این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

رابطه جنسی پس از سرطان سینه

رابطه جنسی پس از سرطان سینه
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/06/21 نظر 0 بازدید 24

ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا شما از نظر جسمانی به اندازه کافی خوب باشید یا بتوانید از نظر احساسی با هر نوع فعالیت جنسی کنار بیایید. با این حال ، برخی افراد ممکن است بخواهند در اسرع وقت به صمیمیت و رابطه جنسی بازگردند.

 

ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا شما از نظر جسمانی به اندازه کافی خوب باشید یا بتوانید از نظر احساسی با هر نوع فعالیت جنسی کنار بیایید. با این حال ، برخی افراد ممکن است بخواهند در اسرع وقت به صمیمیت و رابطه جنسی بازگردند. این برای همه متفاوت خواهد بود و مهم است که آنچه را که برای شما مناسب است انجام دهید.

 

 

اگر در  اطراف مقعد و ناحیه تناسلی دچار زگیل شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی را بخوانید .

 

1. از دست دادن میل جنسی

 

بسیاری از زنانی که تحت درمان سرطان سینه قرار می گیرند ، میل جنسی در آنها کاهش می یابد. از دست دادن میل می تواند ماهها پس از درمان ادامه پیدا کند اما با گذشت زمان این روند باید بهبود یابد.
میل جنسی تنها یکی از دلایلی است که زنان برای صمیمیت جنسی انتخاب می کنند. دلایل دیگر می تواند شامل نشان دادن شریک زندگی خود باشد که او را دوست دارد ، احساس نزدیکی یا دوست داشتن شریک زندگی خود ، بازگرداندن احساس عادی بودن ، از بین بردن تنش ، یا دادن یا دریافت آرامش.
این می تواند بعد از درمان تغییر کند. ممکن است به دلیل عوارض جانبی درمان ، خستگی طولانی مدت ، تغییر در بدن و اطمینان از ظاهر شما ، یا به دلیل این که نمی توانید بر هیچ چیز دیگری به جز تشخیص و درمان خود تمرکز کنید ، تماس جنسی کمتری بخواهید.
حتی اگر فعالیت جنسی شما در طول درمان و پس از آن کاهش یافته یا به طور کامل متوقف شده است ، ممکن است بخواهید درصورت داشتن رابطه نزدیکی با شریک زندگی خود داشته باشید. ممکن است تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشید ، اما ممکن است خوشحال باشید که دستان شما را در دست می گیرد ، در آغوش می گیرد ، می بوسید. فعالیت جنسی همچنین می تواند شامل لمس و سایر روش های محبت دیگر باشد که همیشه منجر به رابطه کامل نمی شود ، اما همچنان منجر به لذت می شود.
بازگشت به رابطه جنسی پس از درمان می تواند یک روند تدریجی باشد که شما با سرعت خود انجام می دهید.

 

2. بازگشت به رابطه جنسی

 

هنگامی که احساس می کنید فعالیت جنسی را افزایش داده یا از سر می گیرید ، ممکن است بخواهید زمانی اختصاصی برای خود و شریک زندگی خود داشته باشید ، بدون این که حواس شما را پرت کند.
این ممکن است به در نظر گرفتن آنچه شما و همسرتان از صمیمیت و رابطه جنسی انتظار دارید ، کمک کند و راههای جدیدی را برای به اشتراک گذاشتن لذت جنسی مورد بررسی قرار دهد.
ارتباط با یکدیگر در این زمان بسیار مهم است. هر دوی شما به فرصت نیاز دارید تا در مورد احساس خود صحبت کنید و یکدیگر را درک کنید. ممکن است صحبت در مورد رابطه جنسی همیشه آسان نباشد و ممکن است برای شما راحت تر باشد که در جایی صحبت کنید که هر دو احساس راحتی می کنید ، شاید دور از اتاق خواب. برخی از افراد توصیه می کنند که با نوشتن آنچه در مورد یکدیگر دوست دارید شروع کنید و تمرین کنید تا در مورد این نکات مثبت صحبت کنید.
اثرات درمان شما ممکن است به این معنی باشد که شما باید در مورد آزمایش موقعیت های مختلف جنسی فکر کنید. این ممکن است به دلیل درد یا ناراحتی باشد یا به این دلیل که شما نمی خواهید تمرکز بر قسمت خاصی از بدن شما باشد. سایر عوارض جانبی درمان ، مانند علائم یائسگی ، می تواند زندگی جنسی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

