این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سلامت روان چه تاثیری بر زندگی ما دارد ؟

سلامت روان چه تاثیری بر زندگی ما دارد ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/07/21 نظر 0 بازدید 36

سلامت روان ما شامل سلامت عاطفی ، روانی و اجتماعی می شود که بر طرز فکر ، احساس و عملکرد ما تاثیر می گذارد . سلامت روان همچنین به نحوه کنترل استرس ، ارتباط با دیگران و انتخاب کمک می کند . روان سالم در هر مرحله از زندگی از کودکی تا بزرگسالی مهم است . داشتن مشکلات روحی در زندگی فکر ، روحیه و رفتار شما را تحت تاثیر قرار می دهد . 

 

بهداشت روان چیست ؟ 

 

سلامت روان ما شامل سلامت عاطفی ، روانی و اجتماعی می شود که بر طرز فکر ، احساس و عملکرد ما تاثیر می گذارد . سلامت روان همچنین به نحوه کنترل استرس ، ارتباط با دیگران و انتخاب کمک می کند . روان سالم در هر مرحله از زندگی از کودکی تا بزرگسالی مهم است . داشتن مشکلات روحی در زندگی فکر ، روحیه و رفتار شما را تحت تاثیر قرار می دهد . 

 

 

عواملی که در ایجاد مشکلات روان نقش دارند شامل :

 

- عوامل بیولوژیکی یا ژن ها 
- تجربه های زندگی مثل ضربه یا سو استفاده
- سابقه خانوادگی مشکلات روانی

 

مشکلات سلامت روان شایع است اما کمک های زیادی برای افرادی که این مشکلات را دارند در دسترس است . مشکلات روحی در افراد بهتر می شوند و بسیاری از آن ها کاملا بهبود پیدا می کنند . 

 

بیشتر بخوانید : فعالیت جنسی سالم با ورزش

 

 

علائم هشدار دهنده ای که باید  جدی گرفت

 

- زیاد یا کم خوردن 
- کم یا زیاد خوابیدن 
- دور شدن از مردم و فعالیت های معمول 
-داشتن انرژی کم یا بدون انرژی 
- احساس بی حسی یا مهم نبودن هیچ چیز
- درد و رنج غیر قابل توضیح
- احساس نا امیدی و ناتوانی 
- سیگار کشیدن ، مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر بیش از حد معمول 
- احساس گیجی غیر معمولی ، نگرانی ، ترس ، عصبانیت ، ناراحتی 
- درگیری با خانواده و دوستان و داد زدن
- تغییرات شدید خلقی که باعث مشکل در روابط می شود 
- شنیدن صدا یا اعتقاد به چیزی که درست نیست 
- فکر کردن درباری آسیب رساندن به خود و دیگران 
- ناتوان بودن در انجام کار های روزمره 

 

سلامت روان جز مهمی از سلامت کلی است . بیماری های روانی به ویژه افسردگی باعث مشکلات جسمی مختلفی می شود . افسردگی خطر ابتلا به بیمار های قلبی ، دیابت و سکته را افزایش می دهد . در نتیجه وجود شرایط مزمن خطر بیماری های روانی را افزایش می دهد . گذشت زمان بسته به عوامل مختلف می تواند روی سلامت روان اثر بگذارد .

 

 

روش های درمان 

 

- دارو درمانی : در این روش از دارو های ضد افسردگی ، بنزودیازپین ها و ... استفاده می کنند .

- فعالیت بدنی : در بعضی از افراد ورزش های بدنی می تواند باعث سلامت روحی و جسمی شود . پیاده روی ، دوچرخه سواری ، یا هر نوع فعالیت بدنی باعث تولید هومون های مختلفی می شود .مثلا گاهی اندورفین می تواند روحیه فرد را بالا ببرد .

- فعالیت های درمانی : این فعالیت شامل تفریح درمانی و کار درمانی می باشد . مثلا ساخت کاردستی می تواند نوعی از کار درمانی باشد . پیاده روی می تواند بخشی از تفریح درمانی باشد . نقاشی در بسیاری از مطالعات جدید به طور قابل توجهی سطح علائم اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد .

 

 

بیشتر بخوانید : تاثیر خستگی مزمن بر رابطه جنسی 

 

- درمان های بیانی : روش های درمانی بیانگرانه یا درمان های هنری خلاق نوعی روان درمانی است که شامل هنرها یا ساختن هنر است . ان روش شامل هنر درمانی ، موسیقی درمانی ، نمایش درمانی ، شعر درمانی و رقص درمانی می باشد . 

- روان درمانی :اصطلاح عمومی برای درمان علمی مشکلات بهداشتی می باشد . که شامل روش های روانکاوی ، گشتالت درمانی ، درمان شناختی رفتاری ، رفتار درمانی دیالکتیکی و ... می باشد .

- مراقبه : مراقبه ذهن آگاهی باعث کاش اضطراب و استرس وافسردگی می شود . انجام مدیتیشن در پیشرفت وضعیت روان  تاثیر چشمگیری دارد . 

- آمادهی ذهنی : حرکتی است که افراد را ترغیب می کند تا از راه دوستی ، ارتباط منظم و فعالیت هایی مانند ورزش های هوازی و آرام بخش ، هوشیاری ، داشتن خواب کافی و... عاطفی بودن خود را حفظ کنند .  

 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...