این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

توجه : اخیرا افرادی سودجو با استفاده از نام کلینیک کامش اقدام به فروش داروهای غیر مجاز در گروههای تلگرامی  نموده اند. به اطلاع می رساند این مرکز به هیج عنوان دارو برای فروش ندارد. 

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اچ پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی  

اچ پی وی یا  ویروس پاپیلومای انسانی  
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/12/13 نظر 0 بازدید 552

اج پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که از آن به عنوان بیماری مقاربتی (STD) نیز یاد می شود.بیش از 100 نوع HPV وجود دارد. از آنجا که احتمالاً برخی عوارض بیشتری نسبت به سایرین ایجاد می کنند ، انواع آن در HPV کم خطر و پرخطر دسته بندی می شوند.

اچ پی وی 

اچ پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که از آن به عنوان بیماری مقاربتی (STD) نیز یاد می شود.بیش از 100 نوع HPV وجود دارد. از آنجا که احتمالاً برخی عوارض بیشتری نسبت به سایرین ایجاد می کنند ، انواع آن در HPV کم خطر و پرخطر دسته بندی می شوند.انواع کم خطر نمی توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند و قابل درمان هستند. برای انواع پرخطر اچ پی وی واکسن زگیل تناسلی برای پیشگیری از زگیل تناسلی بسیار کارآمد است.  انواع پرخطر می توانند باعث ایجاد سلولهای غیرطبیعی در دهانه رحم شوند که در صورت عدم درمان زگیل تناسلی زنان به سرطان تبدیل می شوند.در صورت ابتلا به اچ پی وی  و دیدن زگیل های تناسلی باید درمان زگیل تناسلی  را بلافاصله شروع کرد.

شما می توانید با مراجعه به گالری عکس زگیل تناسلی اشکال مختلف زگیل ها را ببنید. 

 

انواع رایج ویروس پاپیلومای انسانی HPV

 

برخی از انواع اچ پی وی  بدون مداخله از بین می روند . انواع دیگر ممکن است منجر به سرطان شود. پزشک وضعیت  زگیل تناسلی شما را کنترل می کند تا در صورت توسعه سلول های سرطانی ، بتوان آنها را زود تشخیص داد.

 

HPV 6 و HPV 11

HPV 6 و HPV 11 انواع کم خطر اچ پی وی هستند. آنها تقریباً به 90 درصد منبع معتبر زگیل تناسلی مرتبط هستند. HPV 11 همچنین می تواند باعث تغییر در دهانه رحم شود.زگیل های تناسلی مانند برجستگی هایی به شکل گل کلم بر روی دستگاه تناسلی شما به نظر می رسند. آنها معمولاً چند هفته یا چند ماه پس از مواجهه با یک شریک جنسی که اچ پی وی دارد ، ظاهر می شوند.دریافت واکسن HPV ممکن است به جلوگیری از HPV 6 کمک کند. این واکسن همچنین از HPV 11 محافظت می کند.برای درمان زگیل تناسلی هرچه زود تر اقدام کنید میتوانید از شیوع زگیل  جلوگیری کنید .

برای واکسن HPV Gardasil 9 ، آزمایشات بالینی 89 تا 99 درصد تأثیر در محافظت در برابر HPV از انواع 6 و 11 را نشان داد. این کاهش قابل توجه در مقابل ابتلا به این نوع در افراد 9 تا 26 ساله مشاهده شد.
توصیه می شود قبل از فعال شدن جنسی ، واکسن ها را دریافت کنید ، زیرا این واکسن نمی تواند در برابر یک نوع HPV محافظت کند که فرد قبلاً در معرض آن قرار گرفته است.

 

اگر با HPV 6 یا HPV 11 در تماس باشید ، پزشک می تواند داروهایی مانند imiquimod (Aldara ، Zyclara) یا podofilox (Condylox) را برای شما تجویز کند. اینها داروهای موضعی هستند که بافت زگیل تناسلی را از بین می برند.
این تخریب موضعی بافت زگیل به تقویت توانایی سیستم ایمنی بدن شما در مبارزه با ویروس STI کمک می کند. می توانید این داروها را مستقیماً روی زگیل های تناسلی خود قرار دهید.

