این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اختلال ارگاسم خانم ها

اختلال ارگاسم خانم ها

ارگاسم زنان و رسیدن به اوج لذت جنسی از فردى به فرد دیگر متفاوت است . همچنین تجارب ارگاسم نیز در یک فرد مى تواند متفاوت باشد. 

اختلالات ارگاسمى زنان به تاخیر قابل توجه ، کاهش شدت ، نبود ارگاسم و یا افت شدید احساسات در اوج لذت جنسى گفته مى شود . این اختلال می تواند باعث ایجاد سایر مشکلات جنسی در همسر فرد مبتلا شود. اغلب در مشاوره جنسی کلینیکی نیاز به درمان زود انزالی یا تقویت نعوظ و یا دیر انزالی دیده می شود.

اگر شما علایم فوق را دارید ولى از عملکرد جنسى خود راضى هستید و شریک جنسى شما هم نگران رابطه با شما نیست ، نیاز نیست به پزشک مراجعه کنید . اما اگر علایم فوق بیش از 6 ماه طول کشیده و در فعالیت جنسى شما اختلال ایجاد کرده و شما را مضطرب نموده است ،بهتر است با پزشکتان مشورت کنید . 

اختلالات ارگاسم زنان به چهار گروه تقسیم مى شوند : 

مادام العمر 

اکتسابى 

عمومى 

موقعیتى 

اختلال مادام العمر شامل مواردیست که در آن زن هرگز ارگاسم را تجربه نکرده است . در حالیکه در اختلالات اکتسابى زن در گذشته قابلیت رسیدن به ارگاسم راداشته و این قابلیت را ازدست داده است .

در اختلالات موقعیتى ،زن در حالات یا مکان یا وضعیت خاص به ارگاسم مى رسد  و در اختلالات عمومى ، زن در هیچ وضعیتى ارگاسم را تجربه نمى کند . 

عوامل متعددى در این اختلال مى توانند دخیل باشند . 

روابط اجتماعى در دوران کودکى ، تصورات غلط از روابط جنسى و نگرش هاى منفى در خانواده به لذت جنسى از مهمترین عوامل هستند.

اصولا زنان با اختلالات خلقى و رفتارى از میزان کمترى از لذت فعالیت جنسى برخوردارند . و اصولا در چرخه پاسخ جنسى زنان با مشکلات خلقى همواره سطوح پایین ترى از عملکرد جنسى در مقایسه با افراد سالم نشان مى دهند. 

مشکل رابطه با شریک جنسى نیز تاثیر قابل توجهى در بروز اختلالات ارگاسمیک دارد. 

تمام مسایل فوق اثرات متقابل وتشدید کننده بر هم دارند ، بطور مثال فردى که در دوران کودکى نگرش منفى به مسائل جنسى دارد در بزرگسالى نیز در ایجاد رابطه صمیمى با شریک جنسی دچار مشکل مى شود. 

عوارض اختلال ارگاسم زنان
اختلال ارگاسم زنان یکی از مشکلات نسبتا شایع به نظر می رسد. این در حالی است که اغلب زنان از ارگاسم خود شناخت صحیحی ندارند. ارگاسم به معنای اوج لذت جنسی است. ارگاسم دارای علایم جسمانی –روانی است. بسیاری از زنان نمی دانند که این تجربه را در زندگی جنسی خود داشته اند یاخیر. این موضوع باعث نارضایتی جنسی در روابط زناشویی است. نارضایتی باعث ایجاد اختلال در روابط بین فردی همسران می شود. ادامه مشکل ارگاسم زنان باعث دوری زن وشوهر از یکدیگر می شود. اغلب زنان خودشان را با دیگران مقایسه می کنند. نداشتن آگاهی جنسی درست دلالیل زیادی دارد. این دلایل شامل: تربیت جنسی، مسایل فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی وموارد دیگر می باشد. همه افراد در ذهن خود از لذت جنسی ذهنیتی دارند. اما اینکه ذهنیت ما با واقعیت هماهنگی و مطابقت داشته باشد الزامی نیست. این ذهنیت ها منبعث از دریافت های ما از رسانه ها، قصه ها، کتابها ورویاپردازی هایمان است.

