این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

رضایت جنسی و پیش نیازهای رابطه جنسی

رضایت جنسی و پیش نیازهای رابطه جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/22 نظر 0 بازدید 636

رضایت جنسی و لذت جنسی نیازمند پیش‌نیازهایی است که تعدادی از آنها بایستی در تمام طول زندگی زن و مرد و برخی دیگر نیز بلافاصله پیش از برقراری عمل جنسی مورد توجه قرار بگیرد.

رضایت جنسی و پیش‌نیازهای رابطه‌ی جنسی 

رضایت جنسی و رابطه جنسی نیازمند پیش‌نیازهایی است که تعدادی از آنها بایستی در تمام طول زندگی زن و مرد و برخی دیگر نیز بلافاصله پیش از برقراری عمل جنسی مورد توجه قرار بگیرد. در این مطلب به برخی از این پیش‌نیازهای مهم می پردازیم:

صمیمیت (Intimacy) :

احساس راحت بودن و صمیمیت با همسر نشان دهنده‌ی وجود علاقه است. روابط جنسی از مسایلی است که می‌توان باعث تقویت صمیمیت بین زوجین و رابطه دوستانه بشود. روشن است که صمیمیت رابطه‌ی زن و مرد صرفا در گرو رضایت جنسی آنان از یکدیگر نیست. روابط صمیمانه‌ای که از آغاز آشنایی بین زوجین آغاز شده است و ادامه می‌یابد از موثرترین موارد برای صمیمیت است. ابراز امیال جنسی (sexual expression) که در تمام دوره زندگی مشترک وجود داشته و از دیگر عوامل موثر بر بهبود و تقویت قوای جنسی است.

بیشتر بخوانید: تقویت قوای جنسی

رضایت جنسی زناشویی (sex satisfaction) :

رضایت از رابطه زناشویی می تواند جسمی، روانی یا احساسی باشد. برای مثال ممکن است، زن برای برقراری رابطه‌ی زناشویی آمادگی کاملی نداشته باشد ولی بدلیل میل به برخورداری از ارگاسم احساسی بخواهد که رابطه زناشویی را برقرار کند. عملکرد افکار و احساسات را در روابط زناشویی نمی‌توان در نظر نگرفت و در یک رابطه در حد خوب زناشویی همه این آیتم‌ها  را باید مدنظر قرار داد.
موارد اختلال روان‌تنی (psychosomatic medicine)، مواردی هستند که جسم بدلیل مسایل مرتبط با روان فرد از خود علایم بیماری نشان می‌دهد. مثلا داشتن استرس طولانی ممکن است خود را به این شکل نشان دهد که فرد برای مدت طولانی احساس سردرد داشته باشد و تا وقتی که شخص به متخصص مربوطه مراجعه نکند و یا اقدام درمانی مناسبی برای او انجام نشود، درمان نمی‌یابد. بی خوابی نیز یکی از مشکلاتیست که می‌تواند به دنبال استرس بروز کرده و براحتی برطرف نشود.

مکان برقراری ارتباط زناشویی :

مکان برقراری رابطه‌ی جنسی باید از مشخصه‌هایی برخوردار باشد. اولین شاخص اینست که مکان برقراری ارتباط جنسی باید ترجیحا یک رختخواب تمیز و مناسب و راحت باشد که زوجین در آن احساس راحتی داشت باشند. مکان برقراری رابطه زناشویی باید امنیت مناسبی داشته باشد. زن و مرد باید مطمئن باشند که کسی نمی‌تواند آنها را مشاهده و یا اینکه صدای زناشویی آنها را بشنود. در صورتی که مکان دارای پنجره است، باید از پوشش مناسبی برخوردار باشد. همچنین درب اتاق باید قفل داشته باشد تا در طول رابطه جنسی، احیانا کسی (سایر افراد خانواده و یا کودکان) نتوانند سرزده وارد اتاق شوند. درصورتی که اصول امنیت محل برقراری رابطه‌ی جنسی رعایت نگردد، ضمن غیرمتعارف بودن مشاهده این صحنه توسط دیگران، سبب خواهد شد که زوجین در هنگام رابطه جنسی زناشویی با مشکل و اختلال در عملکرد موفق جنسی مواجه شوند. نور، رنگ و دمای اتاق، شنیدن موسیقی و... باید متناسب با نیاز دوطرف در هنگام برقراری رابطه زناشویی تنظیم بشود و نیز اگر که نیاز به استفاده از هر چیز خاصی در زمان رابطه زناشویی دارند (دستمال کاغذی، آب آشامیدنی و..)، ‌این موارد باید در محل قرار داده شده باشد تا آنان ناچار نباشند محل را ترک کنند؛ چراکه این کار در روند رابطه تاثیر تقریبا سردکننده‌ای خواهد داشت و بر زود انزالی در مردان و حتی در زنان نیز تاثیر دارد.

برخی از شرایط زوجین در زمان برقراری رابطه زناشویی :

برقراری رابطه بین زوجین نیازمند مقدماتی مهم است که باید پیش از آغاز رابطه جنسی مورد توجه قرار گیرد.  موارد زیر الزاماتی است که همسران باید پیش از برقراری رابطه‌ی زناشویی به آن توجه داشته باشند. برخی از این شرایط عبارتند از:
-همزمان نبودن با فوت خویشان و دوستان.
-قرار نداشتن در ماه‌های آخر دوران بارداری.
-نداشتن بیماری‌های حاد.
-حس و تمایل به برقراری رابطه.
-نداشتن دغدغه‌های فکری، استرس و نگرانی.
-نداشتن ترس و اجباری نبودن رابطه.
-مسواک زدن و استفاده از و عطرهای مناسب.
-تخلیه مثانه و ادرار کامل.
-عدم استفاده از داروهای دیر انزالی و تحریک کننده و عدم استفاده از فیلم‌های مستهجن.
-آرامش داشتن و خسته نبودن.
-پریود نبودن (برقراری رابطه جنسی در زمان عادت ماهیانه، بدلایل علمی و حتی شرعی ممنوع است).
-آراسته بودن (کمک به رغبت و تمایل بیشتر در رابطه)
- استحمام، زدودن موهای اندام تناسلی و پوشیدن لباس‌های مناسب.
-داشتن زمان کافی و عجله نکردن.


بروزرسانی :  98/11/30

By : R. tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...