این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اختلالات پارافیلیک

اختلالات پارافیلیک
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/10/19 نظر 0 بازدید 365

اختلالات عملکرد جنسی، نارضایتی جنسیتی و پارافیلیک، اختلالاتی هستند که در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی DSM5 یک طبقه را به خود اختصاص داده اند. در این مقاله اختلالات پارافیلیک مورد بررسی قرار می گیرد.

وجهه مشخصه ی اختلالات پارافیلیک عبارت است از علاقه ی جنسی شدید و پایدار به غیر از علاقه ی جنسی به تحریک تناسلی یا نوازش مقدماتی با انسان های بالغ و راضی به برقراری رابطه ی جنسی.

در DSM5 تعداد 8 اختلال پارافیلیک گنجانده شده است:

  • اختلال تماشاگر جنسی
  • اختلال نمایشگری
  • اختلال مالش دوستی
  • اختلال آزارخواهی جنسی
  • اختلال آزارگری جنسی
  • اختلال بچه بازی
  • اختلال یادگار خواهی
  • اختلال مبدل پوشی

 

اختلال تماشاگر جنسی:

اختلال تماشاگر جنسی بنا به تعریف عبارت است از مشاهده ی فرد (یا افراد) بی خبری که برهنه است، در حال لباس کندن است، یا در فعالیت جنسی شرکت دارد. فرد مبتلا، بر اساس این تمایلات شدید جنسی با فردی که رضایت ندارد وارد عمل شده است یا این خیال پردازی ها یا تمایلات شدید جنسی، سبب ایجاد ناراحتی بالینی قابل ملاحظه یا افت کارکرد ها شده اند.

اختلال نمایشگری:

اختلال نمایشگری بنا به تعریف عبارت است از نشان دادن نواحی تناسلی خود به فردی بی خبر، با این شرط اضافه که فرد مبتلا، بر اساس این تمایلات شدید جنسی با فردی که رضایت ندارد وارد عمل شده است، یا این خیالپردازی ها یا تمایلات شدید جنسی، سبب ایجاد ناراحتی بالینی قابل ملاحظه یا افت کارکردها شده اند.

اختلال مالش دوستی:

اختلال مالش دوستی عبارت است از برانگیختگی جنسی ناشی از لمس یا مالش فردی که به این عمل رضایت ندارد. فرد مبتلا بر اساس این تمایلات شدید جنسی با فردی که رضایت ندارد وارد عمل شده است، یا این خیالپردازی ها یا تمایلات شدید جنسی، سبب ایجاد ناراحتی بالینی قابل ملاحظه یا افت کارکردها شده اند.

اختلال آزارخواهی جنسی:

اختلال آزارخواهی جنسی عبارت است از قرار گرفتن در معرض تحقیر، ضرب و شتم، به بند کشیده شدن یا سایر روش های اعمال رنج و درد. این خیالپردازی ها، تمایلات شدید یا رفتارها باید سبب ایجاد ناراحتی بالینی قابل ملاحظه یا افت کارکرد ها نیز بشوند.

اختلال آزارگری جنسی:

اختلال آزارگری جنسی عبارت است اقداماتی که در آن ها، فرد مبتلا، از رنج جسمانی یا روانی فرد دیگری، به طور مکرر به برانگیختگی جنسی شدید دست می یابد. فرد مبتلا بر اساس این تمایلات شدید جنسی با فردی که رضایت ندارد وارد عمل شده است، یا این خیالپردازی ها یا تمایلات شدید جنسی، سبب ایجاد ناراحتی بالینی قابل ملاحظه یا افت کارکردها شده اند.

اختلال بچه بازی:

اختلال بچه بازی بنا به تعریف عبارت است از خیالپردازی ها، تمایلات شدید، یا رفتارهای برانگیزاننده جنسی که شامل فعالیت جنسی با کودک نابالغ (معمولا با سن 13 سال یا کم تر) هستند. برخی افراد مبتلا به این اختلال، فقط به کودکان جلب می شوند، در حالی که برخی دیگر، به بزرگسالان نیز جلب می شوند. فرد مبتلا بر اساس این تمایلات شدید جنسی وارد عمل می شود و یا آنکه این خیال پردازی ها یا تمایلات شدید جنسی باید سبب ایجاد ناراحتی چشمگیر یا مشکلات بین فردی شوند. فرد مبتلا باید حداقل 16 سال سن داشته و حداقل 5 سال بزرگتر از کودکی باشد که این خیال پردازی ها یا رفتار متوجه اوست.

اختلال یادگارخواهی:

اختلال یادگارخواهی عبارت است از استفاده از اشیایی بی جان مانند لباس زیر یا کفش و یا تمرکز کاملا اختصاصی بر عضو یا اعضای بدنی غیر تناسلی، جهت برانگیختگی جنسی. این خیالپردازی ها یا تمایلات شدید جنسی، سبب ایجاد ناراحتی بالینی قابل ملاحظه یا افت کارکردها شده اند.

اختلال مبدل پوشی:

وجهه مشخصه ی اختلال مبدل پوشی، عبارت است از برانگیختگی جنسی مکرر و شدید از پوشیدن لباس های جنس مخالف. این خیالپردازی ها یا تمایلات شدید جنسی، سبب ایجاد ناراحتی بالینی قابل ملاحظه یا افت کارکردها شده اند.

 

در صورت تمایل می توانید آزمون بهزیستی روانی را انجام بدهید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...