این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

علل مشکلات جنسی خانم ها

علل مشکلات جنسی خانم ها
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/02/29 نظر 0 بازدید 65

یک مشکل جنسی یا اختلال عملکرد جنسی به هر مشکل در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی اشاره دارد که مانع از آن می شود که فرد یا زوج از رضایت از فعالیت های جنسی برخوردار باشند.

یک مشکل جنسی یا اختلال عملکرد جنسی به هر مشکل در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی اشاره دارد که مانع از آن می شود که فرد یا زوج از رضایت حاصل از فعالیت های جنسی خود برخوردار شوند. چرخه پاسخ جنسی چهار مرحله دارد: هیجان ، اوج ، ارگاسم و افول.
در حالی که تحقیقات نشان می دهد که اختلال عملکرد جنسی امری شایع است اما فقط 43٪ از زنان و 31٪ از مردان مشکلات جنسی خود را گزارش می دهند ، چراکه این اختلالات جزو آن دسته از موضوعاتی است که بسیاری از افراد در مورد آن تردید دارند یا خجالت می کشند. خوشبختانه در بیشتر موارد اختلال عملکرد جنسی قابل درمان است ، بنابراین مهم است که نگرانی های خود را با همسر و پزشکتان در میان بگذارید.

چه عواملی باعث اختلال در عملکرد جنسی می شوند؟

اختلال در عملکرد جنسی می تواند نتیجه یک مشکل جسمی یا روانی باشد.
1- دلایل جسمی: بسیاری از شرایط جسمی و یا درمانی می تواند باعث ایجاد مشکل در عملکرد جنسی خانم ها شود. این شرایط شامل داشتن دیابت ، بیماری های قلبی ، بیماری های عصبی ، عدم تعادل هورمونی ، یائسگی به علاوه بیماری های مزمن مانند بیماری کلیه یا نارسایی کبدی و یا مصرف مواد مخدر است. علاوه بر این ، عوارض جانبی برخی داروهای خاص ، از جمله برخی داروهای ضد افسردگی ، می تواند بر میل و عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.
2- دلایل روانشناختی: این موارد شامل استرس و اضطراب ناشی از کار ، نگرانی در مورد عملکرد جنسی ، مشکلات زناشویی یا روابط بین زوجین ، افسردگی ، احساس گناه یا اثرات یک آسیب جنسی در گذشته است.

چه کسی تحت تأثیر اختلال عملکرد جنسی قرار دارد؟

زن و مرد هر دو تحت تأثیر اختلالات عملکرد جنسی قرار دارند. مشکلات جنسی بزرگسالان در هر سنی بروز پیدا می کند. در میان افراد مبتلا به این بیماری ، افراد مسن بیبشتر درگیر این نوع مشکلات هستند که ممکن است با کاهش سلامت همراه با افزایش سن مرتبط باشد.

بیشتر بخوانید: رابطه جنسی دردناک

چگونه اختلال عملکرد جنسی بر زنان تأثیر می گذارد؟

شایع ترین مشکلات مربوط به اختلال عملکرد جنسی در زنان عبارتند از:

