این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

فرهنگ جامعه و سکسوالیته (میل جنسی)

فرهنگ جامعه و سکسوالیته (میل جنسی)
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/07 نظر 0 بازدید 497

رابطه و میل جنسی (sexualité) به لذت، احساسات و اخلاقیات وابسته است. فرهنگ‌ها در طول دوران تاریخ، پاسخ‌های متفاوتی در ارتباط با جامعه و سکسوالیته داده‌اند.

فرهنگ جامعه و سکسوالیته (میل جنسی)

رابطه و میل جنسی (sexualité) به لذت، احساسات و اخلاقیات وابسته است. فرهنگ‌ها در طول دوران تاریخ، پاسخ‌های متفاوتی در ارتباط با جامعه و سکسوالیته داده‌اند. ذهن انسان بصورت برنامه‌ریزی شده و غریزی آمیزش جنسی را بعنوان یکی از مولفه‌های برجسته و طبیعی زندگی می‌داند.
سکسوالیته یا رابطه‌ی جنسی، در قالب دخول آلت تناسلی مرد به اندام تناسلی زنانه تعریف می‌شود که درصورت موفقیت روابط زناشویی، به تولیدمثل و با هدف تولید نسل می‌انجامد، با ورود سلول‌های اسپرم مرد به بدن زن، تخمک‌های جنس مونث  بارور می‌شود و این عمل باعث تشکیل اندام‌های جدید جنین در ر (نطفه) می‌شود.
عمل و رابطه‌ی جنسی در انسان را می‌توان به 3 بخش کلی زیر تقسیم کرد: تحریک جنسی طرفین، ارگاسم (orgasm) و در نتیجه آرامش. از دیدگاه علم زیست‌شناسی نیز خشنودی و بعدا همان ارگاسم جنسی، نتیجه‌ی واکنش‌های شیمیایی انسان در مغزش است.


با نگاهی به کتب معتبر پیشین در این حوزه مشخص می‌شود که فرهنگ‌های مختلف واکنش‌ها و پاسخ های متفاوتی به سوالات کودکان در زمینه مسایل جنسی در دوران کودکی، هم‌جنس‌گرایی (homosexuality)، ازدواج و تولید‌ مثل داده‌اند. برای مردم دوران پیشین، تمرکز بر لذت‌های جسمی در مقیاس پایینتری به نسبت مسایلی دیگر مانند  معنویت و مسایل اجتماعی قرار داشت. اما فرهنگ شکل گرفته در دنیای امروز واکنشی است به بحران در دوران گذشته و امروزه تمایلات و مسایل جنسی، برای عموم مردم موضوعی برجسته و بسیار حائز اهمیت ‌است. همان‌طور که اشاره شد، تاریخ نشان داده که فرهنگ‌های مختلف جوامع، انسان و بدن و رفتارش را بطور کاملا متفاوت از هم تفسیر و تحلیل کرده است و در بحث‌های مربوط به آمیزش و سکسوالیته، دوران گذشته بدلیل تضاد فراوان با جریانات و وضعیت امروزی، خیلی راحت مورد نقد و عدم مقبولیت قرار می‌گیرد.
اما مطالعات و بررسی‌های پزشکی و انسان‌شناسی جدید درباره‌ی حقایق جنسی، به همه این موضوع و جریانات می‌پردازد و زمان کنونی را بر ما روشنتر می‌کند. در گذشته، دیدگاه‌های مذهبی به آمیزش و رابطه‌ جنسی چندین نظر گوناگون دیده می‌شود که عمده‌ترینشان دو دیدگاه بود که شیوه‌ی برخورد با آن را "مثبت-طبیعی" و دیگری شیوه‌ی برخوردش را "منفی" قرار داده است.

امروزه تبیین و ثابت گردیده است که آمیزش جنسی، فوایدی برای بدن دارد؛ از آن جمله می‌تواند به تقویت دستگاه ایمنی، کاهش استرس، ارتقای حس شادمانی، کاهش برخی دردها و پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات (prostate cancer) اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : مزایای سکس منظم 

همچنین بیماری‌ها و اختلالات سیستم جنسی (gender identity disorder) نیز شناسایی و برای اکثر آنها درمانی در نظر گرفته شده است؛ برای مثال بیماری‌ها و عفونت های جنسی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند مانند ایدز، سیفلیس و همچنین آن دسته از بیماری هایی که از طرق غیرجنسی انتقال میابند. همانطور که می‌دانید تا حدود بیست سال اخیر، مطالعات مهم و جدی‌ای حتی در حوزه‌ی دگرجنس‌گرایان (heterosexuality) نیز وجود نداشت! این قضایا در بررسی تاریخ جنسیت  (history of sexuality) ثابت می‌کند که دیدگاهای جنسی و پزشکی امروزی ما چه هستند و برای بهبود و ارتقای رضایت‌مندی زناشویی چه کاری باید انجام داد. آمیزش جنسی، برای بسیاری از جامعه‌های سنتی قضیه‌ای بسیار قابل بحث، بعضا به‌عنوان تابوی اجتماعی و در خدمت بهره‌‌های سیاسی بوده است. برای آن جوامع، مباحث جنسی حتی دارای معنای ضد مذهبی نیز بوده‌ است. اشخاصی همانند کانت (Immanuel Kant) معتقد بودند که حس و رفتار جنسی باعث می‌شود که فردی طرف مقابلش را درحد یک "شی"برای لذت و خوشی خود پایین آورده و نهایتا کرامت و ارزش انسانی‌اش را محو کند.

بیشتر بخوانید: رضایت‌مندی جنسی و زناشویی

البته مناسبت‌های جنسی تنها قسمتی است از حلقه‌ی مناسبت‌های اجتماعی و طرح کنونی پدیده‌ی سکسوالیته، در قالب‌های اجتماعی-فرهنگی بوجود آمده است و آنچه واظح است این است که از بین تمام آن مناسبت‌ها، قضایای جنسی بیشتر از همه توانسته است در برابر تعاریف اجتماعی-انتقادی مقاومت کند؛ زیرا طبیعی ترین و مبتدی‌ترین قسمت وجودی در انسان صفات جنسی اوست. شیوه‌های جدید و مطالعات اخیر دراین حوزه، تغییرپذیری‌های فرهنگی-اجتماعی باورها، ایده‌ها و عمل‌کردهای جنسی را در بر می‌گیرد. مطالعات جنسی جدید هم طبقه‌بندی نوعی تفکرات است و هم بررسی تغییر عادت‌های شهوانی (eroticism) و الگوهای مقرراتی. امیال جنسی و مبحث سکسوالیته مقوله‌ای بسیار ناپایدار و درحال تغییر و جهش است و مساله‌ای حیاتی است که تمام جوامع کوشیده‌اند پاسخی مناسب و در شان فرهنگ خود را به آن بدهند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...