این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

چه چیزی باعث بی اختیاری ادرار در آقایون می شود ؟

چه چیزی باعث بی اختیاری ادرار در آقایون می شود ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/07/22 نظر 0 بازدید 37

ادرار توسط کلیه ها ساخته و در کیسه ی عضله ای به اسم مثانه ذخیره می شود .لوله ای به اسم مجرای ادرار از مثانه از راه پروستات و آلت تناسلی مرد به خارج از بدن منتهی می شود . اطراف مجرای ادرار حلقه ای از عضلات وجود دارد . زمانی که مثانه از ادرار پر می شود سیگنال های عصبی به عضلات اطراف مجرای ادرار می فرستد .

 

ادرار توسط کلیه ها ساخته و در کیسه ی عضله ای به اسم مثانه ذخیره می شود . لوله ای به اسم مجرای ادرار از مثانه از راه پروستات و آلت تناسلی مرد به خارج از بدن منتهی می شود . اطراف مجرای ادرار حلقه ای از عضلات وجود دارد . زمانی که مثانه از ادرار پر می شود سیگنال های عصبی به عضلات اطراف مجرای ادرار می فرستد . اعصاب و عضلات برای این که از نشت ادرار جلوگیری کنند با هم کار می کنند . زمانی که مجبور به ادرار هستید ، سیگنال های عصبی به دیواره ی مثانه فشار می آورند . این کار باعث خروج ادرار از مثانه و انتقال آن به مجرای ادرار می شود . هنگامی که به مثانه فشار می آید مجرای ادرار هم شل می شود . این اتفاق باعث می شود که ادرار از مجرای ادرار خارج شده و از بدن خارج می شود .

 

 

چه زمانی ادرار به بیرون نشت می کند ؟ 

 

اگر مثانه فردی در زمان اشتباه فشرده شود یا بیش از حد فشرده شود ، ممکن است ادرار به بیرون نشت کند . ضعیف شدن و آسیب دیدن عضلات اطراف مجرای هم می تواند باعث این اتفاق شود . اگر در زمان لازم مثانه خالی نشود مقدار زیادی ادرار در مثانه باقی می ماند . و اگر مثانه بیش از حد پر شود باعث نشت ادرار به بیرون می شود . گاهی اوقات چیزی در مجرای ادرار از خروج ادرار از مثانه جلوگیری می کند و باعث پر شدن مثانه می شود ، در نتیجه نشتی اتفاق می افتد . بی اختیاری ادرار در مردان مسن بیشتر از مردان جوان اتفاق می افتد . 

 

بیشتر بخوانید : التهاب کیسه بیضه یا اسکروتوم 

 

 

انواع و علائم بی اختیاری ادرار مزمن یا طولانی مدت 

 

- بی اختیاری استرس : یعنی زمانی که  سرفه یا عطسه می کنید ، می خندید ، چیزی را بلند می کنید یا کاری انجام می دهید باعث می شود که به مثانه فشار وارد شود . برداشت غده پروستات باعث این نوع بی اختیاری می شود . 

- بی اختیاری فوری : یعنی به حدی ادرار شما شدید است که نمی توانید خود را به توالت برسانید . زمانی به مثانه شما فشار می آید که نباید این اتفاق بیوفتد . حتی زمانی که ادرار کمی در مثانه باشد امکان دارد این اتفاق رخ دهد . این بی اختیاری ناشی از عضلات مثانه است 

- بی اختیاری سرریز : زمانی که شما تمایل به ادرار دارید ولی ادرار کمی از شما خارج می شود . به همین دلیل وقتی مثانه شما به طور کامل خالی نشود بعدا نشت ادرار صورت می گیرد . دلیل این نوع مسدود شدن مجرای ادرار می باشد که به علت بزرگ شدن غده پروستات است .


-بی اختیاری کامل : زمانی که دیگر عضلات  اطراف مجرای ادرار کار نکند باعث می شود که شما همیشه ادرار نشت کنید .

 

بیشتر بخوانید : شاکروئید

 

 

درمان بی اختیاری ادرار 

 

درمان به نوع بی اختیاری هر فرد بستگی دارد . درمان شامل داروها و تمرینات ساده یا هر دو در کنار هم باشد . در بعضی موارد تغییرات سبک زنگی می تواند در کنترل بی اختیار ادرار تاثیر داشته باشد . 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...