این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامشیار

پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/04 0 نظر

امروزه بسیاری از افراد در زندگی زناشویی خود همواره به دنبال راه هایی برای پیشگیری از بارداری هستند و تنها در برهه های کوتاهی تمایل به داشتن فرزند دارند.

پیشگیری از بارداری :

امروزه بسیاری از زنان و همسرانشان در بیشترمدت زندگی زناشویی خود تمایلی به منجر شدن روابط جنسیشان به تولد فرزند ندارند و همواره به دنبال راه هایی برای پیشگیری از بارداری هستند و تنها در برهه های کوتاهی که تصمیم به بچه دار شدن می گیرند روابط زناشویی خود را آزاد می گذارند.
بنابراین باید بدانید که روش های پیشگیری از بارداری شامل چه مواردی است و کدام یک برای شما مناسب تر است. البته گفتنی است که داشتن پرده بکارت موجب پیشگیری از بارداری نمی شود و اسپرم ها می توانند به راحتی از آن عبور کنند.

انواع روش های پیشگیری از بارداری : 

بهتر است با شناختن روش های متفاوت برای پیشگیری از بارداری بهترین روش را برای خود انتخاب کنید و روشی را در روابط جنسی خود پیش بگیرید که برای شما و همسرتان راحت ترین و بهترین روش باشد تا مسئله پیشگیری از بارداری در هنگام رابطه جنسی یک نگرانی بزرگ نباشد و به روابطتان لطمه ای وارد نکند.

پیشگیری از بارداری به صورت طبیعی :

این روش بر پایه تاریخ عادت ماهانه شما تنظیم می گردد و کاملا دقیق و موثر نیست و بیشتر مناسب افرادی است که پریود های کاملا منظم ودقیقی دارند. 
این روش به این صورت است که طبق چرخه 28 روزه قاعدگی شما در 7 روز اول چرخه دچار خونریزی می شوید. 7 روز بعد از پایان خونریزی زمان تخمک گذاری است. یعنی اگر قصد داشتن فرزند دارید بهترین زمان برای نزدیکی یک هفته بعد از پایان عادت ماهانه است. و اگر قصد بچه دار شدن ندارید این زمان پرخطر ترین زمان برای رابطه جنسی است. تخمک زنان معمولا تا 48 ساعت بعد قابلیت لقاح دارد اما تا یک هفته بعد از تخمک گذاری همچنان زمان خطر محسوب می شود. اما بعد از آن دیگر تخمک قابلیت لقاح ندارد و در صورت ورود اسپرم نیز بارداری اتفاق نمی افتد. بهترین زمان نزدیکی برای پیشگیری از بارداری 10 روز قبل از شروع خونریزی عادت ماهانه است. البته همانطور که گفته شد این روش کاملا مطمئن و تضمین شده نیست و بهتر است در کنار آن از روش های دیگر پیشگیری از بارداری نیز استفاده کنید.

پیشگیری از بارداری با قرار دادن مانع بر سر راه اسپرم :

این روش شامل استفاده از انواع کاندوم های زنانه و مردانه، استفاده از پوشش گردنه رحم، انواع دیافراگم و اسفنج های ضدبارداری و IUD است. این روش برای پیشگیری از بارداری تقریبا موثر است و در صورت سالم بودن کاندوم و نداشتن منفذ میتواند جلوی عبور اسپرم ها و رسیدن آن ها به تخمک را بگیرد.

روش های هورمونی :

از آنجایی که بارداری شامل تغییرات زیادی در چرخه هورمون های زنانه می شود با تغییر میزان هورمون ها می توان به رحم القا کرد بارداری را آغاز نکند و مجددا خونریزی کند و به این ترتیب از بارداری پیشگیری کرد.
این روش ها شامل قرص های هورمونی ضدبارداری، تزریق های هورمونی و ... هستند. که تقریبا می توان گفت دقیق ترین و موثر ترین روش استفاده از قرص های ضدبارداری است. گرچه ممکن است این قرص ها ضرر هایی به همراه داشته باشند اما می توان با مشورت با پزشک مصرف آن ها و پیشگیری از بارداری را کنترل کرد.

روش های عقیم سازی :

اگر شما فردی هستید که مطمئنید دیگر نمیخواهید در هیچ زمانی صاحب فرزند شوید و یا تعدادی فرزند دارید و نمی خواهید که فرزند دیگری داشته باشید می توانید از روش های عقیم سازی دستگاه تولید مثل خود استفاده کنید و پیشگیری از بارداری را به صورت دائمی انجام دهید.
عقیم سازی در مردان وازکتومی و در زنان شامل بستن لوله های فالوپ گفته می شود. به این ترتیب دیگر به هیچ وجه فرد امکان لقاح نخواهد داشت و به هر نحوی که  رابطه جنسی برقرار کند موجب تولد فرزند نخواهد شد.

در مورد تغییرات واژن پس از زایمان بیشتر بدانید.

اثر بخشی کدام روش بیشتر است ؟

در مورد اثر بخشی روش های پیشگیری از بارداری باید بدانید که تقریبا تمامی روش ها موثرند و به جز روش پیشگیری طبیعی می توان به آن ها اعتماد کرد. برای انتخاب روش مناسب بهتر است راه گوناگون را در طی روابط جنسی خود امتحان کنید و ببینید که شما و شریکتان با کدام روش راحت تر هستید و سپس به صورت مداوم همان روش را ادامه دهید. در صورت مصرف قرص های ضدبارداری حتما با پزشک نیزمشورت کنید.

کدام روش برگشت پذیر است ؟

بسته به شرایط زندگی خود و تصمیم شما در مورد داشتن فرزند باید روش مناسب را انتخاب نمایید. اگر شما قصد دارید که در آینده ای نزدیک صاحب فرزند شوید بهتر است وسایل مانع استفاده کنید. اگر قصد دارید در طی سال های آینده فرزند داشته باشید می توانید از قرص های ضدبارداری برای پیشگیری از بارداری استفاده نمایید. و اگر مطمئن هستید که دیگرهرگز قصد آوردن فرزند ندارید بهترین راه استفاده از روش های عقیم سازی است.

روش های پیشگیری از بارداری چه عوارض جانبی ای دارند ؟

استفاده از موانع مانند کاندوم به شرط رعایت بهداشت و تعویض آن برای هر بار رابطه جنسی تقریبا هیچ گونه عوارضی نخواهد داشت. روش های عقیم سازی نیز تنها جلوی لقاح سلول های تخمک و اسپرم را می گیرند و تاثیری بر روابط جنسی شما نخواهند داشت. تنها روشی که ممکن است عوارض داشته باشد استفاده دائمی از قرص های هورمونی است که ممکن است به تعادل هورمون های شما لطمه جدی وارد کند. در مورد زمان و نحوه مصرف این قرص متناسب با شرایط بدنی خود حتما با پزشک مشورت نمایید.

آیا این روش ها از عفونت های جنسی جلوگیری می کنند ؟

تنها کاندوم های زنانه و مردانه هستند که می توانند تا حدودی جلوی بیماری های مقاربتی موجود در ترشحات واژن و مایع منی را بگیرند. اما عفونت هایی که در ناحیه تناسلی وجود دارند به راحتی ممکن است به شریکتان منتقل شوند. پس حتما در انتخاب شریک جنسی خود دقت داشته باشید.

درباره صمیمیت جنسی در زندگی زناشویی بیشتر بخوانید.

بروزرسانی :  98/12/03

By : R. tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...