این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

ناتوانی جنسی ارگانیک

ناتوانی جنسی ارگانیک
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 798

ناتوانی جنسی ارگانیک به معنی ناتوانی در دستیابی به نعوظ به اندازه کافی قوی برای دخول واژینال می باشد و یا ناتوانی در حفظ نعوظ تا پایان مقاربت در مقابل ناتوانی جنسی روانی هم وجود دارد که در این مقاله توضیح میدهیم.

ناتوانی جنسی ارگانیک به معنی ناتوانی در دستیابی به نعوظ به اندازه کافی قوی برای دخول واژینال می باشد و یا ناتوانی در حفظ نعوظ تا پایان مقاربت. برعکس ناتوانی جنسی روانی که ناتوانی جنسی ناشی از اضطراب، گناه، افسردگی یا درگیری درمورد مسائل جنسی مختلف است، به علت مشکلات فیزیکی است.

ناتوانی جنسی ارگانیک شایع تر از دو نوع دیگر اختلال نعوظ است. ده تا 20 درصد مردان میانسال و درصد بسیار بالایی از مردان سالخورده از ناتوانی جنسی رنج میبرند. صرف نظر از اهمیت آن به عنوان یک مشکل جنسی و ناراحت کننده، ناتوانی جنسی ارگانیک ممکن است علامتی از مشکلات پزشکی مهم باشد که باید توسط متخصص سکسولوژی بررسی شود.

 

آزمون اضطراب سلامت

 

چگونه تعیین کنیم که علل ارگانیک است یا روانشناختی؟

 
اولین گام در ارزیابی و درمان اختلال نعوظ، تعیین این است که آیا علت آن علل ارگانیک است یا روان شناختی است. این معمولا نیاز به داده های بالینی و آزمایشگاهی دارد. تست های تخصصی زمانی مهم هستند که تشخیص های افتراقی خاص در نظر گرفته شوند.یکی از روش های نوین درمان اختلال نعوظ ، تقویت نعوظ با شاک ویو است باید با مراجعه به یک کلینیک سکس تراپی و دریافت مشاوره جنسی از سلامت جسمی اطمینان حاصل کرد

شرح حال عمومی و تاریخچه پزشکی بیمار می تواند در تشخیص ناتوانی جنسی ارگانیگ از روانی مفید باشد . بیمار با ناتوانی جنسی ارگانیک مشکلات مربوط به نعوظ را که طی ماهها تا سالها پیشرفت می کند، توصیف می کند. در ابتدا، بیمار نعوظ جزئی یا نعوظ به اندکی قوی دارد که در طول مقاربت شل می شود. با گذشت زمان، نارسایی در نعوظ به طور کامل در می آید . ناتوانی جنسی ارگانیک ثابت و غیر اختصاصی است، به این معنی که با تغییر شریک جنسی بهتر یا بدتر نمیشود و یا نوع تحریک در شدت آن تاثیری ندارد.
در مقابل، ناتوانی جنسی روانی معمولا به طور ناگهانی شروع می شود، اغلب در ارتباط با آسیب روحی و روانی ایجاد میشود و ممکن است کاهش یافته و از بین برود.. بیماران با ناتوانی جنسی روانی ممکن است با یک شریک جنسی اختلال نعوظ کامل داشته باشند اما با دیگری نه، یا در طول رابطه جنسی، اما نه در طول تحریک خود، ناتوان باشند. به طور معمول، وجود نعوظهای خود به خودی صبحگاهی، بیشتر مطرح کننده علل روانی ناتوانی جنسی است تا ارگانیک.

درباره علل عدم نعوظ صبحگاهی بیشتر مطالعه کنید.

