این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد مرکز سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

مرکز سلامت جنسی کامش

معالجه زگیل تناسلی

معالجه زگیل تناسلی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/12/03 نظر 0 بازدید 40,807

بیشتر مراجعینی که برای درمان زگیل تناسلی به کلینیک سکس تراپی کامش مراجعه می کنند برای مدتها درگیر برآمدگی های اطراف آلت بوده اند. اما اغلب با بی توجهی از کنار آن ها گذشته اند.این زگیل ها برای مدتها یک یا چند عدد هستند ولی در یک مدت کوتاه چندین برابر شده اند.

معالجه زگیل تناسلی در کلینیک کامش

بیشتر مراجعینی که برای معالجه زگیل تناسلی به ما مراجعه می کنند برای مدتها درگیر این برآمدگی های اطراف آلت بوده اند. خیلی از افراد مدتها درمان گیاهی زگیل تناسلی را دنبال کردند. بعضی دیگر سالها این ضایعات را داشته اند ولی به آنها بی توجه بوده اند. مراجعی که مرد جوانی بود برای درمان زگیل تناسلی آمده بود٬ چون میخواست به زودی ازدواج کند و نگران بود همسرش از این جوش های اطراف آلت خوشش نیاید. چند وقت پیش خانمی برای درمان زگیل تناسلی از سیر استفاده کرده بود و با زخم های سیاه رنگ ناشی از سیر پیش ما آمده بود. 

من ازچند تا از بیمارانم خواستم تا برایم بگویند چطور با این جوش های تناسلی مواجه شدند و سیر درمانشان چطور بوده است. خیلی از افراد برایشان روایت این بیماران که خود درگیر داستان زگیل بوده اند بسیار جالب و قابل استفاده بود. حتی یکی از بیمارانم به من گفت که قصه درگیری این بیماران از مطلب من برایش مفید تر بوده است. در هر صورت حتما توصیه می کنم مطالب نوشته شده توسط بیماران را در پایین نقل شده بخوانید.

مهمترین توصیه برای تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند تزریق واکسن گارداسیل است .این واکسن شما را از خطرات آتی محافظت خواهد کرد .

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

زگیل های تناسلی می توانند درشکل ها و تعداد و اندازه های متفاوت از پلاکهای بزرگ و برآمده گرفته تا برجستگیهای کوچک و تنها خودشان را نشان بدهند.ولی عموما در اکثر بیماران این زگیل ها در بدنه آلت و به صورت چند برجستگی های گرد و تیره دیده می شود. حتی گاهی اوقات زگیل های تناسلی خیلی کوچکند و فقط در لمس قابل تشخیص و با ذره بین  قابل مشاهده، و به این معنی نیست که فرد آنها را ندارد. در تمام موارد درمان زگیل تناسلی بر اساس تعداد و محل ضایعه استاندارد یکسان دارند. البته در بعضی موارد می توان از درمان گیاهی زگیل تناسلی نیز بهره برد.

بعضی از زگیل های آلت  تناسلی  ممکن است داخلی باشند (مانند داخل واژن یا مقعد) ، در حالی که افراد دیگر ممکن است این ویروس را بدون نشان دادن علائم در خود داشته باشند و ناقل سالم باشند.

دو نوع ویروس اچ پی وی پاپیلومای انسانی - HPV 6 و HPV 11 responsible مسئول اکثر موارد زگیل تناسلی هستند

تصاویر زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست و چه علایمی دارد؟

زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که در اثر برخی گونه های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. HPV یک ویروس بسیار شایع با بیش از 100 گونه است . برخی از این گونه ها می توانند باعث ایجاد تغییرات سرطانی شوند ، در حالی که برخی دیگر علائم جسمی ایجاد نمی کنند و خود به خود از بین می روند. دو نوع HPV به ویژه HPV 6 و HPV 11 for مسئول 90 ٪ موارد  زگیل تناسلی هستند . زگیل های تناسلی همچنین ممکن است با نام های دیگری مانند زگیل های آلت ، زگیل های آنوژنیتال یا کندیلوماتا آکومیناتا شناخته شوند.

آیا تمام افراد آلوده زگیل قابل مشاهده دارند؟

بهترین کار برای دیدن زگیل تناسلی معاینه کامل بدن فرد است . گاهی فرد از  وجود زگیل در سایر قسمت های بدن خود  خبر ندارد و در معاینه کشف می شوند .