 

HPV 16 و HPV 18

HPV 16 رایج ترین نوع پر خطر اچ پی وی است و معمولاً علائم قابل توجهی در پی ندارد ، حتی اگر می تواند تغییرات دهانه رحم را ایجاد کند. این عامل باعث ایجاد 50 درصد منبع معتبر سرطان های دهانه رحم در سراسر جهان می شود.
HPV 18 یکی دیگر از انواع پر خطر HPV است. مانند HPV 16 ، به طور معمول علائمی ایجاد نمی کند ، اما می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

HPV 16 و HPV 18 با هم تقریباً 70 درصد منبع مطمئن کلیه سرطانهای دهانه رحم در سراسر جهان هستند.واکسن HPV Gardasil 9 می تواند در برابر انواع HPV از جمله HPV 16 و HPV 18 محافظت کند.

 

تشخیص  اچ پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی

 

آزمایش اچ پی وی می تواند برای زنان با آزمایش پاپ (که به عنوان تست پاپ اسمیر شناخته می شود) انجام شود ، که یک آزمایش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است. آزمایش HPV فقط برای خانم ها در دسترس است و می تواند وجود HPV را تعیین کند. در صورت وجود ، این آزمایش می تواند تعیین کند که اچ پی وی از نوع کم خطر است یا خطرناک.
آزمایش HPV به عنوان غربالگری معمول برای زنان زیر 30 سال توصیه نمی شود. 
با این حال ، اگر آزمایش پاپ یک فرد سلول های غیر طبیعی را نشان دهد ، آزمایش اچ پی وی برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های جدی تر ، از جمله سرطان دهانه رحم انجام می شود.

اگر آزمایش شما نشان می دهد اچ پی وی دارید ، به این معنی نیست که به سرطان دهانه رحم مبتلا خواهید شد. این بدان معناست که شما می توانید در آینده به سرطان دهانه رحم مبتلا شوید ، به ویژه اگر نوع HPV پرخطر داشته باشید. پزشک نتایج شما را با شما بررسی می کند و در مورد گزینه های درمان صحبت می کند.

عفونت HPV در زنان بالای 30 سال کمتر دیده می شود ، اما احتمال دارد به سرطان دهانه رحم منجر شود. این یکی از دلایلی است که مهم است مرتب به متخصص زنان خود مراجعه کنید.


جلوگیری از اچ پی وی ویروس پاپیلومای انسانی

 

واکسیناسیون اچ پی وی را انجام دهید.
از پزشک خود بپرسید کدام واکسنی را به شما تزریق می کنند
انواع HPV که واکسن های مختلف از آنها محافظت می کند متفاوت است:
واکسن دو ظرفیتی HPV (Cervarix) فقط از HPV 16 و 18 محافظت می کند.
واکسن چهار ظرفیتی HPV (Gardasil) از انواع HPV 6 ، 11 ، 16 و 18 محافظت می کند.
واکسن HPV 9-valent ، نوترکیب (Gardasil 9) می تواند از انواع HPV 6 ، 11 ، 16 ، 18 ، 31 ، 33 ، 45 ، 52 و 58 جلوگیری کند.
از آنجا که Gardasil 9 بدون افزایش قابل توجه عوارض جانبی یا واکنشهای جانبی در برابر طیف وسیع تری از سویه های اچ پی وی محافظت می کند ، این انتخاب محافظت بیشتری در برابر اچ پی وی ایجاد می کند.

 


هر زمان که وارد رابطه جنسی شدید از کاندوم لاتکس استفاده کنید. اما بخاطر داشته باشید که ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست پخش می شود - نه از طریق تبادل مایعات بدن. این بدان معناست که اگرچه کاندوم ها همیشه از شیوع HPV جلوگیری نمی کنند ، اما می توانند خطر شما را کاهش دهند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...