نکاتی برای بازگشت به رابطه جنسی

 

1. از نو شروع کنید

سعی کنید چیزها را الان با وضعیت قبل از تشخیص سرطان سینه مقایسه نکنید. ممکن است زمان و صبر لازم باشد تا با تغییرات ناشی از سرطان سینه سازگار شود.

2. از روان کننده ها یا مرطوب کننده ها استفاده کنید

استفاده منظم از روان کننده واژن یا مرطوب کننده واژن باعث کاهش خشکی واژن و جلوگیری از درد می شود.


3. بدن خود را کاوش کنید

کاوش بدن خود در ابتدا می تواند مفید باشد. ممکن است بخواهید از انگشتان دست یا ویبراتور استفاده کنید. ممکن است استفاده از روان کننده واژن مفید باشد. این می تواند به شما کمک کند دریابید که چه نوع لمسی هنوز خوشایند است یا کجا دردناک است.

 

4. تمرینات کف لگن

 

انجام تمرینات کف لگن جریان خون را در ناحیه واژن افزایش می دهد و می تواند احساسات جنسی را افزایش داده و به آرامش این ماهیچه ها کمک کند.

 

5. عجله نکنید

 

در ابتدا انجام امور به آرامی ممکن است کمک کننده باشد. به این فکر کنید که با چه نوع صمیمیتی احساس راحتی می کنید و چقدر انرژی دارید. 

 

6. فضایی آرام ایجاد کنید

ایجاد روحیه مناسب ممکن است به آرامش شما کمک کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.موسیقی یا رایحه درمانی می توانند به ایجاد فضایی راحت و حساس کمک کنند.

 

7. آنچه را برای شما راحت است بپوشید

 

برخی از زنان ممکن است در برهنه بودن احساس ناراحتی کنند و لباس شب بپوشند. دیگران از پروتز و سوتین برای خواب استفاده می کنند. انجام هر کاری که به شما احساس آرامش بیشتری می دهد بسیار مهم است ، حتی اگر این امر باعث می شود صمیمیت یا رابطه جنسی خود به خود کمتر شود.

 

8. خودارضایی 

لمس حسی و تناسلی ، با شریک زندگی و به تنهایی ، می تواند به حذف اضطراب مربوط به رابطه جنسی کمک کند و می تواند نقطه شروع مفیدی برای افرادی باشد که فعالیت جنسی را از سر می گیرند.

 

 

3. تغییرات در سینه های شما پس از درمان

 

اگر تحریک سینه ها بخش مهمی از زندگی جنسی شما بود ، از دست دادن سینه یا تغییر در سینه از طریق جراحی و پرتودرمانی ممکن است تأثیر زیادی بر رضایت جنسی شما داشته باشد. ممکن است نواحی بی حسی و حساسیت یا از دست دادن حساسیت را تجربه کنید.
اگر شریک زندگی شما از سینه شما لذت جنسی می برده ، ممکن است این احساس از دست دادن را داشته باشد.
احساس شما در مورد لمس سینه ها بعد از درمان بسیار شخصی است. ممکن است بخواهید شریک زندگی شما ناحیه تحت درمان را لمس کند یا اصلاً مایل به لمس آن نباشید. برخی از زنان نمی خواهند .شریک جنسی شما همچنین ممکن است در مورد لمس سینه های شما بعد از درمان احساس متفاوتی داشته باشد.
ممکن است مفید باشد که به شریک خود بگویید چه نوع لمسی را می خواهید یا نمی خواهید. اگر صحبت در مورد آن شرم آور است ، می توانید از دست خود برای راهنمایی آنها استفاده کنید. احساس شما در مورد لمس سینه ها ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.
شما و شریک زندگی خود نیز ممکن است بخواهید تمرکز خود را بر روی نواحی دیگر بدن تغییر دهید تا به احساس رضایت جنسی شما کمک کند. برخی از زنان اسباب بازی های جنسی ، مانند ویبراتورها و محرک های کلیتورال مفید می دانند.