همه کسانی که به  گونه های مختلف  HPV آلوده شده اند ، زگیل تناسلی نخواهند داشت. معمولا خیلی از افرادی که به HPV آلوده هستند علائمی ندارند. اما کسانی که علائم دارند ، زگیل دستگاه تناسلی به شکل ها ، اندازه ها و ابعاد  متفاوتی  ظاهر می شود.

شکل زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی می توانند کوچک یا بزرگ باشند به صورت تکی یا چند تا در یک جا باشند. زگیل ها معمولاً غیر رنگی هستند. به این معنی که همان رنگ اطراف پوست و گاهی  کمی تیره تر  هستند.البته بعضی اوقات این زگیل ها می توانند در رنگهای مختلفی مانند صورتی یا قرمز و گاهی  خاکستری و سفید  هم وجود داشته باشند .

بیمارانی که بر روی این ضایعات از تیغ استفاده کرده اند بعد از مدتی با تعداد بسیار زیادی زگیل های کنار هم مواجه شده اند. زگیل های تناسلی در این افراد غالباً در گروه های5-10 تایی ظاهر می شوند که هر کدامشان 1 تا 5 میلی متر قطر دارند.

در بعضی موارد زگیل ها شبیه به گل کلم هستند. این زگیل ها ی گل کلمی اغلب در مناطق مرطوب اطراف دستگاه تناسلی یا  مقعد یا داخل واژن و دهانه رحم مشاهده می شوند. ولی به طور کلی زگیل های تناسلی بیشتر شبیه زگیل های معمولی (برآمدگی با پوست ضخیم) هستند و معمولاً روی قسمت های  خشک قرار دارند. گاها زگیل های دستگاه تناسلی صاف به نظر می رسند و برآمدگی ندارند، وبعضا حتی دیدن آنها دشوار است .

محل زگیل تناسلی چه حسی دارد؟

زگیل های تناسلی معمولاً باعث درد یا ناراحتی نمی شوند. البته بعضی اوقات مراجعین خارش ، خونریزی یا رابطه جنسی دردناک را تجربه می کنند  .

معمولا زگیل تناسلی در کجاست؟

زگیل های تناسلی می توانند خارجی یا داخلی باشند. زگیل های دستگاه تناسلی خارجی در هر دو جنس دیده می شود ، از جمله در قسمت بیرونی آلت زن  ، لب های آلت ، کلیتوریس ، ورودی مجرای ادرار ، پرینه (ناحیه بین دستگاه تناسلی و مقعد) ، بدنه آلت تناسلی مرد، بیضه ها و اطراف ورودی مقعد. من همیشه به بیمارانم توصیه می کنم استفاده از یک آینه دستی می تواند برای دیدن نواحی پایین مفید باشد.

گاها ممکن است زگیل های تناسلی نیز در داخل بدن وجود داشته باشد ، مانند واژن ، گردن رحم ، قسمت داخلی لبه آلت زن و داخل کانال مقعد.

زگیل های تناسلی چگونه پخش می شوند؟

اگر شخصی زگیل تناسلی داشته باشد ، این به معنای این نیست که وی آنها را از جدیدترین شریک زندگی خود دریافت کرده است. این امر می تواند ماهها یا حتی سالها بعد از ابتلا به HPV طول بکشد. یعنی گاهی بعد از سالهای زیادی که از ورود ویروس HPV گذشته است فرد  علائم زگیل را از خود بروز می دهد.

زگیل تناسلی معمولا از طریق تماس با پوست دارای زگیل  و یا لایه های مخاطی (پوست مرطوب و نرم که در دهانه دستگاه تناسلی و لب های داخلی آلت شما وجود دارد) پخش می شود. این بدان معنی است که زگیل ها معمولاً از طریق رابطه جنسی ، از جمله دخول در واژن ، یا رابطه جنسی مقعدی، تماس دستگاه های  تناسلی با هم  و رابطه جنسی دهانی گسترش می یابد. زگیل های تناسلی بسیار مسری هستند ، بنابراین حتی بدون داشتن رابطه جنسی همراه دخول ، HPV می تواند فقط از طریق مالش از یک شخص به فرد دیگر منتقل شود . ویروس را می توانید از هر منبع مرطوب به منبع دیگر منتقل کنید .

حتی اگر شما هیچ زگیل تناسلی قابل مشاهده ای نداشته باشید، این لزوماً به معنای عدم ابتلا به زگیل تناسلی نیست . و شما هنوز هم می توانید ویروس را حتی بدون وجود زگیل در خود داشته باشید. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند از جمله مبتلایان ایدز و HIV  ممکن است کمتر بتوانند با HPV مقابله کنند ، همچنین احتمال دارد از راه HPV  مشکلاتی در سلامتی این افراد پیش بیاد . 

زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

یک درصد از کل زنان و مردان فعال جنسی سالانه به زگیل تناسلی مبتلا می شوند .  بیشترین عفونتی که در کلینیک ما شاهد آن هستیم زگیل تناسلی است .  شایع ترین عفونت مقاربتی در ایران زگیل تناسلی است. البته آمار رسمی در این مورد از طرف وزارت بهداشت وجود ندارد .

ولی به طور کلی اکثر افراد دارای فعالیت جنسی حداقل یک بار در طول زندگی خود ویروس پاپیلوما را دریافت می کنند.

چگونه می توان از زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟

استفاده از کاندوم می تواند به جلوگیری از شیوع زگیل تناسلی کمک کند. با این حال ، اگر زگیل شما یا شریک جنسی تان  خارج از جایی باشد که کاندوم را پوشانده باشد و تماس پوستی رخ بدهد ، ممکن است زگیل های تناسلی به سمت شریک زندگی تان پخش شود. حتی اگر زگیل تناسلی وجود نداشته باشد ، HPV هنوز هم می تواند در پوست وجود داشته باشد و در طول تماس جنسی گسترش یابد.

واکسیناسیون زگیل تناسلی

در حال حاضر واکسیناسیون هایی وجود دارد که از برخی گونه های HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شوند محافظت می کند.این واکسیناسیون ها همچنین از پاپیلوما ویروس های بسیار شایع نیز محافظت می کند. در حال حاضر این واکسیناسیون ها شایع تر شده و برای بزرگسالان و جوانان توصیه می شود. البته  این واکسن ها عفونت های HPV موجود را درمان نمی کنند. در طول درمان حتما با شما در باره واکسیناسیون  صحبت خواهیم کرد که آیا شما یا شریک زندگی تان  نیاز به  واکسیناسیون دارید  یا نه.

چگونه زگیل تناسلی تشخیص داده می شود؟

معمولا به مراجعین توصیه می کنم تا در هنگام معاینه کلیه لباس ها را در بیاورند تا تمام بدن به طور کامل معاینه شوند. در بسیاری از موارد زگیل های دیگری در نواحی دیگر نیز کشف می شود. زگیل های تناسلی معمولاً هنگام معاینه لگن از طریق معاینه  تشخیص داده می شوند. گاهی اوقات از یک زگیل شما بیوپسی (نمونه برداری)  انجام داده و آن را برای تأیید به آزمایشگاه می فرستیم.

در صورتی که در شما پاپیلوما ویروس  تشخیص  داده شود، بهتر است که شریک جنسی شما  نیز معاینه شود.

تشخیص زگیل تناسلی در اکثر بیماران  ، مانند تشخیص هر نوع  بیماری مقاربتی دیگر ( STI ) ،  اثرات روانی منفی ایجاد میکند. وجود زگیل تناسلی گاهی منجر به احساس اضطراب ، افسردگی و احساس کاهش کیفیت زندگی در مراجعین بخصوص درابتدای تشخیص می شود.

اگر زگیل تناسلی شما قابل مشاهده نیست به یک یا چند آزمایش نیاز دارید :

پاپ اسمیر : پزشک شما نمونه ای از سلول ها را از دهانه رحم یا واژن جمع می کند و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد . پاپ اسمیر ناهنجاری هایی که باعث سرطان می شود را تشخیصمی دهد .

تست محلول سرکه [ اسید استیک ] : این محلول در مناطق تناسلی که به HPV آلوده شده است استفاده می شود  و آنها را سفید می کند . این را کمک می کند که ضایعات مسطح را مشاهده کنیم .

آزمایش DNA : این آزمایش روی سلول های دهانه رحم شما انجام می شود . DNA می تواند انواع پر خطر HPV که باعث سرطان دستگاه تناسلی می شود را تشخیص دهد .

عفونت های جنسی با ضایعات اطراف آلت

در جدول زیر بیماری های جنسی مختلف به همراه نوع ضایعه و علت ایحاد کننده آورده شده است. 

