این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

آموزش مسائل جنسی به نوجوانان باید چگونه باشد ؟

آموزش مسائل جنسی به نوجوانان باید چگونه باشد ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/08/06 نظر 0 بازدید 3,705

یکی از مهم ترین دغدغه های والدینی که به مشاوره جنسی به کلینیک ما می آیند آموزش مسائل جنسی به فرزندان نوجوان آن ها که به سن بلوغ رسیده اند است. بهترین روش آموزش مسائل جنسی ، آموزش توسط والدین به فرزند است.

یکی از مهم ترین دغدغه های والدینی که به مشاوره جنسی به کلینیک ما می آیند آموزش مسائل جنسی به فرزندان نوجوان آن ها که به سن بلوغ رسیده اند است. بهترین روش آموزش مسائل جنسی ، آموزش توسط والدین به فرزند است. هر فردی در زندگی خود به هرنحوی با این مسائل آشنا می شود و راه و روش آن را یاد می گیرد. اما نکته مهم این است که این آموزش به گونه ای باشد که تصور درستی از رابطه جنسی در ذهن فرد شکل بگیرد. زیرا اولین شنیده ها از این موضوع تا مدت ها در ذهن فرد می ماند. 
بسیار مهم است که والدین به این موضوع توجه داشته باشند و آن را پشت گوش نیندازند. زیرا بهترین راه برای فهمیدن مسائل جنسی این است که فرد آن ها را از زبان والدینش بشنود تا دوستان و افراد هم سن و سال خودش. در این مقاله سعی داریم درباره بهترین زمان و روش برای آموزش مسائل جنسی به نوجوانان صحبت کنیم.

آموزش مسائل جنسی به نوجوانان در مدارس :

در بسیاری از مدارس کم و بیش درباره موضوعات جنسی و حتی عادت ماهیانه در مدارس دخترانه به دانش آموزان اطلاعات داده می شود. اما به علت یک دست نبودن دانش آموزان و نوع تفکر و میزان درک آن ها این آموزش ها چندان کامل و جامع نیستند و تنها یک تصویر مبهم از مسائل جنسی به نوجوانان می دهند.
در حالی که آموزش مسائل جنسی به نوجوانان باید کاملا هدفمند و همراه با موضوعات علمی باشد. 
در واقع وقتی موضوع آموزش مسائل جنسی به نوجوانان پیش می آید هم جنبه روانی و هم جنبه علمی بسیار اهمیت پیدا می کنند. ابتدا باید زمینه سازی روانی مناسب برای صحبت درباره موضوعات جنسی ایجاد شود و سپس این مسئله به طور دقیق و علمی توضیح داده شود. در مدارس معمولا به این نکات دقت نمی شود و موضوعات جنسی به صورت کلی مطرح می شوند و تنها باعث می شود تعداد زیادی سوال بی جواب در ذهن نوجوانان ایجاد  شود.

آموزش مسائل جنسی به نوجوانان توسط والدین :

ممکن است آموزش مسائل جنسی به نوجوانان برای شما در مقام والدین کمی ناخوشایند و دشوار باشد. اما بهتر است بدانید که شما مناسب ترین فردی هستید که می تواند فرزندتان را از چنین موضوع مهمی آگاه کند و یک تصور درست از آن در ذهنش ایجاد کند. از آن جا که شما تاثیر زیادی بر روی فرزندتان دارید و او حرف شما را قبول دارد صحبت هایی که در این باره می کنید در ذهن او می ماند.
مسائل جنسی در تمام بخش های جامعه تاثیر گذارند. تبلیغات مربوط به آن ها و مسائلی که به صورت غیرمستقیم به آن ها ربط پیدا می کنند در همه جا دیده می شوند. بنابراین بسته نگه داشتن ذهن و عدم آموزش مسائل جنسی به نوجوانان کاملا غیرممکن است. او در آخر این موضوع را متوجه می شود. پس بهتر است کسی که موضوعات جنسی را به او آموزش می دهد والدین او باشند.

