این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

درمان پیچ خوردگی تخمدان

درمان پیچ خوردگی تخمدان
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/10/24 نظر 0 بازدید 51

وقتی پیچ خوردگی رخ می دهد ، جریان خون در تخمدان - و احتمالاً در لوله رحمی - کاهش می یابد. کاهش طولانی مدت جریان خون می تواند منجر به نکروز (مرگ بافتی) شود. اگر این اتفاق بیفتد ، پزشک تخمدان و سایر بافت های آسیب دیده را برمی دارد .

 

پیچ خوردن تخمدان چیست؟ 

 

پیچ خوردگی تخمدان زمانی اتفاق می افتد که تخمدان در اطراف بافتهایی که از آن پشتیبانی می کنند پیچ خورده باشد. گاهی ممکن است لوله فالوپ نیز پیچ خورده باشد. این وضعیت دردناک خون رسانی به این اندام ها را قطع می کند. پیچ خوردن تخمدان یک فوریت پزشکی است. اگر به سرعت درمان نشود ، می تواند منجر به از دست دادن تخمدان شود. اگر کیست تخمدان داشته باشید ، احتمال تورم تخمدان وجود دارد. تشخیص و درمان هر چه بیشتر طول بکشد ، بافت تخمدان شما در معرض خطر بیشتری است. وقتی پیچ خوردگی رخ می دهد ، جریان خون در تخمدان - و احتمالاً در لوله رحمی - کاهش می یابد. کاهش طولانی مدت جریان خون می تواند منجر به نکروز (مرگ بافتی) شود. اگر این اتفاق بیفتد ، پزشک تخمدان و سایر بافت های آسیب دیده را برمی دارد. تنها راه جلوگیری از این عارضه این است که برای علائم خود به سرعت به پزشک مراجعه کنید. اگر تخمدان در اثر نکروز از بین برود ، بارداری هنوز امکان پذیر است. پیچ خوردن تخمدان به هیچ وجه بر باروری تأثیر نمی گذارد .

 

اگر زود انزالی همسر تون باعث بی میلی جنسی در شما شده مقاله درمان زود انزالی را بخوانید .

 

علائم  پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

 

 پیچ خوردن تخمدان می تواند منجر به :
درد شدید و ناگهانی در زیر شکم
 گرفتگی
 حالت تهوع یا استفراغ 

این علائم معمولاً به طور ناگهانی و بدون هشدار ظاهر می شوند. در برخی موارد ، درد ، گرفتگی و حساسیت در ناحیه تحتانی شکم ممکن است برای چندین هفته وجود داشته باشد و برود. اگر تخمدان بخواهد به موقعیت صحیح خود برگردد ، این اتفاق می افتد. این وضعیت هرگز بدون درد اتفاق نمی افتد. اگر حالت تهوع یا استفراغ بدون درد دارید ، یک بیماری زمینه ای متفاوت دارید. در هر صورت باید برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید. 

 

پیچ خوردگی تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟ 

 

اگر علائم پیچ خوردگی تخمدان را دارید ، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید. هر چه این شرایط بیشتر طول بکشد ، احتمال بروز عوارض بیشتر وجود دارد . پس از ارزیابی علائم و بررسی سابقه پزشکی ، پزشک معاینه لگن را برای تعیین مناطق درد و حساسیت انجام می دهد. آنها همچنین سونوگرافی ترانس واژینال را برای مشاهده تخمدان ، لوله رحمی و جریان خون شما انجام می دهند. پزشک شما همچنین از آزمایش خون و ادرار برای رد سایر تشخیص های احتمالی مانند موارد زیر استفاده می کند :
-عفونت مجاری ادراری 
-آبسه تخمدان 
-حاملگی خارج رحمی 
-آپاندیسیت 

 

بیشتر بخوانید : سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؟

درمان

در صورت لزوم ، لوله رحمی جراحی می شود. پس از جراحی ، پزشک ممکن است برای کاهش خطر عود دارو تجویز کند. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد تخمدان آسیب دیده برداشته شود. پزشک شما یکی از دو روش جراحی را برای از بین بردن پیچ خوردگی تخمدان شما استفاده می کند :
 لاپاراسکوپی: پزشک یک وسیله سبک و باریک را در یک برش کوچک از پایین شکم وارد می کند. با این کار پزشک می تواند اندام های داخلی شما را مشاهده کند. آنها یک برش دیگر ایجاد می کنند تا دسترسی به تخمدان فراهم شود. هنگامی که تخمدان قابل دسترسی باشد، دکتر شما از یک پروب یا ابزار دیگری استفاده می کند. این روش به بیهوشی عمومی نیاز دارد و معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. اگر باردار هستید پزشک ممکن است این جراحی را به شما پیشنهاد دهد. 
لاپاراتومی: با این روش ، پزشک شکاف بزرگتری در قسمت زیرین شکم شما ایجاد می کند تا به آنها اجازه دستیابی به تخمدان را بدهد. این کار در حالی انجام می شود که تحت بیهوشی عمومی باشید و از شما خواسته می شود یک شب در بیمارستان بمانید. اگر زمان زیادی گذشته باشد و از دست دادن طولانی مدت جریان خون باعث از بین رفتن بافت اطراف شده باشد - پزشک شما آن را برطرف می کند.
اووفورکتومی: اگر بافت تخمدان شما دیگر زنده نماند ، پزشک از این روش لاپاراسکوپی برای برداشتن تخمدان استفاده می کند. 


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...