علل اختلال ارگاسم در زنان
علل  اختلال در اوج لذت جنسی زن موارد گوناگونی است که شامل:

1- اختلالات روانی غیر جنسی(مانند افسردگی ماژور)

2- اختلالات روانی جنسی (اختلال بی میلی جنسی یا اختلال در بر انگیختگی جنسی)

3- مصرف داروها (مثل تیروکسین در بیماری تیرویید و …)

4- عوارض بیماری های پزشکی ( ام اس، ضایعات نخاعی، زایمان های خشن و…)

5- عوامل بین فردی( مشکلات شدید زناشویی، وابستگی های عاطفی به غیر از همسر)

6- عوامل استرس زای محیطی

7- انتظارات فرهنگی و محدودیت های اجتماعی

8- تربیت خانوادگی و مسایل مرتبط با آن

9- عوامل جسمانی در ناحیه لگن خاصره و دستگاه تناسلی

10- مشکلات جنسی همسر مانند اختلال نعوظ یا زود انزالی 

تشخیص اختلال ارگاسم زنان
مسایل ارتباط جنسی در جوامع مختلف برای زنان بصورت تابو معمولا مطرح می شود. لذا دانش افراد در این زمینه نه تنها کافی نیست بلکه بعلت نداشتن منبع قابل اعتماد از صحت کافی نیز برخوردار نمی باشد. این مشکل در میان افراد کم سواد بیشتر نیز است. انتظارات خاص اجتماعی – فرهنگی، شخصیت و سایر مسایل رایج در اجتماع از این قشر بیشتر است. در اغلب جوامع  روابط جنسی یک رفتار در سطح پایین نگاه می شود در اکثر جوامع صحبت کردن و آموزش در زمینه لذت جنسی جایز شمرده نمی شود. این موضوع در مورد زنان و تربیت جنسی آنان اهمیت بیشتری پیدا می کند. نداشتن آگاهی باعث شده است حتی برخی زنان در طی عمرشان حتی یکبار تجربه ارگاسم را نداشته باشند. ضرورت لذت جنسی از دیدگاه مذاهب و خرده فرهنگ های مختلف برای زنان تابو محسوب می شود. اما داشتن اوج شهوت جنسی زن باعث می شود کیفیت روابط جنسی برای زوجین بالا برود. وجود ارگاسم در زنان باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در مردان می شود. رسیدن ارگاسم در زن ومرد در یک رابطه جنسی باعث  ایجاد صمیمت و روابط عاطفی قوی در خانواده می شود.

درمان اختلال ارگاسم زنان
همانطور که در بالا ذکر شد علل زیادی موجب ایجاد اختلال دراوج شهوت جنسی زن می شود. بررسی این علل و رفع آنها برعهده پزشک است. این مشکل شیوع بالایی در جوامع دارد. اما خبر خوش اینست که قابلیت درمان بالایی دارد. مدت زمان درمان با توجه به دلایل ایجاد کننده متفاوت است. هیچ گاه در درمان خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. هر انسانی زندگی منحصر به فردی را دارد. شما در یک خانواده حتی اگر دوقلو هم باشید شرایط متفاوتی را حتی به میزان کم دارا هستید. این شرایط متفاوت در تمام مسایل فردی، جسمی، روانی و… افراد تاثیرگذار است. تفاوت ها باعث پاسخ های گوناگون ما می شود. بعبارتی هر یک از افراد بشر در نوع خود منحصر به فرد است. مقایسه نکردن در درک وضعیت و پذیرش مسایل به شما کمک بسیاری می کند. بخشی از درمان ممکن است نیازمند به مداخلات پزشکی و درمان دارویی داشته باشد (مانند بیماریهای لگن خاصره، بیماریهای آمیزشی و بیماریهای زمینه ای).

اغلب مراجعین به کلینیک به علت اختلالات ارگاسمیک قبلا تجربه اوج لذت جنسی داشته اند ولی برای مدتی است که دیگر ارگاسم را تجربه نمی کنند.

در میان بیماری ها شایع ترین علت ایجاد کننده اختلال ارگاسم زنان، دیابت است. در زنان دیابتیک عموما خشکی واژن در هنگام مقاربت مانع از احساس راجتی می شود.اغلب مراجعین دیابتیک که قند خون خود را خوب کنترل می کنند با اقدام ساده لوبریکاسیون، سکس بهتری تجربه می کنند.در این افراد تجربه ارگاسم راحت تر ایجاد می شود

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...