این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد مرکز سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

مرکز سلامت جنسی کامش

آلت تناسلی مرد

آلت تناسلی مرد

آلت تناسلی مرد یا دستگاه تناسلی مردان ارگانی است که برای رابطه جنسی و همچنین بقای نسل ضروری است. شناخت دقیق اجزاء این دستگاه و نحوه عملکرد آن می تواند کمک کند تا درمان ها یی مانند درمان زود انزالی، تقویت نعوظ، شاک ویو را بهتر درک کنیم.

اجزاء دستگاه تناسلی مرد عبارتست از : 

کیسه بیضه 
بیضه
اپیدیدیم 
لوله اسپرم و مجرای دفران 
غدد سمینال
لوله خروجى 
مجراى ادرار 
پروستات 
غدد کوپر 
آلت   
کیسه بیضه

کیسه ای از جنس پوست و عضلات ظریف که محل قرارگرفتن بیضه ها است  

در زمانیکه گرمای بیضه به علت ساخت اسپرم بالا میرود عضلات فاصله بیضه ها را از آلت تناسلی مرد و همچنین بدن تنظیم میکنند تا دماى بیضه ها کنترل شود.

     بیضه 

مسئولیت این بخش ازدستگاه تناسلی مردان تولید اسپرم و تستوسترون است ,هر کدام از بیضه ها با یک عضله و لوله اسپرم به شکم متصل میشوند . بیضه ها در پایین آلت تناسلی مرد قرار دارند.

داخل بیضه ها فضاهاى بسیار کوچکی وجود دارد به نام لوبول ، در داخل لوبول لوله هایی وجود دارند که پوشیده از سلول های اپیتلیال است ومملو از سلول هاى زایاست . این سلول هاى زایا مسئول پروسه اسپرم سازى هستند .اسپرم ها سلول جنسی مرداست که قادر به بارور کردن تخمک زن می باشند.

    اپیدیدیم 

در قسمت پشت بیضه ها قرار گرفته و از لوله هاى درهم تنیده تشکیل شده است . اپیدیدیم محل ذخیره سازى اسپرم هاست . اسپرمى که در بیضه ساخته مى شود به اپیدیدیم منتقل شده و در اینجا به بلوغ مى رسد . 

    مجراى وابران یا  مجراى دفران 

این قسمت ازدستگاه تناسلی مردان در داخل طناب اسپرماتیک قرار دارد . این طناب کیسه بیضه را به قسمت داخلی شکم وصل مى کند . طناب اسپرماتیک علاوه براى مجراى وابران ، شریان و ورید و اعصاب و عروق لنفاوی را در خود جای داده است . مجرای وابران اسپرم ها را از اپیدیدیم به مجراى انزال مى رساند . بافت مجراى وابران عضلانی است ، تا قادر باشد اسپرم ها به سمت بالا حرکت داده و وارد مجرای انزال در 
آلت تناسلی مرد نماید .

    غدد سمینال یا سمینال وزیکول 

این غدد مسئولیت ذخیره سازی و ترشح پروتیین مایع منى را در دستگاه تناسلی مرد بر عهده دارند . این غدد

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...