این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

مایع منی نرمال چه ویژگی هایی دارد؟

مایع منی نرمال چه ویژگی هایی دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 0 نظر

مایع منی یا سمینال ، مایع سفید رنگی است که از طریق مجرای ادرار در طول انزال از آلت تناسلی مرد خارج می شود . این مایع شامل سلول های اسپرم متحرک به نام spermatozoa و یک مایع غنی از مواد مغذی به نام مایع منی است. هدف مایع منی، انتقال سلولهای اسپرم و افزایش توانایی اسپرسم ها در باروری و تولید مثل است.
 

مایع منی یا سمینال ، مایع سفید رنگی است که از طریق مجرای ادرار در طول انزال از آلت تناسلی مرد خارج می شود . این مایع شامل سلول های اسپرم متحرک به نام spermatozoa و یک مایع غنی از مواد مغذی به نام مایع منی است. هدف مایع منی، انتقال سلولهای اسپرم و افزایش توانایی اسپرسم ها در باروری و تولید مثل است.
نحوه تولید مایع منی چگونه است؟
سلول های اسپرم تولید می شوند و در اپیدیدیم ذخیره می شوند ، اسپرم ها کمتر از 10 درصد از مایع منی تشکیل می دهند . در طی انزال، مجرای ضخیم دیواره ای که vas deferens نامیده می شود، سلول های اسپرم را از اپیدیدیم به مجرای ادرار و سپس خارج از بدن و یا به داخل واژن از طریق آلت تناسلی انتقال می دهد.

همانطور که سلولهای اسپرم از طریق واز دفران عبور می کنند، سه غده مختلف از ترشحات مخاطی را (مایع سمینال نامیده می شود) که با سلول های اسپرم ترکیب می شود، تولید می کنند. این سه غده که اغلب به عنوان غدد جنسی فرعی شناخته می شوند ، شامل غدد Cowper’s، غده پروستات و غدد سمینال وزیکول هستند.


بوی مایع منی و طعم آن چگونه است؟


به دلیل محتوای بالای فروکتوز، اغلب بویی مانند بوی کلر و طعم کمی شیرینی دارد. گفته می شود که طعم مایع منی در افراد مختلف ، متفاوت است و ممکن است تحت تاثیر رژیم غذایی قرار گیرد.


حجم عادی مایع منی در طی انزال چقدر است؟
حجم مایع منی که در حین انزال منتشر می شود، در بین مطالعات تحقیقاتی متفاوت است، اگر چه حجم متوسط ​​حدود 3.4 میلی لیتر است. همچنین، دو عامل که ممکن است حجم اسپرم در طول انزال را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از : زمانی که از آخرین انزال شما گذشته و وضعیت هیدراتاسیون بدن.

مایع منی قرمز یا قهوه ای نشانه چیست؟

اگر اسپرم شما یک ظاهر قرمز یا قهوه ای داشته باشد، می تواند نشانه ای از وجود خون در منی باشد. در حالی که این ممکن است به نظر شما جدی و خطرناک بیاید، در اغلب موارد، وجود خون در منی (یعنی hematospermia) معمولا خوش خیم است. شایعترین علت آن انجام بیوپسی از پروستات است، اما همچنین می تواند به علت شرایط مختلف دیگری باشد که بر اندام های دستگاه تولید مثل مردان مانند عفونت تاثیر می گذارد. به ندرت، خون در مایع منی نشانه ای سرطان است.

خبر خوب این است که hematospermia اغلب به طور کلی خود به خود رفع میشود. با این حال، مهم است که آن را توسط دکتر خود چک کنید. پزشک به احتمال زیاد سوالاتی در مورد شرایط جسمی و فیزیکی شما میپرسد و همچنین یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد ( از غده پروستات و بیضه ها)، پزشک ممکن است برای شما آزمایش ادرار و یا سو نوگرافی درخواست کند تا مطمئن شود عفونت و التهاب در اندام تناسلی وجود ندارد.


مایع منی سبز یا زرد نشانگر چه چیزی می تواند باشد؟


مایع منی ممکن است دارای رنگ سفید یا کمی زرد باشد. اما اسپرم با یک رنگ زرد یا سبز مشخص می تواند یک عفونت مانند عفونت STI (گونوره) را نشان دهد. اگر مایع منی به علت عفونت گونوره ای تغییر رنگ داده شود، درمان با آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک ضروری خواهد بود. به همین ترتیب، اگر اسپرم شما مضطرب باشد، به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا این امر اغلب علامتی از عفونت است.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...