این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

رابطه جنسی دردناک چیست؟

رابطه جنسی دردناک چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/12/18 نظر 0 بازدید 857

رابطه جنسی دردناک یک مشکل شایع در زنان است که بطور کلی این درد در ناحیه دهانه رحم بوجود می آید .

آنچه دراین مقاله می خوانید

 

 

 

 

این مقاله برای چه کسی مفید است

رابطه جنسی دردناک یک مشکل شایع در زنان است که بطور کلی این درد در ناحیه دهانه رحم بوجود می آید . 
درد همراه با مقاربت ،  dyspareunia گفته می شود . اگر به طور کامل برانگیخته نشوید ممکن است در حین رابطه جنسی احساس درد کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که برخی از موقعیت های جنسی یا به اصطلاح پوزیشن های جنسی نسبت به سایرین دردناک است. درد می تواند در همه زمینه های پاسخ جنسی تأثیر بگذارد. ترس و تجربه درد می تواند باعث کاهش میل ، مانع برانگیختگی و ارگاسم و کاهش رضایت (به دلیل ناراحتی و تأخیر در بازگشت بدن به دنبال عادت جنسی) شود.

در صورتی که در ناحیه تناسلی یا مقعد خود زگیل تناسلی دارید  برای درمان مقاله درمان زگیل تناسلی را بخوانید . 

 

راه های کاهش درد جنسی

ممکن است شما در برانگیختن جنسی دچار مشکل شوید. این می تواند در نتیجه تحریک ناکافی یا عوامل روانی و همچنین عوامل جسمی و هورمونی باشد که مانع لذت از انجام رابطه جنسی شود ورابطه جنسی دردناک را به همراه داشته باشد.

واژن به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است با یک دوره استروژن موضعی بهبود یابد. می توانید در مورد این موضوع با پزشک عمومی ، مشاور یا متخصص حوزه مربوطه صحبت کنید. از طرف دیگر ، مرطوب کننده های واژن که دو تا سه بار در هفته استفاده می شوند ، به مرطوب نگه داشتن واژن کمک می کنند. اگرچه ممکن است در طول رابطه جنسی و یا مقاربت هنوز نیاز به استفاده از روان کننده داشته باشید.

کرم های روان کننده

استفاده از کرم های غیرمضر و انواع روان کننده ها برای کمک و بهبود روابط جنسی بسیار متداول است و نیازی به احساس خجالت در برابر استفاده از آن نیست. در هنگام استفاده از روان کننده ، سعی کنید آن را در قسمت بیرونی مورد استفاده قرار دهید و این کار را بخشی از روال جنسی خود قرار دهید. روان کننده مختلفی وجود دارد که متناسب با نیازهای مختلف هستند از جمله:
روان کننده های مبتنی بر آب رایج ترین نوع آنهاست . ممکن است آنها نیاز به تکرار مجدد داشته باشند و باید توجه داشته باشید که آنها در آب حل می شوند ، بنابراین اگر فعالیت جنسی در آب باشد (مثلاً در حمام) از آنها نباید استفاده شود.
روان کننده های سیلیکونی دوام بیشتری دارند و نیازی به استفاده مجدد از روان کننده های مبتنی بر آب ندارند. آنها همچنین می توانند در آب استفاده شوند.
روان کننده های روغنی همچنین طولانی تر از آنهایی هستند که دارای آب هستند ، اما بافت واژن را آبرسانی نمی کنند و نباید از کاندوم استفاده شوند. گاهی اوقات روغن های مبتنی بر روغن و آب می توانند در کنار هم استفاده شوند.

نقش روان کننده ها را در درمان رابطه جنسی دردناک دست کم نگیرید!