 

 

4. آثار احساسی

 

سرطان پستان و درمان های آن می تواند تعدادی از عوارض احساسی مانند اضطراب داشته باشد که می تواند بر صمیمیت و روابط شما نیز تأثیر بگذارد.
اطلاعات زیر نشان می دهد که چگونه اضطراب ، نگرانی در مورد رابطه جنسی یا خلق و خوی پایین و افسردگی بر زندگی جنسی شما تأثیر می گذارد ، و نکاتی در مورد مواردی که ممکن است به شما کمک کند را شامل می شود.

 

نگرانی در مورد رابطه جنسی

 

احساس اضطراب در بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه شایع است. اضطراب ممکن است کوتاه مدت باشد یا ممکن است مدتی پس از پایان درمان ادامه یابد.
اگر نگران درمان خود یا آینده خود هستید ، ممکن است آرامش کافی برای لذت بردن از رابطه جنسی یا حتی فکر کردن در مورد آن برای شما دشوار باشد. تنش و اضطراب همچنین می تواند توانایی زن را برای برانگیختن و رسیدن به ارگاسم کاهش دهد ، بنابراین شما و همسرتان ممکن است بخواهید تکنیک هایی را بیاموزید که به آرامش شما کمک می کند.
ممکن است نگران ایجاد صمیمیت فیزیکی باشید یا نگران باشید که شریک زندگی شما دیگر شما را جذاب نبیند. ممکن است از این که رابطه شما دیگر نمی تواند همان باشد که می ترسید یا از نحوه برخورد با روابط جدید نگران باشید.
همه این احساسات طبیعی هستند و ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا کاملا کاهش یافته یا ناپدید شوند. اگر شریک زندگی دارید ، با او در مورد احساس خود صحبت کنید تا برخی از این نگرانی ها را برطرف کند. همچنین ممکن است صحبت با یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده در مورد نگرانی های شما مفید باشد.
با این حال ، گاهی اوقات ممکن است صحبت با شریک یا خانواده و دوستان دشوار باشد ، بنابراین ممکن است صحبت با فردی که در زندگی شما نقش ندارد ، مانند یک مشاور مفید باشد

 

بیشتر بخوانید : رابطه جنسی و شیمی درمانی

 

خلق و خوی پایین و افسردگی

 

افسردگی شایع است و ممکن است در مقاطع مختلف زندگی فرد رخ دهد. افسردگی اصطلاحی است که برای توصیف طیف وسیعی از احساسات ، از روحیه ضعیف گرفته تا نداشتن اراده برای زندگی استفاده می شود.
افسردگی می تواند به این معنی باشد که شما علاقه به رابطه جنسی را از دست داده اید یا آن را کمتر لذت بخش می بینید. اگر علائم افسردگی شما ادامه پیدا کرد ، ممکن است نیاز به کمک متخصص داشته باشید. سعی کنید در مورد احساس خود با روانشناس صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند راههای متفاوتی را برای کمک به شما در این مدت توصیه کنند. مشاوره ، صحبت درمانی و درمان دارویی همگی می توانند در درمان افسردگی موثر باشند. با این حال ، مهم است که توجه داشته باشید که برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند میل جنسی را کاهش دهند و همچنین رسیدن به ارگاسم را دشوارتر کنند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...