این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی چیست ؟

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی چیست ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/09/12 نظر 0 بازدید 393

هوایی که تنفس می کنیم برای بقا اساسی است، تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی و هم بر سلامت جسمی است.تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی باعث کاهش 30درصدی فعالیت جنسی می شود.

هوایی که تنفس می کنیم برای بقای ما یک نیاز اساسی است ، تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی و هم بر سلامت جسمی است.آلودگی هوا مشکلی است که در طی چندین سال اخیر به شدت رو به افزایش است و مشکلات بسیاری برای انسان ها بوجود آورده است. تقریبا چند مدتی است که کلان شهرهای بزرگ مثل تهران توسط یک لایه ضخیمی از آلودگی ها پوشانده شده  است که باعث افزایش مرگ و میر ، بستری شدن در بیمارستان ها ، مشکل در تنفس و کاهش میل جنسی ( سرد مزاجی زن و مرد ) شده است.آلودگی هوا روی همگان تاثیر می گذارد این دومین علت اصلی مرگ ناشی از بیماریهای غیر واگیر پس از استعمال دخانیات است.

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت کودکان نیز بسیار مضرآور است ، در کودکان باعث کاهش رشد و عملکرد ریه ها ، عفونت های تنفسی و آسم شدید می شود.

آلودگی هوا به دلیل اثرات نامطلوب شناخته شده بر سلامتی انسان یک عامل خطرناک برای بقای انسان و محیط زیست است.

آلودگی هوا باعث بروز چه علائمی می شود؟

  • سوزش یا ناراحتی در ادرار کردن
  • سرفه ای که مربوط به سرما خوردگی نیست
  • گرفتگی غیر معمول سینوس ها
  • گوش درد
  • کهیر یا بثورات پوستی
  • چشم های قرمز شده و تحریک شده
  • گلو درد که ناشی از سرماخوردگی نیست
  • مشکل در تنفس به صورت ناگهانی و غیر عادی
  •  
  • کاهش میل جنسی

تعریف سلامت جنسی چیست؟

 

تاثیر آلودگی هوا برسلامت انسان چیست؟

 

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی باعث  کاهش 30 درصدی فعالیت جنسی می شود.

متخصصان باروری بر این باورند که بسیاری از فلزات سنگین در هوا وجود دارد که مستقیما بر روی هورمون های بدن تاثیر می گذارند و سلامت جنسی را به خطر می اندازد. در هند 15 درصد از آقایان نابارور هستند.

بهم زدن تعادل هورمونی و از بین بردن اسپرم ها

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی باعث بهم زدن هورمون ها می شود  ، ذرات معلق در آلودگی هوا مثل هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای ، کادمیم سرب جیوه که روی تعادل هورمونی تاثیر می گذارند و برای اسپرم سمی هستند و باعث از بین بردن اسپرم می شود.

کاهش سطح تستوسترون و استروژن

کاهش در سطح تستوسترون یا سطح استروژن ممکن است باعث کاهش میل جنس شود و از این موضوع در دراز مدت باعث از بین رفتن سلامت جنسی و زندگی جنسی  می شود. اما برای جلوگیری از نابارور شدن در اثر آلودگی هوا می توانید از ماسک هایی که دارای چند لایه فیلتر هستند در هنگام خروج از خانه استفاده کنید.

افزایش غلظت رادیکال های ازاد در خون

متخصصان بر این باورند که تنفس بیش از حد در آلودگی هوا منجر به غلظت بیشتر رادیکال های آزاد در خون می شود و این باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود و حتی می تواند باروری در مردان را مقدار قابل توجهی کاش دهد.

الودگی هوا می تواند احتمال سقط جنین در زنان را افزایش دهد.

متخصصان زنان و زایمان بر این باورند که الودگی هوا یکی از بزرگترین عواملی است که تاثیر منفی بر بارداری می گذارد.

تاثیر آلودگی هوا بر روی دستگاه تنفسی

در طی مطالعات انجام شده تاثیرات آلودگی هوا بر روی زنان قوی تر و بیشتر از مردان است ، مکانیسم این امر کاملا ناشناخته است اما تمام مطالعات بالینی نشان این ادعا را ثابت می کند و توضیح کوتاهی می دهد. به عنوان مثال ، خصوصیات رسوب ذرات ریه در بین زنان و مردان متفاوت است و به دلیل سرعت جریان بالاتر  میزان رسوب آلاینده ها در ریه زنان بیشتر است.

ایجاد بیماری و مشکلات پوستی

وقتی که پوست انسان در معرض آلودگی های هوا قرار می گیرد باعث ایجاد بیماری های پوستی می شود

قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا ممکن است بر نسبت کوروموزوم y:x  اسپرم تاثیر می گذارد.

 

آیا آلودگی هوا بر جنسیت جنین تاثیر گذار است؟

انتخاب جنسیت جنین مساله ای بحث برانگیز است که در طی سالهای اخیر نیز رواج بسیاری داشته است ، آلودگی هوا باعث کاهش سطح مایع منی می شود.در بسیاری از آزمایشات و مطالعات نشان داده شده است که تولد فرزند پسر در پنج دهه اخیر رو به کاهش است ، کاهش تولد مردان ممکن است به خاطر مواجهه شدن انسان با آلودگی هوا باشد.اسپزم هایی که وابسته به جنسیت هستند و دارای کوروموزوم y  هستند بسیار ضعیف تر از کرومورزوم های  x ( جنسیت زن) هستند برای همین در مواجه با شرایط سخت مثل آلاینده های موجود در هوا مثل نیترات ، سرب و فلزات سنگین دیگر از بین می روند .

روی هم رفته طیف گسترده ای از نتایج و عوامل تعدیل کننده مرتبط با اثرات آلودگی هوا بر سلامتی ، یک چالش پیچیده برای سیاست گذاران بهداشت عمومی ، دست اندر کاران و مدیران ایجاد می کند.

رابطه جنسی بهتری می خواهید سیگار کشیدن را متوقف کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...