در ادامه روش هایی برای چگونگی آموزش مسائل جنسی به نوجوانان پیشنهاد می گردد. البته مهم ترین نکته این است که پیش از همه این ها سن نوجوان شما کمتر از 13 سال نباشد و سطح درک او برای شنیدن این موضوعات کافی باشد تا ضربه نخورد  :

بیشتر بدانید : علائم تبخال تناسلی و روش های انتقال آن 

1-هنگامی که در موقعیتی قرار می گیرید که در مقابل شما و فرزندتان یک موضوع جنسی مطرح می شود و فرزند نوجوانتان با گنگی به مسئله نگاه می کند این موضوع را نادیده نگیرید. سعی کنید از همین اتفاق استفاده نمایید تا سر صحبت را با او باز کنید. از او بپرسید چه چیزی ذهنش را مشغول کرده و سعی کنید موضوع را کاملا به صورت علمی برای او شرح دهید.

2-با فرزندتان صادق باشید. آموزش مسائل جنسی به نوجوانان موضوعی است که باید از قبل به خوبی در مورد آن فکر کرده باشید و در صورت آماده بودن او برای شنیدن به طور کامل برایش توضیح دهید و به سوالاتش پاسخ دهید.

3-مستقیم و واضح صحبت کنید. در مورد مسائل جنسی حاشیه نروید. واضح و مستقیم به او بگویید که قرار است چه اتفاقی بیفتد تا بتوانید در مورد خطرات هم با او صحبت کنید. روابط جنسی را با تمام نکات مثبت و منفی به او معرفی کنید تا خودش بتواند به خوبی فکر کند.

4-از دید نوجوان به مسئله نگاه کنید. آموزش مسائل جنسی به نوجوانان با صحبت در مورد آن با فردی که موضوع را از قبل می داند بسیار متفاوت است. شما با این کار در واقع مرحله جدیدی را در زندگی او ایجاد می کنید که تا پیش از آن از وجودش خبر نداشته است. بنابراین خود را جای او بگذارید و سوالاتش را درک کنید.

5-عقاید خود را وارد صحبت هایتان نکنید. آموزش مسائل جنسی به نوجوانان باید کاملا عاری از هرگونه عقیده ای که بر حسب تجربه به وجود آمده، باشد. باید موضوع را کاملا همانطور که هست برای او بیان کنید تا او خود عقیده اش را شکل دهد.

6-او را برای ادامه صحبت تشویق کنید. از او بخواهید که اگر سوالی برایش پیش آمد باز هم به شما مراجعه کند و در این باره خجالت زده نباشد. بهتر است که سوالاتش را از شما بپرسد تا کسانی که شاید پاسخ مناسبی برای او ندارند. بنابراین خیالش را از بابت پاسخگو بودنتان راحت کنید.

آموزش مسائل جنسی به نوجوانان دشوار است !

بسیاری از والدین و مربیان مدارس آموزش مسائل جنسی به نوجوانان را کاری بسیار دشوار می دانند و به همین خاطر از انجام آن سر باز می زنند. علت این امر آن است که وقتی این بحث آغاز می شود در کنار آن باید به موضوعات دیگری مانند همجنس گرایی، تجاوز جنسی و میل جنسی نیز پرداخت و این مسائل موضوع را بسیار پیچیده می کنند. 
لازم نیست که در وهله اول نگران این مسائل باشید. اگر احساس می کنید که نوجوان شما کنجکاو شده است از مباحث پایه شروع کنید و به مرور زمان باقی نکات را به او یادآوری کنید. البته گفتن این حجم از اطلاعات به یک نوجوان در حالی که برای شنیدنشان آماده نیست می تواند بسیار به او آسیب بزند. باید در اولین مرحله حتما توجه داشته باشید که نوجوان شما برای شنیدن این موضوعات مهم آماده است. آموزش مسائل جنسی به نوجوانان در وهله اول باید کاملا به صورت علمی مطرح شود و سپس جنبه های روانی آن نیز به نوجوان گفته شوند و به سوالاتش پاسخ داده شود.

بیشتر بدانید : آیا خونریزی بعد از رابطه ی جنسی خطرناک است ؟

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...