زگیل تب خال کلامیدیا سوزاک سیفیلیس ایدز
عامل ویروس ویروس باکتری باکتری باکتری ویروس
نوع ضایعه برآمدگی سفید رنگ جوش زخم زخم جوش
شدت سرایت بالا متوسط متوسط بالا متوسط متوسط

<

تجربه بیماران مبتلا در درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی امروزه رابطه جنسی افراد زیادی را مختل کرده است  و سلامت فردی اشخاص را به خطر می اندازد . کلینیک ما با به اشتراک گذاشتن تجربیات بیماران خود سعی دارد به افرادی که نیاز به درمان سریع دارند کمک کند .

تجربه بیمار 34 ساله مبتلا به HPV

من ازدواج کردم و دو تا بچه دارم . از موقعی که یادم میاد رابطه جنسی من همراه با درد بوده اما نه مداوم . من دوازده سال سیگاری بودم .هیچ بیمار خاصی هم نداشتم و سالم بودم و هستم . وقتی 20 سالم بود آزمایش پاپ اسمیر دادم که جوابش غیر طبیعی بود . پزشکم تشخیص داد مبتلا به HPV  نوع 16 هستم .
بعد از تشخیص من کولپوسکوپی انجام دادم تا پزشک تایید کنه که من مشکل دیگه ای ندارم . در حین عمل دکتر به من گفت که از رحمم نمونه برداری میکنه . 
زمانی که برای نتیجه نمونه برداری به پزشکم مراجعه کردم اون به من گفت که سرطان دارم . اون لحظه همه چیز واسم متوقف شده بود .
سرطان من مرحله 0 بود ، یعنی سلول های غیر طبیعی در لایه داخلی رحم وجود داره که گسترش پیدا نکردن که اگر درمان نشه به سرطان تبدیل میشه و به بافت طبیعی مجاور گسترش پیدا میکنه . در نتیجه پزشک با عمل جراحی رحم منو برداشت .
الان دیگه مشکلی ندارم و مدام تحت نظر پزشک چک میشم .

پیشنهادم برای افرادی که به این ویروس مبتلا نشدن اینه که حتما واکسن این ویروس رو بزنن چون واکسن HPV  از مبتلا شدن به نوع خطرناک و سرطانی این ویروس جلوگیری میکنه . و افرادی که مبتلا شدن خیلی زود با توجه به نوعی که آلود شدن اقدام به درمان بکنن . 

تجربه بیمار 23 ساله با زگیل های منتشر در ناحیه آلت تناسلی 

بیمار بیست و سه ساله دانشجو دانشگاه است. بیمار به علت برآمدگی های گوشتی بر روی تنه آلت  مراجعه نموده و بیشتر برای کنجکاوی به کلینیک مراجعه کرده بود تا برای درمان زگیل تناسلی . در معاینه حدود 4 زایده گوشنی در بدنه آلت و 2 زایده در ناحیه رویش موها وجود داشت.  سابقه بیماری خاصی نداشت فقط در جند سال گذشته به طور مرتب سابقه  تب خال در ناحیه لب ها داشته است. حدود یک سال پیش رابطه ای با دوست دخترش  داشته که این رابطه کامل نبوده است و از حدود یک سال پیش رابطه آنها قطع شده است . در 6 ماه گذشته 2-3 مورد رابطه کامل جنسی داشته که کارگر جنسی نبودند و بیمار مطمئن بود که همه افراد را می شناخته و افراد بی بند و بار نبودند. 

هیچ علامت دیگری نداشت. سابقه تب ، سابقه سوزش ادرار ، ترشحات از آلت ُ درد در ناحیه بیضه وآلت نداشته است. در معاینه ضایعات به رنگ پوست و به صورت منتشر در ناحیه بالای آلت و در محل رویش مو های تناسلی  وجود داشت. در بدنه آلت هم این ضایعات در انتهای آلت  به صورت متراکم وجود داشت. 

بیمار اظهار می کرد که این ضایعات در ابتدا چند عدد بوده و به مرور زیاد شده است . البته بعد از استفاده از تیغ برای اصلاح موهای ناحیه تناسلی به طور ناگهانی و در طی یک هفته ده ها زایده پدید ار شده است. 

بعد از تشخیص زگیل تناسلی جهت تشخیص نوع زگیل نمونه برداری شد تا به پاتولوژی ارسال شود. سپس جاسات درمان با لیزر شروع گردید . با توجه به اینکه در حال حاضر شریک جنسی دایم نداشت نیاز به معاینه شریک جنسی نبود . بعد ازسه جلسه بیمار مجدد معاینه شد و بیمار هیچگونه ضایعه ای نداشت.

UPDATE : 23/07/1401

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 23

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...