این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

تفاوت بین جوش تناسلی و تبخال تناسلی چیست؟

تفاوت بین جوش تناسلی و تبخال تناسلی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/10/23 نظر 0 بازدید 53

جوش ها هنگامی ایجاد می شوند  که آلودگی یا روغن منافذ پوستی شما را مسدود کند. تبخال دستگاه تناسلی در نتیجه ابتلا به عفونت مقاربتی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس  HSV ایجاد می شود .


 

جوش ها هنگامی ایجاد می شوند  که آلودگی یا روغن منافذ پوستی شما را مسدود کند. این منجر به برجستگی های قرمز پر از چرک سفید می شود که در منافذ جمع شده و روی پوست شما ظاهر می شود.تبخال دستگاه تناسلی در نتیجه ابتلا به عفونت مقاربتی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس  HSV ایجاد می شود. برخلاف جوش ها ، برجستگی های تبخال تمیز یا زرد بوده و با مایع شفاف پر می شوند.

اگر در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی خود دچار زگیل تناسلی شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی را بخوانید .

نکاتی برای شناسایی جوش و تبخال

 

جوش و تبخال دستگاه تناسلی به عنوان دسته ای از برجستگی های قرمز ظاهر می شوند. ممکن است هر دو احساس خارش یا تحریک داشته باشند هر چند جوش ها و تبخال ها علائم متمایزی دارند.
جوش : جوش ها می توانند یک به یک یا در خوشه های کوچک ظاهر شوند. آنها معمولاً کاملا گرد هستند و در الگوهای قابل تشخیص ظاهر می شوند.اگر از لباس زیر تنگ استفاده می کنید ، ممکن است جاهایی که بند یا لباس زیر منافذ پوست شما را مسدود کرده است ، جوش بزند.اگر جوش ها را فشار دهید ، احساس سفتی می کنید. ممکن است پر از چرک سفید شوند. همچنین در صورت خراشیده شدن یا تحریک شدن ، ممکن است مایع سفید غلیظ خونریزی کرده یا نشت کند.جوش ها ممکن است دچار خارش یا تحریک شوند اما دردناک نیستند مگر اینکه به آنها فشار بیاورید. اگر مرتباً استحمام نکنید یا زیاد عرق می کنید ، ممکن است شیوع جوش را مشاهده کنید ، بنابراین ممکن است در هوای گرم یا بعد از مدتی به طور ناگهانی ظاهر شود.جوش ها به سرعت از بین می روند و در صورت وجود فقط جای زخم های جزئی را پشت سر می گذارند.

تبخال : شما می توانید سالها با HSV زندگی کنید بدون اینکه علائمی را تجربه کنید. در طی شیوع تبخال ، تاول های ریز و دردناکی را مشاهده می کنید که با مایع شفاف پر شده اند. تاول ها ممکن است به صورت خوشه ای ظاهر شوند و همچنین می توانند روی راست روده و دهان شما ظاهر شوند. تاول ها تمایل به له شدن دارند.
سایر علائم شیوع می تواند شامل موارد زیرمی باشد:
سردرد
تورم غدد لنفاوی
تب شدید (حدود 38 درجه سانتیگراد) 
درد یا سوزن سوزن شدن در پاها
با پاره شدن تاول های تبخال ، مایعات خارج می شوند و ممکن است درد بیشتری ایجاد کنند. تاول ها ممکن است به مدت 4 هفته خوب نشوند.
پس از ابتلا به ویروس در هر زمان می توانید شیوع داشته باشید. بعد از اولین شیوع ، علائم معمولاً شدت کمتری دارند اما هنوز هم می توانند دردناک باشند.


علت ایجاد جوش و تبخال در ناحیه تناسلی 

 

جوش در نتیجه انسداد منافذ است ، نه تماس جنسی. HSV در درجه اول از طریق رابطه جنسی دستگاه تناسلی منتشر می شود اما از طریق رابطه جنسی دهانی یا مقعدی نیز قابل انتقال است.جوش ها یا آکنه در اثر تجمع چربی و پوست مرده در منافذ پوست یا فولیکول مو ایجاد می شوند.موهای فرو رفته در نتیجه موهای بریده شده ای ایجاد می شود که به صورت عقب در پوست رشد می کنند. اگر موهای پرپشت و موج دار داشته باشید و موهایتان را بتراشید ، بکشید ، و یا موم بزنید ، بیشتر احتمال دارد که جوش بزنید .
فولیکولیت یک عفونت باکتریایی یا قارچی در فولیکول مو است. می تواند باعث پر شدن فولیکول از چرک و پوسته شود. همچنین ممکن است تورم یا خارش ایجاد کند.
تبخال از طریق تماس جنسی با شخصی که ویروس HSV دارد ، منتقل می شود.
ویروس تبخال دو نوع است:

HSV-1 این ویروس از طریق تماس با بزاق حاوی ویروس و تبخال منتشر می شود. HSV-1 می تواند باعث تبخال دستگاه تناسلی شود.
HSV-2 این ویروس از طریق تماس جنسی منتشر می شود. HSV-2 عامل اصلی تبخال دستگاه تناسلی است. رابطه دهانی یا مقعدی می تواند ویروس را گسترش دهد ، حتی اگر علائم شیوع آن وجود نداشته باشد.

 

چگونه این شرایط را تشخیص داده دهیم؟

 

جوش ها با تغییر در بهداشت شخصی و یا استفاده از روش های درمانی بدون نسخه به راحتی کنترل می شوند.اگر برجستگی ها به درمان پاسخ نمی دهند  یا اگر بعد از رابطه جنسی تاول های دردناک و پر از مایعات مشاهده می کنید  بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما فقط با مشاهده برجستگی ها قادر به تشخیص است.
برای تشخیص تبخال پزشک شما یک ضایعه یا تاول را نمونه برداری  کرده و نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. نمونه می تواند نشان دهد که آیا ویروس هرپس باعث شیوع آن شده است یا خیر. نتایج پس از حدود یک هفته آماده می شوند.
تست سرولوژیک تبخال : پزشک شما یک نمونه خون گرفته و برای تجزیه و تحلیل برخی از آنتی بادی های HSV به آزمایشگاه می فرستد. این آزمایش نیز حدود یک هفته به طول می انجامد.

 

بیشتر بخوانید : نحوه استفاده از کاندوم زنانه و مردانه


درمان

 

علائم جوش و تبخال دستگاه تناسلی را می توانید در خانه درمان کنید. جوش ها معمولاً بعد از یک هفته از بین می روند. HSV قابل درمان نیست ، اما می توانید شیوع آن را با درمان در خانه و دارو کنترل کنید.
جوش زدن : جوش های دستگاه تناسلی را نترکانید. این می تواند شیوع را بدتر کرده و جای زخم ایجاد کند.

تبخال :داروهای خوراکی و ضد ویروسی موضعی می توانند HSV-2 را درمان کنند. داروها عبارتند از:
والاسیکلوویر (والترکس)
فامسیکلوویر
آسیکلوویر
تا زمانی که دوره کامل درمان را به پایان نرسانید ، رابطه جنسی برقرار نکنید. در صورت انجام این کار ، ممکن است HSV-2 را به شریک جنسی خود منتقل کنید.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...