 

برای بیماری که تاریخچه پزشکی اش ناتوانی جنسی ارگانیک را نشان می دهد ، ارزیابی بیشتر تاریخچه پزشکی، داده های فیزیکی و آزمایشگاهی به شناسایی علت اصلی کمک خواهد کرد. بیماری عروق شایع ترین علت ناتوانی جنسی ارگانیک است. در موارد پیشرفته، سندرم Lehriche ، انسداد آرترولیاک که باعث لنگش ران ها، یا از دست دادن توده عضلانی در باسن و پاها وهمچنین ناتوانی جنسی مشود مطرح است. با این حال، اکثر بیماران مبتلا به بیماری عروقی، مبتلا به بیماری عروقی خفیف تری هستند و تعداد بسیار کمی بیماری های انسدادی شدید مانند انسداد عروق بستر هیپوگاستر کاوورنوز را دارند. حتی در میان بیماران بدون لنگش، بیماری انسدادی عروقی هنوز هم میتواند علت احتمالی ناتوانی جنسی ارگانیک باشد، به خصوص اگر عوامل خطر آترواسکلروز وجود داشته باشد. بیماری غیر آترواسکلروز در بیمار با سابقه تروما یا پرتودرمانی لگن مورد توجه است، که هر دو باعث فیبروز عروق می شوند.

نعوظ چیست؟


نعوظ یک رویداد عروقی است. هنگامی که جریان خون به آلت تناسلی مرد افزایش می یابد، سفت و سخت تر می شود و خروج وریدی از طریق فیزیولوژیکی مسدود می شود یعنی خون داخل آلت تجمع می یابد. جریان خون این ناحیه توسط سه سیستم ارگانیک – سیستم عصبی، گردش خون و سیستم غدد درون ریز – کنترل می شود.سیستم نورولوژیک برای تخلیه و پرشدن عروق خونی ضروری به حساب می آید، به طوری که خون به بافت نعوظ منتقل می شود؛ سیستم گردش خون جریان خون کافی را به بستر هیپوگاستر-کورنوئید، از عروق خلقی داخلی فراهم می کند؛ و سیستم غدد درون ریز، که بوسیله تستوسترون عمل میکند، از طریق مکانیزمی که هنوز مشخص نشده است، نقش مهمی را ایفا می کند.

 

مسیرهای نورولوژیکی مورد نیاز برای نعوظ در قشر مغز منشا میگیرند . علل بسیاری از ناتوانی جنسی نوروژنیک هستند. هر چیزی که مسیرهای عصبی را مختل می کند یا انتقال مواد شیمیایی در سلول های عصبی را مختل کند، بر روی نعوظ اثر منفی خواهد گذاشت. عوامل روانشناختی ممکن است با مهار مسیرهای مخرب قشر مغزی،همراه باشد
سیستم گردش خون نقش مهمی در به دست آوردن و حفظ نعوظ دارد. افزایش جریان خون به فشار خون موجود در عروق خونی آلت تناسلی بستگی دارد. ضایعات عروقی، معمولا آترواسکلروتیک، و گاهی اوقات فیبروتیک و کاهش فشار خون سیستمیک جریان را به آلت محدود می کند. در برخی از بیماران، جریان خون در حالت استراحت ممکن است برای به دست آوردن نعوظ کافی باشد اما برای حفظ آن در طول مقاربت کافی نیست، در حالیکه عضلات لگن تقاضای بیشتر برای ذخیره خون را به خطر می اندازند.

تستوسترون برای میل جنسی طبیعی ضروری است و نقش مهمی در توانایی جنسی دارد. اختلال در غدد درون ریز، همانطور که در مشکلات اولیه بیضه و یا اختلالات هیپوفیز و هیپوتالامیک دیده می شود، با ناتوانی جنسی همراه است که با درمان جایگزینی تستوسترون بهبود می یابد
در اکثر بیماران، علت ناتوانی جنسی، ارگانیک است. و نه غدد درون ریز، و علت به راحتی درمان نشده است. این بیماران نیاز به آزمایش فیزیولوژیک و اورولوژی برای تشخیص خاص دارند. علل احتمالی ناتوانی جنسی در این گروه شامل بیماری های عروقی و عصبی هستند. این بیماران کاندید پروتز آلت تناسلی یا در موارد خاص نیازمند بازسازی عروقی هستند. بیماران علاقه مند به رویکردهای جراحی باید برای آزمایش بیشتر مراجعه کنند. با ادامه کار بیمارانی که ترجیح می دهند جراحی را انجام ندهند، کم نیستند
 

رابطه جنسی مقعدی و عوارض آن چیست؟

 


بروزرسانی :  98/09/19

By : R .Tavakoli

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...