این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/08/18 نظر 2 بازدید 2,230

واژینیسموس سفتی عضلات اطراف واژن است و عموما در اولین رابطه جنسی برای زنان آشکار می شود. اگر در اولین رابطه جنسی  شما دخول امکان پذیر نبود، احتمالا دچار واژینیسموس هستید .

واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس سفتی عضلات اطراف واژن است و عموما در اولین رابطه جنسی برای زنان آشکار می شود. اگر در اولین رابطه جنسی  شما دخول امکان پذیر نبود، احتمالا دچار واژینیسموس هستید . واژینیسموس همانطور که از نامش پیداست یک اختلال واژینال است که ممکن است برای زنان در هر سنی و هر شرایطی رخ دهد . هنگامی که می گوییم یک زن واژینیسموس دارد به این معناست که عضلات واژن او هنگام ورود هر جسمی مانند آلت تناسلی مرد ، انگشت ،  اسباب بازی های جنسی ، تامپون و ... به صورت غیر ارادی منقبض و اسپاسم می شوند و قصد جلوگیری از ورود جسم را دارند . این انقباض می تواند بسیار شدید و دردناک باشد و یا خفیف و قابل تحمل . اما در هر صورت واژینیسموس درمان نشده در طولانی مدت مشکلات بیشتری به وجود می آورد . 
باید توجه داشته باشید که واژینیسموس کاملا قابل درمان است و نباید تصور کنید که فقط شما دچار این مشکل هستید. انواع مختلفی از واژینیسموس وجود دارد که زنان را در سنین مختلفی تحت تاثیر قرار می دهد . 

اگر از ناتوانی جنسی رنج می برید مقاله درمان اختلال نعوظ را بخوانید .

 

 

آزمون میزان علاقه در زوج ها

 

چطور بفهمیم که واژینیسموس داریم ؟

اولین علامت واژینیسموس رابطه جنسی دردناک است. ممکن است شما بتوانید آلت تناسلی را از واژن عبور دهید اما این اتفاق همراه با درد باشد. در درجات شدیدتر واژینیسموس آلت تناسلی حتی نمی تواند به واژن وارد شود. رابطه جنسی نباید هیچ گاه برای شما دردناک باشد. بنابراین این درد یک مشکل است و باید به دنبال دلیل آن بود. در موارد بسیاری این دیسپارونی و درد در هنگام رابطه جنسی بخاطر واژینیسموس اتفاق می افتد.
دردی که علت آن واژینیسموس باشد در اغلب موارد پس از تلاش برای دخول از بین می رود. اغلب زنان و همسرانشان این شرایط را به این صورت توصیف کرده اند که انگار آلت مرد به دیوار ضربه می زند !
البته این درد و عدم توانایی در دخول تنها مخصوص آلت تناسلی نیست و هر شی دیگری نیز همین حس را در فرد ایجاد می کند. مانند معاینه یا تامپون. 
نکته قابل توجه این است که تمام این علائم کاملا ناخودآگاه و غیر ارادی هستند و نباید فرد را سرزنش کرد. چنین زنی از لحاظ احساسی و رابطه ای در شرایط عادی قرار دارد، تنها در هنگام دخول دچار مشکل می شود.

علل ایجاد واژینیسموس :

واژینیسموس از آن دسته اختلال هایی است که نمی توان علت خاصی را برای آن در نظر گرفت. پزشکان معمولا آن را با اضطراب و ترس از رابطه جنسی ارتباط می دهند. اما کاملا مشخص نیست که کدام اثر بیشتری بر دیگری دارد. واژینیسموس باعث اضطراب می شود یا اضطراب واژینیسموس را به وجود می آورد. در برخی موارد نیز تجربه های تلخ گذشته و یا رابطه غیر صمیمیانه با شریک و عدم تمایل به رابطه جنسی منجر به واژینیسموس می گردد.
در برخی موارد فرد تنها در رابطه جنسی با همسر دچار این درد و گرفتگی عضلات می شود و با ورود اشیا به واژن مشکلی ندارد. گاهی نیز عفونت های جنسی باعث ایجاد درد در رابطه جنسی می شوند که نباید این موضوع را به واژینیسموس ربط داد. نکته مهم این است که به محض احساس درد در رابطه جنسی به پزشک مراجعه کنید تا علت آن تشخیص داده شود و درمان لازم آغاز گردد. درد ممکن است خفیف یا شدید باشد و احساسات مختلفی ایجاد کند . 

ویدیو : همه چیز درباره واژینیسموس

میزان شیوع واژینیسموس چقدر است ؟

طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا و اروپا نتایج نشان می دهد که از هر 6 زن آمریکایی 1 زن و از هر 7 زن اروپایی 1 زن مبتلا به واژینیسموس هستند. البته این آمار هیچ گاه دقیق نخواهد بود زیرا بسیاری از افراد تا مدت ها متوجه مشکل خود نیستند و حتی پس از آن هم برای درمان اقدام نمی کنند.