1- میل جنسی مهار شده ؛ این امر مستلزم عدم میل جنسی یا عدم علاقه به برقراری رابطه جنسی است. عوامل زیادی می توانند به عدم تمایل ، از جمله تغییرات هورمونی ، شرایط پزشکی و معالجه (به عنوان مثال سرطان و شیمی درمانی) ، افسردگی ، بارداری ، استرس و خستگی منجر شود. بی رغبتی به روالهای منظم جنسی نیز ممکن است در عدم اشتیاق به رابطه جنسی نقش داشته باشد ، و همانطور که میدانید عواملی چون سبک زندگی مانند شغل و مراقبت از کودکان نیز میتواند عملکرد جنسی خانم ها ر تحت الشعاع قرار بدهد.
2- عدم توانایی برانگیختن ؛ برای خانم ها ، عدم توانایی تحریک جسمی در طول فعالیت های جنسی اغلب شامل عدم روان کردن کافی واژن است. این ناتوانی همچنین ممکن است مربوط به اضطراب یا تحریک ناکافی باشد. علاوه بر این ، محققان در حال بررسی این مسئله هستند که چگونه مشکلات جریان خون مؤثر در مهبل و کلیتوریس می تواند در بروز برانگیختگی نقش داشته باشد.
3- عدم ارگاسم (آنورگاسمی) ؛ این امر می تواند در اثر مهار جنسی زن ، بی تجربگی ، عدم آگاهی و عوامل روانی مانند گناه ، اضطراب یا آسیب جنسی یا سوء استفاده جنسی در گذشته ایجاد شود. سایر عوامل مؤثر در آنورگاسمی عبارتند از: تحریک ناکافی ، داروهای خاص و بیماریهای مزمن.
4- مقاربت دردناک ؛ درد در حین مقاربت می تواند توسط تعدادی از مشکلات ایجاد شود ، از جمله توده لگن ، کیست تخمدان ، واژینیت ، روانکاری ضعیف ، وجود بافت یا خراشه از عمل جراحی یا بیماری های مقاربتی و غیره. شرایطی به نام واژینیسموس ، احساسی دردناک و غیر ارادی عضلات است که ورودی واژن را احاطه میکند. ممکن است در زنانی که از نفوذ دردناک میترسند ، رخ دهد و همچنین ممکن است ناشی از یک هراس جنسی یا یک تجربه آسیب زا یا دردناک قبلی باشد.

چگونه اختلال عملکرد جنسی زنان تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص اختلال عملکرد جنسی خانم ها ، پزشک احتمالاً با معاینه جسمی و ارزیابی دقیق علائم شروع می کند. پزشک ممکن است معاینه لگن را برای ارزیابی سلامت اندام های تولید مثل و یک پاپ اسمیر انجام دهد تا تغییرات سلولهای دهانه رحم (برای بررسی سرطان یا وضعیت پیش سرطانی) تشخیص بدهد. او ممکن است آزمایشات دیگری را تجویز کند تا مشکلات پزشکی که ممکن است در عملکرد جنسی زن نقش داشته باشد را رد کند.

ارزیابی نگرش شما در مورد رابطه جنسی و همچنین سایر عوامل موثر در آن (مانند ترس ، اضطراب ، آسیب جنسی یا سوء استفاده جنسی گذشته ، مشکلات رابطه ، یا مصرف الکل و مصرف مواد مخدر) به پزشک کمک می کند تا علت اصلی این مشکل را بفهمد و توصیه های درمانی مناسب را به شما بیان کند.

اختلال عملکرد جنسی زنان چگونه درمان می شود؟

رویکرد ایده آل برای درمان اختلال عملکرد جنسی خانم ها شامل تلاش تیمی بین زن ، پزشکان و درمانگران آموزش دیده است. بیشتر انواع مشکلات جنسی با درمان مشکلات اساسی جسمی یا روانی قابل اصلاح است. سایر راهکارهای درمانی روی موارد زیر تمرکز دارند:
- ارائه آموزش ؛ آموزش در مورد آناتومی بدن انسان ، عملکرد جنسی و تغییرات عادی مرتبط با پیری و همچنین رفتارهای جنسی و واکنش های مناسب ، ممکن است به یک زن کمک کند تا بر اضطراب خود درباره واکنش ها و عملکرد جنسی غلبه کند.
- تقویت تحریک شوندگی خانم ها ؛ که ممکن است شامل استفاده از کارهای وابسته به رابطه جنسی (فیلم یا کتاب) ، خودارضایی و تغییر در کارهای روزمره باشد.
- ارائه روشهای حواس پرتی ؛ خیالات وابسته به رابطه جنسی یا غیره از جمله گوش کردن به موسیقی ، دیدن فیلم یا تلویزیون می توان برای افزایش آرامش و از بین بردن اضطراب کمک کننده باشد.
- تشویق رفتارهای تازه و ایده های نو ؛ رفتارهایی چون فعالیت تحریک آمیز جسمی که شامل مقاربت نمی شوند مانند ماساژ می تواند در ارتقاء راحتی و افزایش ارتباط بین شرکاء جنسی مورد استفاده قرار گیرد.
- به حداقل رساندن درد ؛ استفاده از موقعیت های جنسی که به زن اجازه می دهد تا عمق نفوذ را کنترل کند تا به تسکین برخی از دردها کمک کند. روان کننده های واژن می توانند به کاهش درد ناشی از اصطکاک کمک کنند و حمام گرم قبل از مقاربت نیز می تواند به افزایش آرامش کمک کند.

