این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

مایع منی نرمال چه ویژگی هایی دارد؟

مایع منی نرمال چه ویژگی هایی دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 12,328

مایع منی یا سمینال ، مایع سفید رنگی است که از طریق مجرای ادرار در طول انزال از آلت تناسلی مرد خارج می شود . این مایع شامل سلول های اسپرم متحرک به نام spermatozoa و یک مایع غنی از مواد مغذی به نام مایع منی است. هدف مایع منی، انتقال سلول های اسپرم و افزایش توانایی اسپرم ها در باروری و تولید مثل است.
 

مایع منی چیست ؟

مایع منی یا سمینال، مایع سفید رنگی است که از طریق مجرای ادرار در طول انزال از آلت تناسلی مرد خارج می شود. این مایع شامل سلول های اسپرم متحرک به نام spermatozoa و یک مایع غنی از مواد مغذی به نام مایع منی است. هدف مایع منی، انتقال سلول های اسپرم و افزایش توانایی اسپرم ها در باروری و تولید مثل است.
 

 

آزمون میزان علاقه در زوج ها

 

نحوه تولید مایع منی چگونه است؟

سلول های اسپرم تولید می شوند و در اپیدیدیم ذخیره می شوند ، اسپرم ها کمتر از 10 درصد از مایع منی تشکیل می دهند . در طی انزال، مجرای ضخیم دیواره ای که vas deferens نامیده می شود، سلول های اسپرم را از اپیدیدیم به مجرای ادرار و سپس خارج از بدن و یا به داخل واژن از طریق آلت تناسلی انتقال می دهد.

در طول زمان عبور اسپرم ها در مسیر خود از بیضه ها به آلت تناسلی با ترشحات سه غده ترکیب می شوند و مایعی را به وجود می آورند که آن را مایع سمینال می  گویند. ترکیب این مایع با اسپرم ها مایع منی را به وجو می آورد. این سه غده که اغلب به عنوان غدد جنسی فرعی شناخته می شوند، شامل غدد میزراهی، غده پروستات و غدد وزیکول سمینال هستند.

 

بوی مایع منی و طعم آن چگونه است؟

بوی مایع منی به صورت نرمال به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فروکتوز (قند به عنوان تغذیه برای اسپرم)، اغلب بویی مانند بوی کلر و طعم کمی شیرینی دارد. گفته می شود که طعم مایع منی در افراد مختلف، متفاوت است و ممکن است تحت تاثیر رژیم غذایی فرد قرار گیرد. طعم آن نیز آن چنان واضح نیست و مزه خاصی ندارد. 
 

حجم عادی مایع منی در طی انزال چقدر است؟

حجم مایع منی که در حین انزال منتشر می شود، در بین مطالعات تحقیقاتی متفاوت است، اگر چه حجم متوسط ​​حدود 3.4 میلی لیتر است. همچنین، دو عامل که ممکن است حجم مایع منی را در طول انزال تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از :

1-مدت زمانی که از آخرین انزال شما گذشته است.

2-وضعیت هیدراتاسیون بدن شما.

مایع منی قرمز یا قهوه ای نشانه چیست؟

اگر مایع منی شما ظاهر قرمز یا قهوه ای رنگ داشته باشد، می تواند نشانه ای از وجود خون در منی باشد. در حالی که این ممکن است به نظر شما جدی و خطرناک بیاید، در اغلب موارد، وجود خون در منی (یعنی hematospermia) معمولا خوش خیم است. شایع ترین علت آن انجام بیوپسی از پروستات است، اما همچنین می تواند به علت شرایط مختلف دیگری باشد که بر اندام های دستگاه تولید مثل مردان مانند عفونت تاثیر می گذارد. به ندرت، خون در مایع منی نشانه ای سرطان است.

خبر خوب این است که hematospermia اغلب به طور کلی خود به خود رفع میشود. با این حال، مهم است که آن را توسط دکتر خود چک کنید. پزشک به احتمال زیاد سوالاتی در مورد شرایط جسمی و فیزیکی شما می پرسد و همچنین یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد (از غده پروستات و بیضه ها)، پزشک ممکن است برای شما آزمایش ادرار و یا سو نوگرافی درخواست کند تا مطمئن شود عفونت و التهاب در اندام تناسلی وجود ندارد.آزمایشات را انجام دهید
 

مایع منی سبز یا زرد نشانگر چه چیزی می تواند باشد؟

مایع منی طبیعی ممکن است دارای رنگ سفید یا کمی زرد باشد. هرچه مدت زمان بیشتری از آخرین انزال شما گذشته باشد بیشتر به سمت زرد متمایل خواهد بود که این موضوع طبیعی است. اما مایع منی با  رنگ زرد پررنگ یا سبز مشخصا می تواند یک عفونت مانند عفونت STI (گونوره) را نشان دهد. اگر مایع منی به علت عفونت گونوره ا تغییر رنگ داده باشد، درمان با آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک ضروری خواهد بود. 

چرا مایع منی زرد رنگ می شود؟


بروزرسانی : 98/09/02

By : R.Tabrizaki

 

نظرات

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...