این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

توجه : اخیرا افرادی سودجو با استفاده از نام کلینیک کامش اقدام به فروش داروهای غیر مجاز در گروههای تلگرامی  نموده اند. به اطلاع می رساند این مرکز به هیج عنوان دارو برای فروش ندارد. 

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

اختلال جنسی

اختلال جنسی

آنچه در این مقاله می خوانید

 

اختلال جنسی چیست؟

هر نوع مشکلی در هنگام رابطه جنسی که باعث ناراحتی در شما یا همسرتان بشود اختلال جنسی محسوب می شود. گاهی مشکل به صورت موقتی ولی تکرار شونده است و گاهی به صورت دایم شما را آزار میدهد. این اختلال می تواند در قسمت های مختلفی از رابطه خود را نشان بدهد. مثلا خانمی ممکن است میل جنسی خود را از دست داده باشد و یا مردی در حین رابطه سفتی آلتش  از بین برود. بسته به اینکه اختلال در چه زمانی  از رابطه ایجاد شود تشخیص ها و درمان ها ی مختلفی را باید در نظر داشت.

آیا شما اختلال جنسی دارید؟

آیا واقعا شما اختلال جنسی دارید؟ اختلال جنسی برای بیشتر مراجعین یک کابوس است و با کوچکترین مشکل در رابطه جنسی اعتماد به نفس خود را از دست می دهند . گاهی در دعواهای زن وشوهری طرفین مشکلات جنسی را به رخ می کشند. در این موارد معمولا شدت ناتوانی جنسی به میزان زیادی افزایش می یابد و روند درمان را با اختلال مواجه می کند

در چه بخشی از رابطه جنسی مشکل دارید؟

اختلال عملکرد جنسی به چهار دسته عمده تقسیم می شود که عبارتند از اختلالات میل جنسی : فقدان یا کاهش علاقه به برقراری رابطه جنسی و انجام فعالیت های جنسی اختلالات تحریک جنسی: ناتوانی در احساس تحریک جنسی از لحاظ جسمی و یا ذهنی اختلالات ارگاسم : فقدان یا تاخیر در دستیابی به ارگاسم یا اوج لذت جنسی اختلالات درد جنسی: احساس درد غیر قابل تحمل و آزار دهنده هنگام مقاربت اختلال عملکرد جنسی ، مشکلی است که در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی می تواند اتفاق بیوفتد . چرخه پاسخ جنسی شامل چهار فاز هیجان ، برانگیختگی ، کفه و ارگاسم می باشد. برای مثال اختلال میل جنسی و تحریک هردو در فاز هیجان رخ می دهند.

 

- اختلال میل جنسی یا بر انگیختگی احساسات جنسی hypersexuality

این مرحله مرحله ای روانشناختی می باشد . افرادی که تحریک نمی شوند یا تمایلی ندارد و همچنین خیال پردازی برای داشتن رابطه جنسی با فرد دیگری را ندارد دچار اختلال جنسی می شوند  . البته افرادی هم هستند که میل زیادی برای رابطه دارند که اگر غیر معمول باشد جز این دسته افراد می باشند . میل زیاد و کم جنسی برای افراد میتونه آزار دهنده و ناراحت کننده باشد .


-ثبات احساسات جنسی Plateau
در این مرحله از رابطه جنسی دخول صورت می گیرد . جریان خون در واژن باعث می شود متورم شود و کلیتوریس بسیار حساس می شود . در مردان بیضه سفت و جریان خون در آلت زیاد می شود . اگر در طول این مرحله آلت مرد سفتی را از دست بدهد و در زنان  به طور ناگهانی  نتوانند به رابطه جنسی ادامه دهند دچار اختلال جنسی می باشند . 

-اختلال در ارگاسم یا آنورگاسمی  Disorder of orgasm or anorgasmia

شایع ترین مشکل جنسی زنان آنورگاسمی می باشد . اختلال در ارگاسم یعنی  نرسیدن به ارگاسم و یا تاخیر در ارگاسم  می باشد  . علت این مشکلات عواملی مانند استرس و اضطراب می باشد . در مردان هم اختلال ارگاسم وجود دارد اما اسم آن نعوظ یا  اختلالات انزال می باشد . زنان و مردانی که در ارگاسم خود مشکل دارند دچار اختلال جنسی می باشند .


-مرحله فروکش resolution 

این مرحله بازگشت تدریجی به حالت استراحت را به همراه دارد که چندین ساعت ممکن است طول بکشد . در مردان آلت تناسلی به اندازه طبیعی خودش بر میگردد و در زنان واژن و دیگر ساختار ها به حالت قبل از هیجان خود بر میگردد .

 

 

 

 

 

اختلال جنسی چقدر شایع است؟

اختلال جنسی برخلاف تصور عموم مردم بسیار شایع و رایج است و حدود 43% زنان و 31% مردان را در مرحله ای از زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. البته تمام این موارد منجر به ناتوانی جنسی به طور کامل نمی شود. با وجود شیوع و اهمیت ویژه اختلالات جنسی ، غالبا به این بخش از سلامت ، توجه کافی نمی شود.

اختلال نعوظ در مردان و اختلال تحریک جنسی زنان در 10 تا 20 درصد مردان و زنان دیده می شود . در مردان  این مشکل بیشتر به سن مربوط می شود و مشکل در ارگاسم در زنان نسبتا شایع است و حود 10 تا 15 درصد را مبتلا می کند . شایع ترین شکایت مردان انزال زودرس می باشد  که میزان گزارش دهی آن حدودا 30 درصد است . درد جنسی 10 تا 15 درصد زنان و کمتر از 5 درصد در مردان گزارش شده است .