بیشتر بخوانید: اختلالات جنسی خانم ها

آیا اختلال عملکرد جنسی زن قابل درمان است؟

موفقیت در درمان اختلالات جنسی زنان بستگی به علت اصلی این مشکل دارد. چشم انداز برای اختلال عملکردی که مربوط به یک وضعیت جسمی قابل درمان یا برگشت پذیر باشد ، مناسب است. اختلال خفیف در عملکرد که مربوط به استرس ، ترس و اضطراب است ، اغلب  با مشاوره ، آموزش و بهبود ارتباط بین شرکا قابل درمان است.

چگونه هورمون ها بر اختلال عملکرد جنسی زنان تأثیر می گذارند؟

هورمون ها نقش مهمی در تنظیم عملکرد جنسی خانم ها دارند. بسیاری از خانم ها با افزایش سن ، برخی از تغییرات عملکرد جنسی را تجربه می کنند ، از جمله اینکه تحریک پذیری واژن خانم ها به شدت کاهش میابد. تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین تستوسترون هورمون مردانه نیز در کاهش برانگیختگی جنسی ، احساس تحریک پذیری در اندام تناسلی و ارگاسم نقش دارد. محققان هنوز در حال بررسی مزایای هورمون ها و سایر داروها از جمله داروهایی مانند ویاگرا برای درمان مشکلات جنسی در زنان هستند.

چگونه یائسگی بر اختلال عملکرد جنسی خانم ها تأثیر می گذارد؟

از بین رفتن استروژن به دنبال یائسگی می تواند منجر به تغییراتی در عملکرد جنسی زن شود. تغییرات عاطفی که غالباً در یائسگی همراه هستند می توانند به کاهش علاقه زن به رابطه جنسی و یا عدم توانایی برانگیختگی زن بیفزایند. درمان جایگزینی هورمون (HRT) یا روان کننده های واژن ممکن است شرایط خاصی از جمله از بین رفتن روغن کاری واژن و احساس تناسلی را بهبود بخشد ، که می تواند در عملکرد جنسی در خانم ها اختلال ایجاد کند.

لازم به ذکر است که برخی از زنان یائسه از افزایش رضایت جنسی خبر می دهند. این امر ممکن است به دلیل کاهش اضطراب از بارداری باشد. علاوه بر این ، زن یائسه اغلب دارای مسئولیت فرزندآوری کمتر است و به آنها امکان آرامش و لذت بردن از صمیمیت با شرکای خود را می دهد.

چه موقع باید با پزشک خود درمورد اختلال عملکرد جنسی تماس بگیرم؟

بسیاری از خانم ها هرازگاهی با عملکرد جنسی خود به مشکل برخورد میکنند. با این حال ، هنگامی که مشکلات عملکرد جنسی خانم ها پایدار باشد، می تواند باعث ناراحتی وی و شریک زندگی او شود. همچنین می تواند تأثیر منفی بر روابط آنها نیز بگذارد. اگر هر یک از این مشکلات را تجربه کردید ، برای ارزیابی و درمان به پزشک خود در این حیطه مراجعه کنید.

کلینیک سلامت جنسی کامش میتواند شما را در پیدا کردن علل این اختلالات کمک کند و راه حل های درمانی را به شما ارائه دهد.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...