بیشتر بخوانید : بی میلی جنسی در آقایان

وسیله های مربوطه

معمولا به خانمها توصیه می شود که از عملکرد واژن خود اطمینان حاصل کنند. استفاده از وسیله های مخصوص (لوله های پلاستیکی مانند تامپون هایی است که در اندازه های زیادی از جمله موارد بسیار کوچک ، که شما داخل واژن قرار می دهید) ، لرزش ها ، انگشتان دست یا دستگاه های مشابه شکل است. راهنمایی های بین المللی توصیه می کند اگر حداقل هفتگی رابطه جنسی واژینال نداشته باشید این نوع روش درمانی را توصیه می کند.
شواهد و مدارک در مورد اینکه چند بار و به مدت (مدت زمان) درمان باید از سه دقیقه دو بار در هفته تا 10 دقیقه دو بار در روز متفاوت باشد. این به درمان و وضعیت شخصی شما بستگی دارد. معمولاً تا دو سال پس از درمان توصیه می شود ، پس از آن در صورت عدم وجود مشکل می توان آن را متوقف کرد. با این وجود شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اتساع درمانی می تواند بیش از دو سال مفید باشد.
تصور می شود که اتساع درمانی می تواند به جلوگیری یا درمان هرگونه تنگ شدن واژن (که به آن تنگی واژن نیز گفته می شود) و همچنین از بین بردن چسبندگی کمک کند. شواهد قطعی نیستند ، اما براساس شواهد موجود ، بیشتر متخصصان مراقبت های بهداشتی ، درمان اتساع را توصیه می کنند.

تمرینات ناحیه لگن

بعضی اوقات ترس از درد هنگام نفوذ منجر به گرفتگی غیر ارادی عضلات کف لگن شما خواهد شد ، یعنی عضلاتی که برای متوقف کردن خود در ادرار متوقف می شوید. این می تواند به این معنی باشد که شما به دلیل کشش عضلات ، بیشتر در معرض درد اطراف ورودی واژن هستید. انجام تمرینات کف لگن (غالباً با درج انگشت روان کننده یا رقیق کننده / ویبراتور) و تمرکز روی رهاسازی به جای فشار ، می تواند کمک کند. تمرین های ذهن آگاهی ، آرامش و نفس کشیدن عمیق دیگر تکنیک هایی هستند که توسط متخصصین رابطه جنسی برای کمک به این مشکل پیشنهاد می شوند.

این تمرینات در بهبود رابطه جنسی دردناک به شما کمک بسزایی میکنند.

موقعیتهای جنسی

برخی از موقعیت های جنسی می توانند دردناک تر از سایرین باشند. ممکن است در نتیجه عمل جراحی واژن شما کوچک تر باشد. صحبت با شریک زندگی خود و در نظر گرفتن تجربه در موقعیت های مختلف می تواند کمک کند. 

بیشتر بخوانید : شرم جنسی

متخصصین روانشناس

عوامل روانشناختی همچنین می تواند بر رابطه جنسی شما تأثیر بگذارد ، افکار و احساسات می توانند یک چرخه منفی را حفظ کرده و باعث ادامه مشکلات جنسی شوند و در نتیجه رابطه جنسی دردناک یا بدون رضایت حاصل شود. برای کشف و کمک به شما در درک ترس ها ، احساسات و افکار خود ، ممکن است از یک فرد حرفه ای و متخصص دیگری بهره مند شوید. یک حرفه ای همچنین می تواند مداخلات را پیشنهاد کند که ممکن است به پیشبرد شما کمک کند.

به یاد داشته داشته باشید که اگر این درد در اندام تناسلی شما بصورت مداوم ادامه دارد و یا این درد ، لذت را در رابطه جنسی از شما میگیرد ؛ حتما به یک پزشک متخصص در حوزه مربط نیز مراجعه نمایید.

 

 

درد عمیق معمولا با نفوذ عمیق ایجاد می شود که در موقعیت های خاص این درد بدتر می شود . بیماری ها و شرایط خاصی که باعث درد در رابطه جنسی می شود بیماری  التهابی لگن ، آندومتریوز ، کیست تخمدان ، افتادگی رحم ، فیبروم رحم و مواردی دیگر تغییراتی ایجاد می کندا که رابطه جنسی را دردناک می کند  .

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...