میزان شیوع واژینیسموس در زنان ایرانی چقدر است ؟

آمار دقیقی از مبتلایان به واژینیسموس در ایران در دسترس نیست. زیرا بسیاری از زنان ایرانی به علت مسائل مذهبی و فرهنگی از مطرح کردن این موضوع نزد پزشک و یا اطرافیان خودداری می کنند. همچنین بسیاری از افراد به علت راهنمایی های نادرست برخی پزشکان و یا اطرافیان خود درک درستی از اختلال واژینیسموس ندارند و تا مدت ها پس از ازدواج نمی توانند رابطه جنسی برقرار کنند. چنین مسائلی سبب مشکلات زناشویی و ارتباط با همسر می گردد. زیرا هر دو طرف اطلاعات کاملی از علل واژینیسموس ندارند.

بیشتر بدانید : 5 باور غلط درباره واژینیسموس 

درمان واژینیسموس :

اگر واژینیسموس شما ریشه در اتفاقی در گذشته یا کودکیتان دارد ممکن است به جلسات مشاوره نیاز داشته باشید. اما بهترین روش درمان واژینیسموس تمرین و ورزش ناحیه لگن است. زنان مبتلا به این اختلال می توانند به صورت روزمره ورزش های خاصی را در خانه انجام دهند تا گرفتگی و اسپاسم عضلات واژن هنگام رابطه جنسی برطرف گردد.
این ورزش ها می تواند شامل تمرینات کگل باشد. تمرینات کگل شامل منقبض و رها کردن عضلات کف لگن است. به این صورت که ماهیچه های کف لگن را منقبض می کنید و 2 تا 10 ثانیه نگه می دارید. سپس به آرامی رها می کنید. و این کار را در هنگام انجام فعالیت روزانه به صورت نشسته و ایستاده انجام می دهید. در هر نوبت بهتر است 20 انقباض انجام دهید.
پس از گذشت چند روز که تمرینات کگل را انجام دادید می توانید استفاده از سایز های کوچک استفاده از دیلاتور را آغاز کنید. سعی کنید تمرینات را با احساس آرامش و راحتی انجام دهید و به هیچ عنوان عجله نکنید و به خود فشار نیاورید. 

دیلاتور

دیلاتور دارای اندازه های متفاوتی است. برای شروع باید ابتدا از کوچک ترین اندازه آن استفاده کنید که به اندازه انگشت کوچک شماست. باید به آرامی و با عقب و جلو بردن دیلاتور سعی کنید آن را وارد واژن کنید. با وجود انقباضاتی که واژن شما ایجاد می کند ممکن است ابتدا کمی سخت باشد اما اولین دیلاتور بسیار کوچک است و می توانید به راحتی آن را کنترل کنید. نباید به هیچ عنوان استرس داشته باشید. سعی کنید فضا را برای خود آرامش بخش کنید. می توانید از کمی روان کننده در سر دیلاتور استفاده کنید.

هفته ای حدودا 5 بار این کار را انجام دهید و در هفته بعد سایز بزرگتر را انتخاب کنید. به همین ترتیب واژن شما کم کم می تواند از شدت انقباضات بکاهد. آخرین سایز دیلاتور کمی از یک آلت تناسلی معمولی بزرگتر است. بنابراین پس از مدتی می توانید تمرینات را با کمک همسرتان انجام دهید.

دیلاتور خانگی :

از آنجایی که هزینه خرید این دیلاتور ها بسیار بالاست و ممکن است تمامی اندازه های آن در بازار موجود نباشد می توانید برای انجام این کار از روش دیگری استفاده کنید. 

می توانید در خانه یک دیلاتور بسازید. برای انجام این کار به چند عدد دستکش لاتکس و مقدار زیادی پنبه احتیاج دارید. این دستکش ها سایز های مختلفی دارند که شما برای شروع کار می توانید از کوچکترین اندازه آن شروع کنید. داخل دستکش را با مقدار زیادی پنبه پر کنید تا کاملا سفت و متراکم شود. توجه داشته باشید که تا سر انگشت ها از پنبه پر شده باشد. سپس ته دستکش را با یک نخ یا کش محکم ببندید. حالا شما یک دیلاتور خانگی دارید. استفاده از این وسیله کاملا مشابه دیلاتور های آماده است. 