علت اختلال جنسی چیست؟

علل زیاد و متنوعی وجود دارد که شخصی دچار مشکلات جنسی شود هرچند معمولا این طور به نظر می رسد که ترکیبی از چند عامل مختلف باعث ایجاد اختلالات جنسی می شود.

عوامل فیزیکی : مشکلات پزشکی و بیماری های جسمی فراوانی می توانند منجر به ایجاد اختلالات جنسی شوند . این عوامل شامل قند خون بالا و ابتلا به دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی ، بیماری های عصبی ، عدم تعادل هورمونی ، بیماری های مزمن زمینه ای مانند مشکلات کلیوی یا نارسایی کبدی ، اعتیاد به الکل ، سو مصرف مواد مخدر . بارداری و یائسگی نیز در زنان به علت تغییرات هورمونی می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات جنسی شوند. همچنین عوارض جانبی برخی داروها نیز تا حد زیادی می تواند باعث ایجاد مشکلات و اختلالات جنسی شود مانند مصرف دارو های ضد افسردگی و یا روان گردان که به شدت روی عملکرد جنسی تاثیر می گذارند . از عوارض جانبی این داروها گاهی در درمان اختلالات جنسی استفاده می کنند اما همواره به یاد داشته باشید که این گروه از داروها را اگر تحت نظر پزشک و با نظر متخصص مصرف نکنید ، عواقب بسیار جدی و جبران ناپذیری برای سلامت جسمی و جنسی شما به دنبال خواهد داشت . هرگز گول تبلیغات ارزان قیمت شبکه های مجازی را نخورید . بسیاری از بیماران کلینیک های سلامت جنسی به دنبال استفاده از محصولات دارویی بی کیفیت و نامناسب دچار مشکلات جنسی متعددی در دراز مدت شده اند .

عوامل روانشناختی : بعضی افراد درباری عملکرد جنسی خود نگرانند . افرادی دیگر در مورد تمایلات و فعالیت خود احساس شرم و گناه می کنند .

موارد دیگر شامل افسردگی ، استرس ، عزت نفس پایین مانند خجالت کشیدن از اجزای بدن ، ضربه جنسی مثل تجاوز ، اذیت و آزار جنسی هم میتواند به اختلال جنسی منجر شود .

تفاوت اختلال جنسی در زنان و مردان

با توجه به نقش های متفاوت زن و مرد در رابطه جنسی ،  اختلال جنسی به صورت متفاوت طاهر می شود . مردان بیشتر با مشکل سفت شدن آلت و زنان معمولا با بی میلی جنسی به کلینیک می آیند . در مردان اختلالات تحریک جنسی با اختلال نعوظ مشخص می شود و در زنان اختلال در بر انگیختگی ذهنی و تحریک دستگاه تناسلی می باشد . دیگر اختلال جنسی در زنان اختلالات در جنسی است که در حین رابطه و یا بعد از آن احساس درد می کنند .

نظرات

captcha Refresh
ناشناس
۱۴۰۲/۰۶/۳۰۰۰
پاسخمن احساس می کنم همسرم با شخص دیگری رابطه دارد و هنگام رابطه با من دچار اختلال جنسی و ناتوانی می شود . اگه کسی تو این زمینه تجربه ای داره کمکم بکنه
ناشناس
۱۴۰۲/۰۶/۳۰۰۰
اگه موقع نزدیکی حس صمیمیت نداره بهش شک کن . بهتره برید پیش مشاور . من یه مدت شوهرم سرد شده بود رفتیم مشاور خیلی مفید بود . نباید بذاری بهش زمان بخوره . دستتون باد بخوره دیگه رابطه زناشویی درستیت بشو نیست .
ناشناس
۱۴۰۱/۰۷/۰۵۰۰
پاسخسلام وقت به خیر
من خانم 36 ساله هستم خیلی وقته که تمایلی به رابطه جنسی ندارم و هر چقدرم پیش نوازی داشته باشم تحریک نمیشم. حتی خیالپردازی جنسی هم ندارم. چندتا مساله فکر می کنم عامل این وضعیت شده که نمیدونم چطور باید رفعش کنم. 1. تجربه جنسی بد داشتم 2. داروی ضد افسردگی مصرف می کنم 3. احساس می کنم کلیتوریسم کوچک شده و تحریک نمیشه یعنی دیگه اصلا متورم نمیشه.
قبلا ارگاسم رو تجربه کردم حتی در یک رابطه می تونستم چندین بار ارگاسم بشم اما رفته رفته همه میلم از دست رفته و همین فکرمو مشعول کرده و بی انگیزه شدم ممنون میشم راهنماییم کنید.
ادمین
۱۴۰۱/۰۷/۰۶۰۰

سلام 

از سه عاملی که ذکر کردید. مهمترین عامل کاهش میل  جنسی تان افسردگی و مصرف داروهای ضد افسردگی است. بهتر است راهکار های غلبه بر افسردگی مانند ورزش و یوگا و مدیتیشن را به درمان اضافه کنید. این درمان های کمکی باعث می شود میزان مضرف داروی شما کم شود . در بیشتر بیماران با کاهش مصرف داروهای ضد افسردگی به کرور میل جنسی زنان دوباره ایجاد می شود.  

ناشناس
۱۴۰۰/۰۱/۱۹۰۰
پاسخ8

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...