این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

کاربردها و موارد مصرف استروئید ها

کاربردها و موارد مصرف استروئید ها
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/03/26 نظر 0 بازدید 66

استروئیدها نوعی ترکیبی از تستوسترون ، هورمون جنسی است که به طور طبیعی توسط زنان و مردان تولید می شود. مصرف استروئیدها سطح تستوسترون را افزایش می دهد ، و باعث اثراتی مانند افزایش حجم عضلانی و قدرت می شود.

 

استروئیدها نوعی ترکیبی از تستوسترون ، هورمون جنسی است که به طور طبیعی توسط زنان و مردان تولید می شود. مصرف استروئیدها سطح تستوسترون را افزایش می دهد ، و باعث اثراتی مانند افزایش حجم عضلانی و قدرت می شود.

برای افزایش قدرت عضلانی فراتر از حد طبیعی ، برخی از افراد به موادی مانند استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک (AAS) روی می آورند.
آنابولیک به ارتقا رشد اشاره دارد ، در حالی که آندروژنیک به توسعه خصوصیات جنسیت مرد اشاره دارد.در حالی که توانایی عضله سازی استروئیدها به خوبی ثبت شده است ، اما با چندین عارضه جانبی بالقوه همراه است.

 

اگر به دنبال تقویت نعوظ خود هستید مقاله شاک ویو تراپی را بخوانید .

 

استروئیدها چیست؟

 

استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک (AAS) نوعی ترکیبی از تستوسترون است که هورمون اصلی جنسی مردانه است .آنها بر قسمت های مختلف بدن مانند عضلات ، فولیکول های مو ، استخوان ها ، کبد ، کلیه ها و سیستم های تولید مثل و عصبی تأثیر می گذارند.انسان به طور طبیعی این هورمون را تولید می کند.
در مردان ، میزان آن در دوران بلوغ افزایش می یابد تا رشد صفات جنسی مرد مانند رشد موهای بدن ، صدای عمیق تر ، میل جنسی و افزایش قد و توده عضلانی را تقویت کند.
اگرچه به عنوان یک هورمون مردانه تصور می شود ، اما زنان تستوسترون نیز تولید می کنند اما در مقادیر بسیار کمتری. تستوسترون چندین عملکرد برای زنان انجام می دهد ، در درجه اول تراکم استخوان و میل جنسی سالم .

سطح نرمال تستوسترون از 300 تا 1000 نانوگرم در دسی لیتر برای مردان و 15 تا 70 نانوگرم در دسی لیتر برای زنان است. مصرف استروئیدها سطح این هورمون را افزایش می دهد ، که باعث اثراتی مانند افزایش توده عضلانی و قدرت می شود .

وقتی به استروئید فکر می کنید ، اولین چیزی که ممکن است به ذهن شما خطور کند استفاده از آن در بدن سازی برای تقویت عضله است. در حالی که این یک برنامه معمول است ، AAS برای چندین منظور دیگر استفاده می شود.

 

مزایای اصلی بالقوه مرتبط با استروئیدهای آنابولیک موارد زیر است :

 

-افزایش  قدرت عضلات
-بهبودی از تمرینات و آسیب دیدگی
-بهبود تراکم مواد معدنی استخوان
-استقامت بهتر عضله
-افزایش تولید گلبول های قرمز

این اثرات بالقوه ممکن است به نفع گروه های مختلفی از افراد باشد.در دنیای ورزش ، ورزشکاران به طور مداوم به دنبال راه هایی برای برتری در رقابت هستند.
در حالی که تمرینات پیشرفته قدرتی و تهویه ای و همچنین تغذیه ای در این زمینه تا حد زیادی انجام می شود ، برخی از ورزشکاران با مصرف داروهای تقویت کننده عملکرد (PEDs) آن را یک گام فراتر می برند.
AAS یکی از PED های اصلی است که توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد. نشان داده شده است که آنها توده عضلانی را افزایش می دهند ، که منجر به افزایش سرعت و توان خروجی می شود .

چندین بیماری می تواند منجر به از دست دادن عضلات شود ، از جمله ایدز ، بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) ، سرطان و بیماری های کلیوی و کبدی. اگرچه چندان معمول نیست ، اما می توان از AAS برای کمک به حفظ توده عضلانی در این افراد استفاده کرد .از دست دادن توده عضلانی ارتباط نزدیکی با مرگ و میر در این بیماری ها دارد و جلوگیری از آن می تواند نتایج درمان را بهبود بخشد و طول عمر را افزایش دهد.

 

عوارض جانبی احتمالی

 

علیرغم فواید بالقوه ، AAS عوارض جانبی مختلفی دارد که شدت آنها بسته به میزان استفاده از این مواد متفاوت است.ژنتیک فردی همچنین بر نحوه پاسخ شما به تأثیر می گذارد.
نسبت آنابولیک به آندروژنیک بین انواع مختلف AAS متفاوت است ، که ممکن است بر واکنشهای جانبی نیز تأثیر بگذارد. آنابولیک به ویژگی های رشد عضلات اشاره دارد ، در حالی که آندروژنیک به ارتقا صفات جنسی مردان اشاره دارد .

 

عوارض اصلی مرتبط با استفاده از AAS موارد زیر است :

 

-افزایش خطر بیماری های قلبی : AAS که همراه با ورزش مقاومتی استفاده می شود می تواند اندازه بطن چپ قلب و همچنین فشار خون را افزایش دهد. این ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و مرگ ناشی از آن را افزایش دهد .
-می تواند رفتار پرخاشگرانه را افزایش دهد : استفاده از استروئید با افزایش پرخاشگری و تکانشگری در نوجوانان و بزرگسالان مرد همراه است .
-می تواند بر تصویر بدن تأثیر بگذارد. استفاده و وابستگی از AAS به عنوان یک اختلال تصویر بدن در کتابچه راهنمای تشخیصی اختلالات روانی طبقه بندی می شود.
-می تواند باعث آسیب کبدی شود. نشان داده شده است که AAS ، به ویژه موارد خوراکی ، خطر ابتلا به اختلال عملکرد کبد را افزایش می دهد.

-ممکن است باعث ژنیکوماستی شود. 

-کاهش تولید تستوسترون. استفاده از استروئید با هیپوگنادیسم همراه است ، که با کوچک شدن و کاهش عملکرد بیضه ها مشخص می شود .

-می تواند باعث ناباروری شود. با توجه به پتانسیل آن برای کاهش تولید اسپرم ، استفاده از استروئید ممکن است باعث ناباروری شود .

-ممکن است باعث طاسی الگوی مردانه شود. اثرات آندروژنیک AAS ممکن است باعث طاسی الگوی مردانه شود یا آن را بدتر کند. این اثر ممکن است بسته به داروی خاص مورد استفاده متفاوت باشد .

 

بیشتر بخوانید : پروتز بیضه چیست ؟

 

عوارض جانبی برای خانمها

 

در حالی که عوارض جانبی فوق می تواند به طور یکسان در مردان و زنان رخ دهد ، زنان باید از موارد اضافی دیگر آگاه باشند ، از جمله :

-تعمیق صدا
-تغییرات صورت و رشد مو
-بزرگ شدن کلیتور
-چرخه قاعدگی نامنظم
-کاهش اندازه پستان
-ناباروری

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...