک بگیریم؟ آیا زوج درمانی نیز به کودکان نیز کمک میکنند یا بهتر است کودکان توسط یک درمانگر جداگانه درمان شوند؟
برخی از درمانگران ازدواج و خانواده با کلیه اعضای خانواده به عنوان یک واحد رفتار می کنند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است کودکان را جداگانه به عنوان بخشی از درمان بدانند. بهتر است از شخص مشاور ، این سوال را بپرسید.

- چگونه از جریان کار با خبر شوم؟
زوج درمانی می تواند به زوجین کمک کند تا رابطه را بهبود بخشند. در عین حال ، زوج درمانی می تواند به همسران کمک کند تا آگاهی بیشتری به خود ببخشند و این آگاهی ممکن است شامل شناخت این مورد باشد که ادامه رابطه امکان پذیر نیست.

اغلب دیده شده است که تأثیرات منفی استرس در روابط بر افرادی که با افسردگی ، اضطراب و اختلالات مرتبط با آن می جنگند ، وجود دارد. یک فرد تا مدتی با یکی از این شرایط دست و پنجه نرم کرده است. شریک زندگی ممکن است در ابتدا وقت زیادی را صرف مراقبت از آن شخص و تلاش برای حفظ رابطه کند. این الگو می تواند سالها ادامه یابد. اما اغلب اتفاق می افتد که شریک مراقبت کننده از این نقش خسته می شود ، زیرا آنها نیازهای خودشان را نادیده می گیرند. نتیجه این است که شریک زندگی ممکن است به آرامی عقب نشینی کند و از نقش مراقب عقب نشینی کند ، یا ممکن است در طغیان های عصبی واکنش نشان دهد. این می تواند علائم اصلی شخص دیگر را بدتر کند.

هنگامی که روابط زوجین تحت فشار استرس است ، شرکا شروع می کنند از نظر جنسی و عاطفی از یکدیگر فاصله بگیرند. آنها تمایل دارند از یکدیگر دوری کنند ، و هنگامی که با هم تنها می شوند ، اغلب متشنج می شوند و در نتیجه مکالمات محدود و یا سطحی انجام می شود. کیفیت اصلی همکاری با یکدیگر به عنوان واحدی برای رفع مشکلات مشترک ، از هم پاشیده می شود زیرا هر دو شریک احساس افزایش ناامیدی می کنند.
اگر یک یا هر دو شریک زندگی خود را با یک بیماری روانی روبرو کنند ، این واکنش های عاطفی منفی اغلب شدت می یابد. در سطح رفتاری ، افراد تمایل به جداسازی خود دارند ، ممکن است برای بی حس کردن احساسات دشوار به سمت الکل و مواد مخدر روی آورند و بعضی اوقات به برخوردهای خارج از ازدواج روی آورند. هنگامی که استرس زناشویی در اوج خود است ، احتمال سوء مصرف مواد ، حرکت به سمت طلاق و پرخاشگری مردان بیشتر است.

بیشتر بخوانید : آیا استرس باعث ناتوانایی جنسی میشود؟

برای احیاء زندگی کمک کنید!

مهم است که زوجین برای کمک به روابط خود مجدداً پیش از این که وضعیت به نقطه بحرانی برسد ، کمک کنند. متأسفانه ، بسیاری از زوج هایی که به زوج درمانی می روند ، مدت طولانی است که این الگوهای ناقص عملکرد رابطه با یکدیگر را تجربه می کنند.
برخی از درمانگران ازدواج و خانواده معتقدند که آموزش قبل از ازدواج می تواند با آموزش مهارتهای اساسی که در ازدواج خود باید از آنها استفاده کند ، راهی موثر برای آماده سازی افراد برای ازدواج باشد. برنامه های آموزشی قبل از ازدواج شامل ماژول های مالی ، ارتباطات سالم ، مقابله با تعارض و برنامه ریزی برای والدین است.

اکثر محققان و درمانگران زناشویی معتقد باشند که داشتن تصویری روشن از آنچه می خواهید برای خودتان و در رابطه خود داشته باشید، این کار برای سلامتی هم رابطه و هم افراد مهم است. این امر بدون در نظر گرفتن میزان بیماری روانی ، یا اینکه بیماری روانی حتی وجود دارد صدق می کند.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...