برای شروع کار سعی کنید در محیطی قرار بگیرید که کاملا راحت باشید و تا چند ساعت چیزی مزاحم شما نشود. سپس از مقدار زیادی ژل روان کننده در سر انگشتان دستکش استفاده کنید و آن را با حرکات چرخشی و نه به صورت فرو کردن به سمت واژن هدایت کنید. هرگاه تمرینات باعث آزار شما بود کمی استراحت کنید و سعی کنید در تمام طول تمرین احساس خوبی داشته باشید تا واژن شما راحت تر باز شود. با گذشت زمان می توانید از اندازه های بزرگتر دستکش استفاده کنید و یا گاهی از همسرتان بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد و در طول مدت درمان رابطه جنسی غیر از دخول را فراموش نکنید. 

با این روش پس از مدتی واژن شما می توانید بدون درد و به راحتی اجسام بزرگتر تا اندازه آلت را به طور کامل از خود عبور دهد و شما درمان خواهید شد.

 

 

آیا خونریزی واژن بعد از رابطه جنسی خطرناک است ؟

 

 

 واژینیسموس به دو نوع طبقه بندی می شود :

 

واژینیسموس اولیه : در این نوع هرگز دخول صورت نمی گیرد . این نوع زمانی اتفاق می افتد که عضلات واژن به صورت غیر ارادی منقبض می شوند . توصیف احساس مردان در این نوع از واژینیسموس مانند برخورد به دیواره در دهانه واژن می باشد .

واژینیسموس ثانویه : در نوع ثانویه یک بار نفوذ صورت می گیرد و اما بار های بعد نفوذ موفقیت آمیز نبوده است . معمولا به علت جراحی های زنان  ، پرتو درمانی  و ضربه این اتفاق رخ می دهد .

در مواردی بعضی از زنان بعد از یائسگی دچار واژینیسموس می شوند . پایین بودن  سطح استروژن یکی از دلالیل این مشکل می تواند باشد .

 

خیلی از افرادی که به کلینیک ما مراجعه میکنن معمولا بدون ایکنه بدونن مشکل واژنیسموس دارند و فکر میکنن مشکل آنها بیشتر عفونت یا پرده بکارت اونهاست . و معمولا روش های زیادی برای بهتر شدن استفاده کردند . ما با به اشتراک گذاشتن تجربه مراجعین خود سعی داریم به شما آگاهی لازم را بدهیم تا هر چه زودتر نسبت به درمان خود اقدام کنید .

 

تجربه بیمار مبتلا به واژینیسموس 

در طول دوران نوجوانی اسم واژینیسموس رو نشنیده بودم . انتظاری که از رابطه جنسی داشتم با اون چیزی که اتفاق افتاد خیلی تفاوت داشت .
اولین بار رابطه جنسی واسم غیر ممکن بود و فک میکردم دلیلش بکارتم و نگرانش نبودم اما بعد از یک ماه رابطه دیدم که هیچ چیز خوب پیش نمیره . با دوستام راجبه این موضوع حرف زدم ، اونا به من میگفتن که استرس داری و این باعث میشه خودمو سفت بگیرم .
خیلی اتفاقی به پیشنهاد یکی از دوستام به پزشک زنان مراجعه کردم اما نتونست مشکل منو پیدا کنه و یه کرم همراه با لوله به من داد که شبیه روان کننده بود اما در واقع بی حس کننده موضعی بود . روش مصرفش اینجوری بود که باید نیم ساعت قبل از رابطه استفاده میکردم و بعد از نیم ساعت بی حس میشد اما بدون اینکه چیزی حس کنم تونستیم رابطه برقرار کنیم .
چند سال با این وضعیت گذشت و بچه دار شدم گاهی هم رابطه ی خوب داشتم اما 99درصد اوقات درد داشتم .شانس آوردم که همسر همدلی داشتم اما دوست داشتم رابطه جنسی بهتری داشته باشم .
من درمورد مشکلم تو گوگل سرچ کردم و فهمیدم واژینیسموس دارم . علائمی که خوندم شبیه به علائم من بود : انقباضات عضلانی غیر ارادی که در حین رابطه سفت میشن ، و باعث ناراحتی و درد میشه . 

من و همسرم تصمیم گرفتیم به مشاوره جنسی مراجعه کنیم . مشاور جنسی  براحتی مشکل رو تشخیص داد . ما درباری مشکلمون حرف زدیم و علت مشکلمون  پیدا شد بعد از اون چندین روش به ما پیشنهاد شد که ما اونا رو انجام دادیم و خیلی سریع تر از چیزی که انتظار داشتیم تونستیم یه رابطه خوب رو تجربه کنیم .  
 

نظرات

captcha Refresh
نسیم نیک نیا
۱۳۹۸/۰۸/۲۷۰۰
پاسخبسیار عالی بود
کامشیار ادمین
۱۳۹۸/۰۸/۲۹۰۰

با تشکر

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...