این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

چرا زنان خونریزی واژن دارند ؟

چرا زنان خونریزی واژن دارند ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/14 0 نظر

واژن زنان همواره دارای ترشحات گوناگون است. از جمله این ترشحات خونریزی واژن است که می تواند طبیعی و یا نشانه ای از بیماری باشد.

چرا زنان خونریزی واژن دارند ؟ 
دستگاه تناسلی زنان و قسمت واژن همواره دارای حالتی مرطوب و ترشحات گوناگون است. از جمله این ترشحات خونریزی واژن است. که دلایل متعددی دارد و می تواند طبیعی و یا نشانه ای از بیماری باشد.
خونریزی واژن به صورت طبیعی را عادت ماهیانه (پریود) می گویند که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد. خونریزی غیرطبیعی واژن نیز می تواند به علت یائسگی و یا نشانه ای از پیشرفت یک بیماری واژینال و یا رحمی باشد.
عادت ماهیانه (پریود) : 
رحم زنان در طی یک دوره معمولا 28 روزه که اصطلاحا آن را دوره قاعدگی می گویند دچار تغییراتی تحت اثر هورمون ها می شود. حدودا بین 3 تا 10 روز از این دوره فرد دچار خونریزی واژن می شود. در واقع 7 روز اول دوره را زمان خونریزی و ریزش بافت های دیواره رحم در نظر می گیرند. زیرا در صورت باردار نبودن فرد دیواره رحم ریزش پیدا می کند تا دیواره جدید برای دوره بعدی ساخته شود. 
پس از پایان خونریزی واژن 7 روز بعدی دوره دیواره جدید شروع به ساخته شدن می کند. در این زمان هورمون های استروژن و پروژسترون رو به افزایش می گذارند که باعث ضخیم و پرخون شدن دیواره رحم می شوند و آن را برای بارداری آماده می کنند.
در روز 14 ام دوره تخمک گذاری آغاز می شود و تخمک رها شده از یکی از تخمدان ها شروع به حرکت به سمت رحم می کند تا در دیواره مستقر شود. این زمان بهترین زمان برای لقاح است.
در 14 روز بعدی دیواره همچنان ضخیم و پرخون می شود و سطح هورمون ها بالاست. در روز 28 ام در صورتی که تخمک لقاح نکرده باشد و جنین تشکیل نشده باشد مجددا دیواره ریزش پیدا می کند که این ریزش به مدت 7 روز به صورت خونریزی از واژن مشاهده می شود.
اعداد گفته شده در عمل برای افراد ممکن است تفاوت هایی داشته باشد. دوره خونریزی ممکن است بین 3 تا 10 روز باشد و مقدار خونریزی واژن نیز متفاوت است. کل دوره نیز ممکن 20 تا 35 روزه باشد. اما کمتر یا بیشتر از این تعداد روز طبیعی به نظر نمی رسد و بهتر است توسط پزشک بررسی گردد.
یائسگی : 
یائسگی در زنان حدودا از سن 45 تا 55 سالگی ممکن است آغاز گردد. مهم ترین اتفاقی که در این زمان می افتد قطع شدن خونریزی واژن و عادت ماهیانه و از دست دادن باروری است. باقی شرایط عوارضی هستند که در اثر تغییر و کاهش سطح هورمون های جنسی به وجود می آیند. مانند افزایش وزن و گرگرفتگی و ... .
در شروع دوران یائسگی افراد ممکن است شاهد خونریزی واژن در دوره های کاملا نامرتب و کوتاه باشند. خونریزی از رحم در آخرین مراحل پیش از یائسگی کاملا بی نظم و گاه آزار دهنده خواهد بود. گرچه این موضوع طبیعی است اما می توانید برای کاهش عوارض یائسگی به پزشک مراجعه کنید و قرص مصرف نمایید.

درباره شلی واژن در یائسگی بیشتر بخوانید.

بیماری ها : 
خونریزی واژن گاهی ممکن است نشانه ای از پیشرفت یک بیماری و تخریب بافت باشد. منشا خونریزی واژن می تواند دیواره خود کانال واژن و یا رحم باشد. می توانید بیماری هایی که ممکن است باعث خونریزی واژن شوند را در زیر مشاهده نمایید.
-سرطان دهانه رحم
-سرطان رحم (آندومتر)
-هایپرپلازی آندومتر رحم
-سرطان تخمدان
-سارکوم رحمی
-سرطان واژن
-بیماری های غدد درون ریز (هورمونی)
-پرکاری تیروئید
-کم کاری تیروئید
-سندرم تخمدان پلی کیستیک
-تغییر در مصرف قرص های ضدبارداری
-قطع هورمون درمانی یائسگی
-مشکلات رابطه جنسی و تولید مثل
-بارداری خارج از رحم 
-نوسانات سطح هورمون ها در خون
-سقط جنین (قبل از هفته 20 بارداری)
-در طول دوران بارداری به صورت لکه بینی
-اخلال در تخمک گذاری
-خشکی واژن (به علت یائسگی)
-انواع عفونت ها
-آندومتریت
-سوزاک
-بیماری التهاب لگن
-بیماری واژینیت
-برخی معاینات پزشکی اشتباه
-برخی بیماری های کلیه یا کبد پیشرفته
-لخته شدن خون 
-برخی داروها 
-فراموش کردن برداشتن تامپون
-IUD داخل رحم
-پولیپ دهانه رحم و رحم (توده خوش خیم)
-فیبروئید رحم
-تروما رحم
بیماری و مشکلات گفته شده ممکن است باعث خونریزی واژن شوند. البته گفتنی است که تشخیص اینکه علت خونریزی غیر طبیعی واژن چیست بر عهده پزشک است اما شما نیز باید بدانید گاهی خونریزی تنها به علت جابجا شدن زمانبندی عادت ماهانه شماست. اما اگر پس از پایان عادت ماهیانه خونریزی واژن به شکل نامنظم ادامه پیدا کرد حتما برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...